www.what2do.co.il

נהג שסירב לעבור בדיקת שתן הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות

דרגו את המאמר

נהג שסירב לעבור בדיקת שתן הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות

צעיר כבן 20 עישן ברכבו ג'וינט, וכשנדרש לבצע בדיקת שתן, הוא סירב, על כן הורשע מכוח סירובו להיבדק ועל פי הודאתו בעבירות של נהיגה בשכרות ובהשפעת סמים. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו נדרש לקבוע את עונשו.

 

בחודש פברואר 2013, הנאשם, יליד 1993, ישב ליד מושב הנהג כשמנוע הרכב שלו פעל. שוטר שניגש למקום הבחין כי הוא אוחז בסיגריה החשודה כסם, לכן דרש ממנו למסור דגימת שתן, אך הוא סירב. בנסיבות אלה הורשע על פי הודאתו בעבירות של נהיגה בשכרות ובהשפעת סמים מכוח סירובו להיבדק.

 

הנאשם הורשע בעבירת נהיגת רכב בשכרות בפעם שלישית

 

המאשימה הדגישה את חומרת העבירה שבה הורשע הנאשם, וציינה כי הוא הורשע פעמיים בגין עבירה של נהיגה בשכרות, אולם לא למד לקח ושב ועבר עבירה זו, לכן יש להחמיר בעונשו. כאשר מתחם הענישה ההולם לעבירה של נהיגה בשכרות בפעם השלישית כולל מאסר בפועל ופסילה בגין נהיגה בשכרות לתקופה ממושכת. 

 

המאשימה ציינה כי שירות המבחן לא המליץ על חלופה שיקומית, ואף הודאתו במעשים המיוחסים, לא נעשתה מתוך נטילת אחריות כנה. אלא הוא טען כי הסיגריה שנמצאה ברכב לא הכילה סמים ואף היתה שייכת לחברו ששהה עמו ברכב.

 

הסנגור טען כי בעת ביצוע העבירה נזקפה לחובתו של הנאשם רק הרשעה אחת בגין אי ציות לכיוון הנסיעה ברמזור, וכי העבירות הקודמות מסוג נהיגה בשכרות או בהשפעת אלכוהול, בוצעו לפני ביצוע העבירה הנוכחית וגזר הדין בעבירות אלה היו רק לאחר המשפט, ואף אחת ההרשעות נרשמה בכפל. עוד טען הסנגור כי הנאשם שינה מאז את דרכיו, וכיום הוא שקוע בבניית תא משפחתי וביסוס עתידה של משפחתו.

 

הנאשם לא גילה מוטיבציה לנקוט בהליך שיקומי

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם נטל אחריות חלקית על מעשיו והתקשה להודות בקיומה של בעיה בתחום הסמים, וכרגע הוא משקיע את רוב מאמציו בבניית עתידו האישי והתעסוקתי. לפיכך נמנע קצין המבחן מלבוא בהמלצה שיקומית.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי בעת ביצוע העבירה נזקפה לחובת הנאשם רק הרשעה אחת, ושתי העבירות הנוספות בגין נהיגה בשכרות, בוצעו לפני ביצוע עבירה זו. עוד סבר כי הנאשם לא לקח אחריות מלאה על מעשיו, ואף לא גילה מוטיבציה לנקוט במהלך שיקומי, וכי בפרק זמן של כשנתיים הספיק לעבור שלוש פעמים עבירה של נהיגה בשכרות, לכן מצא כי יש מקום להצדיק החמרה בענישה.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם מאסר על תנאי בן ששה חודשים למשך שלוש שנים על עבירות של נהיגה בשכרות או תחת השפעת משקאות משכרים ועבירה של נהיגה בזמן פסילת רישיון. בנוסף הטיל עליו קנס בסך 1500 שקלים, או 20 ימי מאסר תמורתם, 15 חודשי פסילת רישיון נהיגה, ו - 12 חודשי פסילה על תנאי למשך שלוש שנים.

 

פ"ל 6665-02-13 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.