www.what2do.co.il

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

דרגו את המאמר

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

הרשעה בהריגה לאחר תאונת דרכים קטלנית ונהיגה בשכרות


בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? הנאשם נהג ברכב בשעת בוקר מוקדמת ופגע ברכבו של המנוח אשר חצה את הכביש באור ירוק. כתוצאה מהפגיעה, נהרג נהג הרכב המעורב.

 

בבית המשפט נטען כי הנאשם נהג בשכרות. האחרון כפר בכך. התביעה טענה כי חוקר אשר הגיע לבית החולים בו הנאשם היה מאושפז גבה ממנו הודאה לגבי שתיית משקאות אלכוהוליים בפאב תל אביבי לפני התאונה. הנאשם טען כי הוא שתה שליש בירה בלבד בשעה 23:00 (שעות לפני העלייה על ההגה) וכוס שתייה נוספת לאחר מכן (בשעה שאותה הוא איננו זוכר). לדבריו, הוא לא שתה ברמה שהחוק איננו מאפשר נהיגה. כמו כן, לטענת הנאשם, חלפה שעה ממועד השתייה ועד למועד הנהיגה.

 

דגימת דם נלקחת ונבדקת לאחר ימים


החוקר החליט, על רקע דברים אלו, לבדוק את רמת האלכוהול בדמו של הנאשם. דגימת הדם נלקחה על ידי אחות בבית החולים. החוקר נטל את דגימת הדם ונעל אותה במשרדו בתחנת המשטרה. ארבעה ימים לאחר מכן הועברה הדגימה לבדיקה ונקבע כי בדמו של הנאשם היה ריכוז אלכוהול ברמה של 123 מ"ג לכל 100 מ"ל דם – לפחות.

 
סנגורו של הנאשם ניסה לטעון טענות רבות ומגוונות לגבי אמינותה ותקינותה של בדיקת הדם. לדוגמא, הסנגור טען כי פגם של ממש נפל בבדיקה וזאת משום שהיא נערכה בפער זמנים משמעותי ממועד התאונה. בית המשפט קבע כי לעניין פער הזמנים יש לקבל את גרסתו של המומחה מטעם התביעה לכך שהשיהוי דווקא מטה את הכף לטובת הנאשם. לאמור, אחוז האלכוהול בדמו היה אמור לרדת בשלוש השעות הנ"ל ועל כן הועמד הריכוז על 123 מ"ג לכל הפחות.

 

הרשעה בהריגה, האמנם?


על מנת להרשיע אדם בעבירת הריגה, יש להוכיח התקיימות שני יסודות עובדתי ונפשי. היסוד העובדתי מורכב מהקשר בין המעשה האסור לבין מותו של אדם. היסוד הנפשי מחייבת מחשב פלילית מסוג של פזיזות, דהיינו מודעות לטיב המעשי, הנסיבות, ולאפשרות לגרימה לתוצאות המעשה.

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי התאונה נגרמה כאשר הנאשם חוצה צומת ברמזור אדום ומתנגש ברכב המנוח אשר נסע כדין. התנהלותו זו של הנאשם הקימה את היסוד העובדתי. לגבי היסוד הנפשי, נהיגתו של הנאשם כאשר הוא שיכור ועייף, קיימה את היסוד הנ"ל. בית המשפט הרשיע את הנאשם בהריגה וקבע מועד לדיונים בטיעונים לעונש.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.