www.what2do.co.il

האם בית המשפט יבטל איסור שימוש ברכב חברה למרות נהיגה בשכרות של עובד

דרגו את המאמר

האם בית המשפט יבטל איסור שימוש ברכב חברה למרות נהיגה בשכרות של עובד

איסור שימוש ברכב חברה בגין נהיגה בשכרות ותחת השפעת סמים


ביוני 2011, בעקבות שימוע בדבר איסור מנהלי על שימוש ברכב, החליט קצין משטרה על השבתה מנהלית של רכב חברה למשך 30 יום בגין נהיגה בשכרות ונהיגה תחת השפעת סם מסוכן. יש לציין כי הנהג אשר נתפס עם רכב החברה הינו פסול לצמיתות על ידי משרד הרישוי.  סעיף 57ב(ב) לפקודת התעבורה קובע כי בית המשפט רשאי להורות, בהתקיים אחד מאלה, על ביטול איסור שימוש מנהלי ברכב:

  • השימוש אשר נעשה במכונית היה ללא ידיעתו של בעל הרכב וללא הסכמתו.
  • הנהג עשה שימוש ברכב בניגוד להוראותיו המפורשות של בעל הרכב. כמו כן, הבעלים עשה כל אשר ביכולתו כדי למנוע את ביצוע העבירה.


סעיף 57ב(ג) מוסיף וקובע כי ביטול איסור שימוש ברכב יכול להינתן לתקופה קצרה יותר, בתנאים או ללא תנאים, וזאת אם התקיימו נסיבות אחרות מאלו המפורטות לעיל. במקרים אלו, בהם בית המשפט סבור כי הנסיבות מצדיקות את הביטולהקיצור כאמור, עליו להביא בחשבון – בין השאר – את הזיקה שבין הנהג לבין בעל הרכב.


בפ"מ (חי) 6063-08-08 וליר גרייב בע"מ נ' מדינת ישראל נקבע כי המחוקק ביקש להטיל על בעלי רכבים חובת זהירות מוגברת כלפי הציבור. מוטל אפוא על בעל הרכב לדעת כי בעת שהוא מוסר את מפתחות רכבו לאחר, עלול הוא להתמודד עם איסור השימוש. אי לכך, בעל רכב המתנגד לאיסור השימוש צריך להרים נטל כבד במיוחד ובמסגרתו להוכיח כי עשה הוא כל אשר יכול היה בכדי למנוע ביצוע העבירה.

 

משמעות רכב חברה


כאמור, בית המשפט אמור להתייחס למערכת היחסים שבין בעל הרכב לנהג. כיצד אפוא בא לידי ביטוי הוראת החוק כאשר עסקינן במעביד ועובד? הלכה פסוקה היא כי מעביד צריך לדעת שבעת שהוא נותן לעובד את מפתחות רכב החברה, הוא נוטל סיכון כי העובד יבצע עבירות תעבורה ויוטל איסור על השימוש ברכב.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי החברה לא הוכיחה שעשתה כל אשר ביכולתה למנוע את ביצוע העבירה האמורה. כמו כן, החברה טענה כי היא זקוקה לרכב אך הוכח כי בבעלותה כ-300 רכבים. "הרף המוטל על בעל הרכב במקרים אלו הינו גבוה ביותר. ככל עניין עובדתי הוא דורש הוכחה, דבר שאינו מתקיים בענייננו. החברה לא הוכיחה אפילו את החתמת העובד על טופס נהיגה זהירה ולא הוסברו לעובד ההשלכות הנוגעות לעבירות תעבורה ברכב"., נכתב בהחלטת בית המשפט. בסופו של היום, האיסור על השימוש ברכב נותר על כנו.

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.