www.what2do.co.il

זיכוי מחמת הספק של נהיגה בשכרות למרות הימצאות שרידי סם

דרגו את המאמר

זיכוי מחמת הספק של נהיגה בשכרות למרות הימצאות שרידי סם

נכה המחזיק ברישיון לשימוש בקנביס רפואי הועמד לדין עקב עבירות של נהיגה בשכרות ונהיגה בקלות ראש, זאת לאחר שנתפס כשהוא נוהג במהירות מופרזת, ואף נמצאו שאריות של סם בגופו. הנאשם הכחיש כי נהג תחת השפעת סם וטען כי עישן ג'וינט בתום הנסיעה, במהלך חיפוש שנערך בביתו באישור השוטרים. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם מדובר בעבירות של נהיגה בשכרות.

 

על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש מאי 2014, נסע הנאשם ברחוב צר בתל אביב סמוך למקום מגוריו, במהירות מופרזת שאינה מתאימה לתנאי המקום. בהיותו נתון תחת השפעת סם, כשבגופו מצויים תוצרי חילוף חומרים של סם מסוג קנביס. שוטר אשר נמצא במקום בעקבות מידע מודיעיני, הורה לו לעצור, אך אז הנאשם הגביר מהירות נסיעתו וגרם בתוך כך לשוטר לסגת מהדרך כדי לא להיפגע.

 

הנאשם הודה כי עישן ג'וינט במהלך החיפוש בביתו

 

השוטרים רדפו אחרי הנאשם, עצרו אותו וערכו חיפוש בביתו, שם מצאו סם מסוג במשקל של 50 גרם. לאחר התייעצות עם קצין הבילוש הוחלט שלא לתפוס את הקנביס, מכיוון שהוא ברישיון ובסיום החקירה הוחזר לנאשם.

 

הנאשם כפר במיוחס לו, וטען כי בעקבות תאונת דרכים הוא בעל נכות צמיתה של 100% וכחלק מהטיפול אוחז ברישיון לשימוש בקנביס רפואי. הוא הודה כי עישן ג'וינט בשעה שתיים בלילה שלפני המקרה, אולם הכחיש כי היה נתון תחת השפעת הסם בזמן הנהיגה. עוד ציין כי על פי הרישיון הרפואי הנהיגה מותרת בחלוף שש שעות. ואף הודה כי עישן ג'וינט לאחר הנהיגה במהלך חיפוש שנערך בביתו בידיעתם ובאישורם של השוטרים, והסכים למסור דגימת שתן לצורך איתור סמים, לכן נמצאו שאריות של סם בגופו.


הנאשם טען כי לא זיהה כי מדובר בשוטרים לכן המשיך בנסיעה

 

בנוסף הנאשם הכחיש כי נהג במהירות שאינה מתאימה לתנאי הדרך, ואף ציין כי על הכביש ישנם פסי האטה שאינם מאפשרים לנהוג במהירות. כמו כן הצהיר כי לא ידע כי מדובר בשוטרים, מאחר שהם לא היו לבושים במדים, וסבר כי מדובר בעבריינים, ובשעה שנעצר הוא הוכה ונפל ארצה, נאזק והוכנס לניידת לעיני השכנים, כאשר הקביים המשמשות אותו להליכה נותרו ברכבו שלו.

 

לאחר שמיעת טענתו הצדדים, דחה בית המשפט את טענת הנאשם, שלפיה קיבל במהלך החיפוש בביתו מהשוטרים אישור לעשן ג'וינט, עם זאת השתכנע כי מתוך מצוקה וכאבים הוא נטל על דעת עצמו סיגריה שהכילה קנביס ועישן ממנה במהלך החיפוש. בנוסף סבר שהנאשם לא זיהה את השוטר שביקש ממנו לעצור, מאחר שהיה לבוש בבגדים אזרחיים, לכן לא נשמע להוראתו והמשיך בנסיעה.

 

בסופו של דבר זיכה בית המשפט את הנאשם מחמת הספק, מאחר שלא ניתן היה לדעת בוודאות, האם נהג תחת השפעת סם, או האם שרידי הסם שנמצאו בגופו בבדיקת שכרות הם כתוצאה מהעישון במהלך החיפוש בביתו ולאחר נהיגתו.

 

פ"ל 2886-07-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.