www.what2do.co.il

זיכוי מחמת ספק חרף עבירה של נהיגה בזמן פסילה

דרגו את המאמר

זיכוי מחמת ספק חרף עבירה של נהיגה בזמן פסילה

זיכוי מחמת הספק – נהיגה בזמן פסילה


בתי המשפט התייחסו לא אחת לעבירת . "נהג אשר נוהג בזמן פסילה מוכיח בעצם מעשיו כי חוקי התעבורה אינם בדיוק נר לרגליו", כתב בעבר השופט א.א.לוי. "מדובר במעשה אשר עולה כדי זלזול בצווים של בית המשפט, במשתמשים האחרים בדרך וברשויות החוק".נהיגה בזמן פסילה

 

על פי רוב, בתי המשפט רואים בחומרה רבה נהיגה בזמן פסילה והמגמה היא כי עבריינים המורשעים בעבירה זו יתמודדו עם עונשים מרתיעים, חדים וברורים. עם זאת, לעיתים עולה בידיו של נהג להוכיח כי נהיגתו בזמן פסילה לא יכולה להביא להרשעתו. מקרה מסוג זה נדון לאחרונה בבית המשפט לתעבורה.

 

כנגד הנאשם הוגשו שני כתבי אישום ובמסגרתם יוחסו לו העבירות הבאות – נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף, נהיגה בזמן פסילה בעקבות פסילה בשל צבירת נקודות, ושימוש ברכב ללא פוליסת ביטוח. בין הנהג לבין המשטרה ניטשה מחלוקת של ממש בנוגע לתקפות פסילת רישיון הנהיגה שהוטלה על ידי משרד הרישוי.

 

הנהג טען כי לא התקיימה בהודעת הפסילה חזקת המסירה. לדבריו, שוטר אמנם הודיע לו אודות הפסילה, אך באותו מעמד הוא לא ידע כי הוא זכאי לשימוע ועל כן הודעה זו איננה תקפה. המדינה הציגה זווית אחרת לדברים. לטענתה, משרד הרישוי שלח לנאשם הודעה בדואר בנוגע לזכאותו לשימוע ובכך עמד המשרד בחובתו. כמו כן, במידה ונהג איננו מנצל את זכות השימוע, אין לו להלין אלא על עצמו ופסילת רישיון הנהיגה שלו נכנסת לתוקף.

 

המדינה הוסיפה וטענה כי מדובר בנאשם אשר עצם עיניו במתכוון וניתן לראות זאת באי הפקדת רישיון הנהיגה לאחר ששוטר יידע אותו בנוגע לפסילת הרישיון.

 

בית המשפט - פגם בעבודת משרד הרישוי


בית המשפט קבע כי יש לזכות את הנאשם מעבירת נהיגה בזמן פסילה. עם זאת, האחרון הורשע בעבירה של נהיגה ללא ביטוח ונהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף. בהכרעת הדין נקבע כי תוכן ההודעה אשר נשלחה לנאשם לא הגיע לידיעתו (חזר בציון "לא נדרש").

 

"טרם פוגעת המדינה בחופש התנועה של פלוני, מוטל עליה לוודא ידיעה של ממש בנוגע לפסילה ואף לדאוג לעריכת שימוע", כתב השופט, "משרד הרישוי מפעיל נוהל לפיו פסילה נכנסת לתוקפה בתוך 45 ימים באופן אוטומטי. נוהל זה הינו מנוגד לחוק".


לסיכום, נקבע כי הנהג לא היה מודע לכך שהוא זכאי לשימוע בטרם ייפסל רישיון הנהיגה שלו. נוכח העובדה שעניין זה לא הובא לידיעתו של האחרון, השופט מצא מקום לזכותו מנהיגה בזמן פסילה. יצוין כי השופט לא ראה בנאשם כ"טלית שכולה תכלת". חוסר תום ליבו של הנאשם במקרה זה, מעיד בהחלט על התנהלות בלתי תקינה מצידו, כתב השופט, עם זאת, היות וקיים ספק של ממש בנוגע ליסוד הנפשי של הנאשם, והיות ובמשפט פלילי עסקינן, יש לזכותו מהעבירה המיוחסת

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.