www.what2do.co.il

תעבורה- פסילת נהגים עקב עבר תעבורתי - נהג מסוכן

דרגו את המאמר

תעבורה- פסילת נהגים עקב עבר תעבורתי - נהג מסוכן

לפני מספר שבועות, הורה שר התחבורה שאול מופז, למנהלי רשות הרישוי להתחיל לבצע סיכול ממוקד של נהגים מסוכנים. על פי הידוע נכון להיום, נהג מסוכן, על פי הגדרתו של השר, הנו נהג אשר צבר לחובתו 100 הרשעות קודמות בתעבורה.


על פי הידוע נכון להיום, מוסמך מנהל משרד הרישוי לפסול את רשיון הנהיגה של הנהג לתקופה של 10 שנים. עם כל הכבוד, לא ברור כיצד ניתן ליתן בידו של פקיד רישוי שהגיע לדרגת מנהל סניף, לקבוע כי רשיון נהיגה של נהג יישלל לתקופות של שנים. שופטי תעבורה, אשר לעיתים נתקלים בנהגים בעלי עבר תעבורתי מכביד של 100 הרשעות בתעבורה ומעלה, לא חולמים להרשות לעצמם לפסול רשיון נהיגה לתקופה של שנים על אף שהם מוסמכים ומקצועיים לעשות כן.


זאת ועוד, לא ברור כיצד מתקבלת ההחלטה, מהם השיקולים, והאם בכלל ישנה התייחסות "לאיכות" ההרשעות, שכן ניתן לפגוש נהגים וותיקים אשר נוהגים עשרות שנים, מתפרנסים מנהיגה. ומרבית ההרשעות הנן הרשעות טכניות או הרשעות זניחות מבחינת סיכון הציבור.


לדוגמה נהג עם 130 הרשעות קודמות הכוללות בעיקר הרשעות כגון פנס אחורי שבור, רשיון נהיגה פג תוקף והרשעות נוספות מסוגים שאין בהן סכנה לציבור. ברם, במשך 30 שנות נהיגה, מעולם לא היה מעורב בתאונת דרכים. נהג זה, נפסל ע"י פקיד הרישוי לתקופה של 7 שנים. לרשות הרישוי ישנה הסמכות לבדוק נהגים רפואית ונפשית, ע"י מרב"ד, ואלו המוסמכים לקבל החלטה מקצועית ומנומקת האם נהג מסוים מסכן את הציבור.


אגב ועדת ערר על החלטות המרב"ד, מצאה להשיב רשיון נהיגה לנהג שצבר יותר מ-200 הרשעות קודמות לאחר שהנהג נבדק פסיכאטרית, התרשמה ועדת הערר כי הנהג רשאי לנהוג, מכיוון שהוכח כי הנהג הפנים את הבעייתיות בהתנהגותו ומעתה סביר שינהג כדין תוך שמוטל עליו תנאי למספר שנים, לפיו אם יעבור עבירת תעבורה קלה כחמורה רשיונו יפסל מיד.

 

אך ראה זה פלא, פקיד ללא הכשרה פסיכאטרית, ללא שנבחן האם לאיש יש כושר שיפוט שהרי הוא משמש כשופט לכל דבר ועניין. רשאי לפסול נהגים לתקופות של שנים ללא צורך בבדיקות רפואיות כאלו או אחרות. גם ההליך שמתבצע מגוחך, הנהג מוזמן לשימוע, מדבר 5-10 דקות, והפקיד (מנהל) נותן את החלטתו ובהינף יד פוסלו לעשר שנים.


מדובר בהליך שנוגד את כללי המנהל התקין, ולא סביר כי הליך שכזה יעמוד במבחני הבג"צ. יש לדעת כי קיימת סמכות ערעור על ההחלטה לביהמ"ש לתעבורה, ראשית על פי סעיף 57 ב’ לפקודת התעבורה, יש להגיש את ההחלטה של רשות הרישוי, תוך 30 יום, לאישור ביהמ"ש לתעבורה, במידה ולא נעשה כך הפסילה פוקעת.


במידה ומוגשת בקשה, עדיין לא ברור האם השופט יאשר את בקשת המדינה אוטומטית או שיזמן את הנהג לטעון את דבריו בפניו. בכל מקרה רשאי הנהג כאמור בסעיף 57 לפקודה, להגיש ערעור לשופט התעבורה בעצמו. נכון להיום, 23/1/08 עדיין לא הוגשה בקשה לביהמ"ש, טרם עיינו בהחלטות שופטים בסוגיה, אך נראה לנו כי סוגיה זו עד תעסיק אותנו רבות.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.