www.what2do.co.il

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה
גזר דין לאישה נורמטיבית אשר גרמה למוות בתאונה
 
מהי המשמעות של גרימת מוות ברשלנות בתאונה כאשר בית המשפט נדרש לגזור דינו של אדם שהורשע בעבירות אלו? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט לתעבורה בתל אביב, וזאת בעקבות תאונה קטלנית ברחוב שאול המלך בעיר.
 
הנאשמת נסעה ברחוב, אשר הינו בעל שני נתיבים, וזאת כאשר שדה הראייה שלה פתוח, תנאי מזג האוויר טובים והראות תקינה. הרכבים אשר נסעו בנתיב הימני בדרכה של הנאשמת עצרו על מנת לאפשר למנוחה לחצות את הכביש בבטחה, אך הנאשמת, למרות כי שלושה רכבים עצרו בצד ימין של הכביש, המשיכה בנסיעתה בנתיב השמאלי, פגעה במנוחה וגרמה למותה.  
 
מדובר בנאשמת אשר הינה נהגת נורמיטיבית ואישה הגונה. בעברה התעבורתי שש עבירות בלבד ב-40 שנות נהיגה, כאשר רק אחת מהן בעשור האחרון.
 
הנאשמת מצויה בדיכאון כבד מאז התאונה ואף גזרה על עצמה פרישה לגמלאות
 
בבוא בית המשפט לגזור את עונשו של הנאשמת, התייחס השופט לתסקיר שירות המבחן בעניינה. מן התסקיר עלתה תמונה קשה של אישה כבת 60, אשר עבדה במשך שלושה עשורים כמזכירת בבית המשפט המחוזי, ומאז התאונה חייה השתנו לבלי היכר. בתסקיר שירות המבחן צוין כי הנאשמת נמצאת על קצהו של "שבר נפשי עמוק", וכתוצאה מהאירוע הטראגי היא פרשה מעבודתה וגזרה על עצמה יציאה לגמלאות.
 
בתסקיר נכתב כי מאז האירוע עברה הנאשמת זעזוע עמוק בכל סדרי חייה. כיום, נכתב, היא איננה מסוגלת לשתף אחרים בעולמה הפנימי הסוער, ולמרות מאמצים לשמור על מסגרת תפקודית נורמיטיבית, התנהגותה משדרת דיכאון וכאב. "סמוך לאחר התאונה ומאחר והיתה בשלב ההלם ועל סף התמוטטות נפשית, פנתה הנאשמת לפסיכולוגית קלינית כדי להעזר בה, בהתמודדות עם הלם האירוע. ברי לה, לנאשמת, כשלונה העמוק והיא מתקשה להסביר לעצמה, כיצד ארע לה, שפגעה למוות באישה אחרת", נכתב.
 
שירות המבחן המליץ להטיל על הנאשמת עונש בדמות עבודות שירות לציבור, בהיקף נכבד, וזאת על מנת להעניק מענה לחומרת העבירות תוך איזון עם הכרתה של הנאשמת באשמתה ועולמה הערכי, הפנימי והנורמיטיבי.
 
"אם לא עכשיו - היכן נתייחס לתרבות הנהיגה הזהירה אשר סיגלה הנאשמת לעצמה?"
 
בית המשפט קבע כי אין ספק כי מדובר ברשלנות גבוהה במיוחד מצדה של הנאשמת, וזאת כאשר בנתיב שלידה עצרה שורה של כלי רכב, דבר אשר לא "הפריע" לאחרונה להיכנס לצומת ולדרוש למוות את המנוחה. תוצאתה של תאונה זו הייתה קשה לא רק לבני משפחתה של המנוחה, כי גם "לחברה" וזאת משום שמדובר באדם חף מפגע אשר קיפד את חייו למרות שהתנהל כדת וכדין.
 
עם זאת, בית המשפט ציין כי לא נעלם מעיניו העובדה שעסקינן ב"רשלנות של רגע אחד, של שנייה, אשר לחלוטין איננה מעידה על התנהגותה של הנאשמת ועל תרבות הנהיגה שלה". הנאשמת במקרה זה הציגה בפני בית המשפט עבר תעבורתי דל ביותר המעיד על נהיגה זהירה במשך כ-40 שנה. "זהו הרגע, זהו המקום, זה הפורום, שצריך ליצוק תוכן בעל משמעות מעשית להתנהגותה הזהירה של הנאשמת, משך תקופה כה ארוכה. שאם לא עכשיו, אימתי יינתן משקל, לתרבות הנהיגה הזהירה שסיגלה לעצמה?", נכתב בגזר הדין.
 
זאת ועוד, בית המשפט ציין כי לא ניתן להתעלם מכך שמדובר באישה מצפונית וערכית אשר הבינה את גודל האוסן שהמיטה נהיגתה על משפחת המנוחה, ובשל תחושת האשמה אף גזרה על עצמה פרישה לגמלאות, חמש שנים בטרם המועד שנועד לכך. בגזר הדין צוין כי עסקינן ב"חשבון נפש נוקב אשר הנאשמת עשתה עם מצפונה ועם עצמה - וטוב שכך".
 
לסיכום, נקבע כי אין להטיל על הנאשמת עונש מאסר בפועל ויש להשית עליה מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות לציהור. כמו כן, בית המשפט הטיל על הנאשמת פסילה משמעותית (150 חודשי פסילה).
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.