www.what2do.co.il

נהיגה בשכרות בפעם שלישית מכוח סירוב להיבדק

דרגו את המאמר

נהיגה בשכרות בפעם שלישית מכוח סירוב להיבדק

הנאשם הורשע בעבירה שלישית של נהיגה בשכרות, כאשר האחרונה היא מכוח החזקה הקבועה בחוק למסרב להיבדק, ועל סמך ממצאי התנהגות וראיות נוספות. המאשימה ביקשה להפעיל את העונש המותנה ולגזור על הנאשם מאסר בפועל. מנגד ביקש הסנגור להתחשב בפגיעה הצפויה של הקשר שבין הנאשם לבתו הקטינה. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו נדרש לקבוע את עונשו.

 

המאשימה ציינה כי הנאשם בעל רישיון נהיגה מאז שנת 2003 ולחובתו חמש הרשעות קודמות בתחום התעבורה, הוא הורשע פעמיים בעבירות של נהיגה בשכרות, ועוד פעם נוספת בעבירה של נהיגה בשכרות עקב סירוב. גיליון הרשעותיו הקודמות בתעבורה ובפלילים, כולל שימוש בסמים לצריכה עצמית. על סמך זאת עתרה המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל, הפעלת מאסר מותנה, בן שמונה חודשים, התלוי ועומד נגדו במצטבר לתקופת המאסר, פסילת רישיון נהיגה עקב נהיגה בשכרות לתקופה שלא תפחת משש שנים, מאסר ופסילה על תנאי וקנס כספי.

 

הסנגור טען כי בעבירת סירוב יש אופי התנהגותי ו"הבנת הנקרא"

 

אביו של הנאשם מסר כי בנו אדם חיובי, שנוהג לסייע לזולת. הוא שירת בצה"ל כחייל קרבי, ולאחרונה עבר משבר משפחתי קשה, שבעקבותיו נמנע מלהיפגש עם בתו הקטינה וביקש שלא לגזור עליו מאסר בפועל, כדי לא לפגוע בבתו. הסנגור טען כי על פי הסרטון שבו צולם ניכר כי הנאשם לא היה נתון תחת השפעת משקאות משכרים. ובנוסף טען כי בעבירת הסירוב יש אופי התנהגותי והבנת הנקרא.

 

בית המשפט ציין כי עבירה של נהיגה בשכרות היא אחד מן הגורמים המרכזיים לגרימת של תאונות דרכים, אשר הפכו ל"מכת מדינה", המסכנת את שלום הציבור ופוגעת בביטחונו. בעת קביעת העונש, יש לתת משקל לערכים החברתיים שנפגעו מביצוע העבירה ומידת הפגיעה בהם, ולהתחשב במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירה. ואף יש להביא בחשבון את הצורך בנקיטת מדיניות ענישה מחמירה כדי לחזק את ההרתעה בקרב הנהגים מלהימנע מלבצע עבירות מסוכנות של נהיגה בשכרות.

 

הנאשם לא הפנים את חומרת מעשיו

 

הנאשם אשר הורשע בעבירה שלישית של נהיגה בשכרות בחר שלא לקחת אחריות על האירוע, לפיכך סבר בית המשפט כי הוא לא הפנים את חומרת מעשיו ואינו מוכן לערוך שינוי בחייו, כדי למנוע את השילוב הקטלני של צריכת אלכוהול ונהיגה. על כן קבע כי יש להטיל עליו עונש אשר ירתיע אותו מביצוע עבירה דומה בעתיד.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם 10 חודשי מאסר לריצוי מאחורי סוגר ובריח, הפעלת עונש המאסר המותנה למשך 8 חודשים. פסילת רישיון בפועל למשך 10 שנים. 12 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, שלא יבצע עבירות של נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, נהיגה בזמן פסילה ונהיגה ללא רישיון נהיגה תקף מעל לשנה.

 

תת"ע 1305-05-15 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.