www.what2do.co.il

תאונת פגע וברח - ועבירת הפקרה

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תאונת פגע וברח - ועבירת הפקרה

תאונות דרכים הינן, לצערנו, מחזה נפוץ בכבישי ישראל. מדי שבוע, נאלצים אנו להתבשר על תאונות רבות אשר הותירו אחריהן נפגעים בגוף, ברכוש ובנפש. לעיתים, הנהג אשר גרם לתאונה (או שהיה מעורב בה) איננו עוצר במקום אלא נמלט מהזירה.

 

על פי דו"ח של עמותת "אור ירוק", אשר התפרסם במאי 2011, בין השנים 2000-2009 נפגעו בישראל כ-10,900 בני אדם בתאונות פגע וברח. המחקר, אשר התבסס על נתונים מטעם גורמים רשמיים כגון משטרת ישראל ומכון המחקר של הכנסת, מצא כי 187 בני אדם מצאו את מותם בתאונות אלה ו-841 נפגעים נפצעו באורח קשה עד אנוש.


תאונת פגע וברח גורמת למספר "עוולות" משמעותיות. ראשית, הנפגע איננו מקבל טיפול ראשוני אשר יכול לעיתים לסייע לו לייצב את מצבו ולא אחת הוא מהווה את המרחק "הדק" בין חיים למוות. שנית, הנפגעים עלולים למצוא עצמם אל מול שוקט שבורה כאשר הם מבקשים לתבוע פיצויים בגין תאונת הדרכים (יהיה עליהם להגיש את התביעה כנגד קרנית, וזו עלולה להקשות את דרכם לפיצויים). שלישית, מבחינת הנהג הנמלט, מדובר בעבירה פלילית חמורה אשר עלולה להביא את האחרון אל מאחורי סורג ובריח. מפורסם בכך המקרה של שי סימון, אשר דרס למוות שתי צעירות בתל אביב ונמלט מן המקום. סימון מרצה כיום עונש מאסר בפועל של 14 שנים.

 

פגע וברח לפי החוק


סעיף 64א לפקודת התעבורה, אשר נמצא תחת הכותרת "הפקרה לאחר פגיעה", מפרט מהי עבירת ההפקרה. על פי סעיף זה, נהג אשר היה מעורב בתאונה בה נפגע אדם, והיה עליו לדעת כי אדם נפגע או היה עלול להיפגע כתוצאה מהתאונה, וחרף כך הוא לא עצר במקום התאונה (או קרוב לשם) בכדי להזעיק עזרה ולעמוד על תוצאות התאונה – דינו מאסר שלוש שנים.

 

במידה ונוהג הרכב ידע כי בתאונה נפגע אדם, ובכל זאת הוא לא עצר במקום התאונה או קרוב לשם ככל האפשר, דינו מאסר 7 שנים. במקרה בו לנפגע נגרמה חבלה חמורה, או שהנפגע נהרג בתאונה, דינו של המפקיר עומד על 14 שנות מאסר. לא זו אף זו, ענישה בגין הפקרה לאחר פגיעה עלולה להיות חמורה יותר כאשר מצטרפות לעבירה זו עבירות נוספות כגון נהיגה בזמן פסילה, נהיגה בשכרות, נהיגה ללא ביטוח בתוקף, מהירות מופרזת וכדומה.


להזעיק עזרה


אדם אשר היה מעורב בתאונת דרכים מחויב, על פי הפקודה, להזעיק עזרה למקום. הזעקת עזרה לפי סעיף 64א(ה) לפקודה הינה – הושטת עזרה בהתאם למקום התאונה ונסיבות המקרה. מוטל על המעורב להזעיק למקום התאונה את גופי ההצלה המקצועיים ולהמתין עד הגעתם. כמו כן, עליו לדאוג למנוע כל נזק נוסף לנפגע ולהגיש לאחרון עזרה ראשונה ככל יכולתו. על פי תקנה 144 לתקנות התעבורה, המגדירה את אשר מוטל על נהג שהיה מעורב בתאונה, האחרון נדרש גם לפנות את הנפגע באמבולנס או לדאוג להעברתו לקבלת טיפול רפואי ברכב מתאים אחר.

 

[%Psakdin%]


כפי שנאמר לעיל, הוראות אלו הינן בעלות שתי מטרות עיקריות. ראשית, מטרתן להבטיח מתן עזרה מיידית לנפגע בתאונת דרכים על ידי הנהג אשר נמצא במקום, וזאת על מנת לשמור על חייו וגופו של הנפגע. שנית, מטרתן למנוע מנהג להתחמק מאחריותו לתאונה על סמך השערתו כי איש לא נפגע ו/או הוא איננו אשם.


השופט מישאל חשין (אשר בנו, שניאור, נהרג בתאונת פגע וברח בשנת 2010), התייחס ב-2002 לעבירה זו ולחומרת ברע"פ 3626/01 ויצמן נ' מדינת ישראל. כותב חשין, "עבירת הפקרה לאחר פגיעה איננה עוד עבירה אלא מדובר במעשה אשר פוקד את עצמו עם עבירות שיש בהן כיעור של ממש. הנה זה (הנפגע) שרוע על הכביש, מתבוסס בדמו, אדם שזה עתה נפגע בתאונה שהנהג היה מעורב בה - אדם שאפשר ניתן לעזור לו, אפשר ניתן להצילו - ותחת אשר יעצור ויושיט עזרה לפגוע, לוחץ הנהג על דוושת ההאצה ובורח מן הזירה למלט נפשו מחיוב בעונשין".


ענישה בעקבות פגע וברח


בשנים האחרונות ניכרת מגמה של החמרה משמעותית בעבירות פגע וברח. משפטנים ומומחים בתחום סבורים כי אחד הגורמים העיקריים להחמרה זו הינו המקרה החמור של מיטל אהרונסון וההד התקשורתי אשר ליווה את התאונה בה מצאה את הצעירה את מותה ברחוב אבן גבירול בת"א. להלן מספר דוגמאות לענישה בעבירות פגע וברח:

 

  • ת"פ (מחוזי ירושלים) 3114/07 מ"י נ' אבו סביטאן – בית המשפט גזר עונש של 4 שנות מאסר בפועל על אדם אשר הורשע בעבירות של הריגה, הפקרה לאחר פגיעה, נסיעה לאחור בניגוד לכיוון התנועה ונהיגה ללא רישיון נהיגה.
  • ת"פ (מחוזי ת"א) 40353/07 מ"י נ' ויאצסלב – במקרה זה, בית המשפט גזר על נאשם אשר הורשע בשורה של עבירות תעבורה, וביניהן הפקרה לאחר פגיעה, מאסר בפועל של 7 שנים. מדובר בנהג אשר פגע בקורבנו ונמלט מן המקום, וזאת כאשר הוא נוהג ללא רישיון ובשכרות.
  • ע"פ 8191/08 ג'בארה נ' מדינת ישראל – בית המשפט העליון דחה במקרה זה את ערעורו של אדם על עונש של 8 שנות מאסר שנגזר עליו בגין עבירה של פגע וברח. במקרה זה, התאונה גרמה למותם של הורים ופציעתם של שלושה ילדים קטינים.
     
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.