www.what2do.co.il

תאונת דרכים ללא נפגעים

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

תאונת דרכים ללא נפגעים

כל אדם שנוהג ברכב, עלול להיקלע לתאונת דרכים גם אם אין הוא אשם בגרימתה. רוב התאונות מתרחשות עקב חוסר תשומת לב לתנאי הכביש, נהיגה בחוסר זהירות וחוסר ריכוז של הנהג. תאונות רבות מתרחשות בזמן חציית צמתים בשל אי ציות לאור אדום ברמזור, אי מתן זכות קדימה ואי ציות לתמרור עצור.

 

המשטרה מגדירה תאונת דרכים כאירוע שהתרחש עקב עבירת תנועה ובשל הימצאות רכב או הולך רגל בדרך, וכתוצאה מכך נפגע אדם או נגרם נזק לרכוש. הגדרת תאונת דרכים לפי דיני התעבורה שונה מההגדרה שלה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וההבדל המרכזי הוא שלא על כל תאונה יש לדווח לגורמי האכיפה.

 

כיצד להתנהל לאחר תאונה עם נזקי רכוש?

 

לאחר שאירעה תאונת דרכים יש לוודא בשלב ראשון שאיש מנוסעי הרכבים המעורבים לא נפגע. בשלב הבא יש לברר כי לא נגרם לרכב נזק המונע את נסיעתו, ולפנות במהרה את זירת התאונה, כדי לצמצם את ההפרעה לתנועה. כאשר מדובר בתאונת דרכים עם נפגעי גוף הנהג מחויב להעמיד את רכבו במקום התאונה, או בסמוך לזירה ככל הניתן.

 

לאחר חניית הרכב במקום בטוח בצד הדרך, יש להחליף פרטים עם שאר המעורבים בתאונה, כולל: שם הנהג, כתובתו, מספר תעודת הזהות, מספר פוליסת ביטוח הרכב, שם חברת הביטוח ומספר הרכב. ההתנהלות לאחר תאונת דרכים עם נזקי רכוש בלבד אינה זהה להתנהלות בעקבות תאונת דרכים עם נפגעים. כאשר מתרחשת תאונת דרכים שכתוצאה ממנה נגרם נזק לרכוש בלבד, אין חובה לדווח למשטרה על אירוע התאונה.

 

תיק חקירה ייפתח רק במקרים חריגים

 

בתאונת דרכים עם נפגעים לרוב רישיון הנהיגה של הנהג המעורב ייפסל בפסילה מנהלית. אולם בתאונה ללא נפגעים ברוב המקרים גם כאשר אחד המעורבים מגיש תלונה בתחנת משטרה, בדרך כלל לא ייפתח תיק חקירה. לרוב השוטר יפנה את המתלונן לחברת הביטוח לקבלת פיצויים בגין נזקי רכוש.

 

עם זאת במקרים חריגים ייפתח תיק חקירה בתאונות דרכים שגרמו נזקים לרכוש בלבד. כאשר נהג שמעורב בתאונה מסרב להזדהות, ייתכן ויוגש נגדו כתב אישום בשל אי מסירת פרטים, או במקרה שאחד הרכבים המעורבים בתאונה הוא רכב משטרתי או צבאי, או כאשר אחד הנהגים המעורבים עומד על כך שיוגש כתב אישום נגד הנהג האחר בשל נהיגה רשלנית.

 

במסגרת השאלה האם לפתוח תיק חקירה במשטרה מתחשב החוקר במשך הזמן שחלף ממועד אירוע התאונה ועד למועד הגשת התלונה, וככל שיחלוף זמן רב יותר, הסיכוי שייפתח תיק חקירה יהיה נמוך יותר. העונש בגין תאונת דרכים ללא נפגעים שבה נגרמו נזקי רכוש, תלויה בנסיבות המקרה ובחומרת כתב האישום.

 

העונש נקבע בהתאם למידת הרשלנות או חוסר הזהירות של הנהג, חומרת הנזק ועברו התעבורתי. ככל שעבירת התעבורה הנלווית והגורמת לתאונה חמורה כך רמת הענישה תהיה גבוהה יותר. כאשר מתחם הענישה יכול לנוע בין פסילת רישיון נהיגה על תנאי, פסילה בפועל לתקופה ממושכת ואף להגיע לעונש כבד של מאסר בפועל.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.