www.what2do.co.il

זימון לחקירה בגין עבירת תנועה, מה עושים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זימון לחקירה בגין עבירת תנועה, מה עושים?

אדם שקיבל זימון לחקירה במשטרה בשל ביצוע עבירת תנועה, נדרש בשלב ראשון לברר מהו מעמדו, ולהבין האם זומן לחקירה כעד או כנאשם, כדי לקבל תמונת מצב מלאה ולהיות מגובה בייצוג משפטי הולם ומקצועי.

 

ההבדל בין זימון כעד או כחשוד הוא עצום, מכיוון שאם אדם זומן לחקירה כעד לתאונת דרכים או כעד לביצוע עבירת תנועה של נהג אחר, הוא אינו צריך להתכונן לחקירה ויכול להסיר ממנו את הלחץ הכבד של החקירה. אולם אם זומן כחשוד, עליו להתכונן בהתאם, ומומלץ לפנות כבר בשלב הזימון לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה.

 

הזכות להתייעץ עם עורך דין

 

בעת שיחת הזימון, ניתן לנסות לקבל הסברים מהגורם המזמן בטלפון, ולברר מהי מטרת החקירה, ואם זומן כחשוד על איזה עבירה בדיוק. פרטים אלו יוכלו לעזור לעורך הדין להכין את החשוד טוב יותר לקראת החקירה. עורך הדין יכול לחשוף הנחקר לתרגילים, מלכודות וסודות השמורים לחדרי החקירות, וגם לעובדה שבמקרים מסוימים כדאי לו לשמור על זכות השתיקה, אך במקרים אחרים רצוי לשתף פעולה עם החוקרים ולמסור מידע.

 

אדם שזומן לחקירה יכול להתנגד להתייצבות לחקירה, ורשאי על פי החוק לבקש שיוציאו נגדו צו מבית משפט כדי לזמנו לחקירה. בדרך זו הוא יכול להרוויח זמן איכות להיוועץ עם עורך דין ולהתכונן היטב לקראת החקירה. בתחילת החקירה על החוקר להזהיר את הנחקר כי הוא חשוד ולהסביר לו בדיוק מהי מהות העבירה שבה הוא נחשד. בדרך כלל יש לחתום על האזהרה, אולם רצוי שלא לחתום, אם לא ברור מה משמעות החשדות, ובכל מקרה חשוב לשמור על קור רוח ולא להודות באשמה בשל לחץ רגעי.

 

מתי כדאי לשמור על זכות השתיקה?

 

בזמן החקירה, מותר לנחקר לסרב לענות, זכות השתיקה עדיין קיימת, ולבטח שמורה הזכות להיוועץ עם עורך דין, אולם אם יוגש כתב אישום, בית המשפט עלול לזקוף לחובת הנחקר את עובדת השתיקה. על פי חוק סדר הדין הפלילי, יש לנהל את חקירת החשוד בשפתו או בשפה שהוא מבין, כולל שפת הסימנים, כדי לשמור על הזכות להליך הוגן ולחקירה אמינה. אם החשוד בחר לשמור על זכות השתיקה, החוקר יכול להמשיך לשאול שאלות גם אם הוא אינו עונה, אך רצוי להתמיד, ואם בחר החשוד לשתוק, עדיף שישתוק עד הסוף, ואף ייתכן שעדיף להודיע כי הוא מעוניין לשמור על זכות השתיקה עד להתייעצות עם עורך דין.

 

מרגע הכניסה למתחם המשטרה ועוד בטרם ההגעה לבוחן או לחוקר, כל מילה חשובה וקריטית, לכן עדיף לחשוד שלא לשוחח שיחות לא רשמיות בתחנה. במהלך החקירה חובה על החוקר לתעד כל מילה היוצאת מפי החשוד, ולרשום או להקליט כל הסבר שמסר וכל שרטוט שהעביר, על גבי מסמך החקירה לתעד הכל באופן מלא, ברור ומדויק. בסיום החקירה נדרש החשוד לחתום על התיעוד, חשוב לקרוא הכל בעיון רב, ולא להסס לתקן, או למחוק פרטים לא נכונים או להוסיף פרטים טרם החתימה.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.