www.what2do.co.il

זיכוי מעבירה של נהיגה בשכרות בעקבות סתירות בגרסאות השוטרים

דרגו את המאמר

זיכוי מעבירה של נהיגה בשכרות בעקבות סתירות בגרסאות השוטרים

זיכוי מנהיגה בשכרות מחמת הספק בשל סתירות בגרסאות השוטרים


בית המשפט לתעבורה הדגיש פעם נוספת את המשקל הרב המוטל על כתפי שוטרים, בבואם לערוך בדיקת שכרות לנהג. מדובר בהכרעת דין במסגרתה זיכה בית המשפט לתעבורה בחיפה את הנאשם, וזאת מחמת סתירות מהותיות בגרסאות השוטרים.


כנגד הנאשם הוגש כתב אישום לפיו הוא נהג בעודו בגילופין לאחר שבילה במועדון ריקודים. הנאשם נעצר על ידי השוטרים בשעה 5:30 לפנות בוקר. בבדיקת ינשוף אשר נערכה לו נמצא ריכוז של 580 מ"ג אלכוהול בליטר אוויר ינשוף. בעקבות התוצאה הגבוהה, המעידה על נהיגה בשכרות, הוגש כנגד הנהג כתב אישום חמור.

 

שני שוטרים נכחו במקום בעת ביצוע הבדיקה, ב' ו-ס'. ב' טען כי הוא ערך את ההזמנה לדין לנאשם והיה זה הוא אשר עצר אותו. בדו"ח הנסיבות ציין ב' כי הנאשם נעצר על ידו בעת שהיה במהלך פעילות אכיפה סמויה. לטענתו, כפי שהדברים נכתבו בדו"ח, מפיו של הנאשם נדף ריח חריף של אלכוהול ונערכה לו בדיקת ינשוף שאיששה את שכרותו. השוטר ב' ציין בדו"ח כי הנאשם לא שתה, לא אכל, לא הקיא והיה תחת השגחה במהלך הבדיקה.


השוטר ס' טען, לעומת זאת, כי דווקא הוא ערך את דו"ח הפעולה באכיפת נהיגה בשכרות ואת דו"ח עיכוב הנאשם. כמו כן, השוטר ס' העיד כי הוא עצר את הנאשם ולאחר שיחה קצרה עימו חשד שהוא נוהג בגילופין. אי לכך, טען השוטר ס', ביצעתי לנהג בדיקת ינשוף ולאחריה בדיקת מאפיינים.


הסנגור שאל את השוטר ס' מדוע לא הזהיר את הנאשם כי הוא אינו חייב לבצע את בדיקת השכרות משום שמדובר בבדיקה מפלילה. השוטר ס' הודה כי לא הזהיר את הנאשם, וזאת משום שהוא פעל לפי נהלים קבועים וברורים. לדבריו, הואיל והנאשם הסכים לעבור בדיקת שכרות, לא היה צורך בהסבר על משמעות בדיקת הנשיפון.


בית המשפט קבע כי בשל העובדה כי נהיגה בשכרות הינה עבירה חמורה אשר עונשים כבדים בצידה, מוטל על השוטרים העורכים את בדיקות השכרות להיצמד לנהלים הקבועים בחוק ובתקנות. אכן, ציין השופט, התופעה של נהיגה בשכרות הינה תופעה קשה אשר יש לפעול למיגורה מכל וכל. עם זאת, בפסק הדין נכתב כי בית המשפט אינו רשאי להרשיע את פלוני מבלי שהונחה בפניו תשתית ראייתית מבוססת אשר "נאספה בצורה סדורה".


בעקבות הסתירות בעדויותיהם של השוטרים ב' ו-ס', בית המשפט קבע כי יש לזכות הנאשם מחמת הספק. לדוגמא, השופט ציין כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהנאשם עבר את בדיקת הינשוף 15 דקות לאחר שנעצר ולא הוכח כי האחרון לא עישן בטרם הבדיקה. עם זאת, בית המשפט דחה את טענות ההגנה לכך שהנאשם היה זכאי "להיוועץ עם עורך דין" בטרם הוא עובר את בדיקת השכרות. "כאשר אדם נעצר בחשד לנהיגה בשכרות, והשוטרים סבורים כי קיים חשד סביר לכך שמדובר בנוהג בגילופין, שיהוי בביצוע בדיקת שכרות לאחרון עלול לרוקן את תכלית הבדיקה מכל תוכן", נכתב בהכרעת הדין.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.