www.what2do.co.il

נהיגה בשכרות נהג חדש

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בשכרות נהג חדש

השפעת האלכוהול משתנה מאדם לאדם ותלויה במבנה הגוף, במשקל ובגיל הנהג. האלכוהול משבש את כושר השיפוט ופוגע במיומנויות הנהיגה, הוא מאריך משמעותית את זמן התגובה של הנהג, מטשטש את כושר הראייה, מאריך את זמן ההתאוששות מסנוור, גורם לתחושת עייפות ואף מגביר את תחושת הביטחון העצמי של הנהג ואת תחושת השליטה על הרכב.

 

על פי פקודת התעבורה, נהיגה בשכרות נחשבת כאשר מצויה בדמו של הנהג דגימה של לפחות 50 מ"ג אלכוהול ביחס ל-100 מ"ל דם, או לחלופין בבדיקת נשיפה נמצא מעל 240 מק"ג אלכוהול ביחס לליטר אוויר נשוף. בשל חילוקי דעות בדבר מהימנות מכשיר הינשוף ותוצאותיו, הפסיקה הרחיבה את הרף הקבוע בחוק ל-290 מק"ג אלכוהול לליטר אוויר נשוף.

 

מהו סף השכרות לגבי נהג חדש?

 

המחוקק החמיר את סף השכרות לגבי נהג חדש ונהג צעיר שטרם מלאו לו 24 שנים. החוק קובע כי במקרה של נהג צעיר או נהג חדש אסור לנהוג ברכב אם ריכוז האלכוהול בדם עולה על 50 מיקרוגרם אלכוהול ב-100 מיליליטר דם, או 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף.

 

כאשר שוטר חושד כי הנהג נוהג תחת השפעת אלכוהול, הוא רשאי לדרוש ממנו לעבור בדיקת נשיפה או למסור דוגמית דם או שתן לבדיקת מעבדה. העונש על סירוב להיבדק הוא שנת מאסר או קנס של 10,000 שקלים.

 

רישיונו של נהג שנמצא נוהג תחת השפעת אלכוהול, עלול להיפסל במקום על ידי קצין משטרה למשך 30 יום, כאשר הפסילה בגין נהיגה בשכרות אינה באה במקום העונש שיטיל בית המשפט. נהג שהורשע באשמת נהיגה תחת השפעת אלכוהול, צפוי לפסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים ואם יודה באשמה יירשמו לחובתו 10 נקודות בשיטת הניקוד הנוכחית.


עונש מחמיר לנהגים חדשים

 

עמדת המדינה היא לענישה מחמירה ומשמעותית כלפי עבירה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש. במקרים רבים המדינה מבקשת בקשת פסילה עד תום ההליכים, כך שהנהג החדש יהיה פסול מלנהוג עד לסיום ההליכים המשפטיים, ואף לרשויות ניתנה הסמכות להחרים את הרכב שבו נהג לתקופה של חודש ימים.

 

בתום תקופת פסילת רישיון נהיגה של הנהג חדש הרישיון לא יחודש וניתן יהיה לחייב אותו לעבור בדיקות ובחינות חוזרות כתנאי לחידושו, ללא קשר לעונש הצפוי של פסילת רישיון למינימום של שנתיים, לצד רכיבי ענישה נוספים כמו מאסר על תנאי, פסילה על תנאי, התחייבות וקנס.

 

עבירה ראשונה של נהיגה בשכרות

 

החוק מפריד בין עבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים לבין נהיגה בשכרות. במקרה של עבירה ראשונה בנהיגה תחת השפעה, העונש הצפוי הוא פסילת רישיון מינימלית של חצי שנה, קנס כספי, פסילה על תנאי ובמקרים מסוימים גם מאסר על תנאי. בעבירת נהיגה בשכרות העונש הצפוי הוא פסילת מינימום של שנתיים, קנס, פסילה על תנאי ומאסר על תנאי.

 

כאשר הנהג עובר את העבירה בפעם השנייה או יותר, העונש הצפוי הוא מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות, מינימום שנתיים של פסילת רישיון, קנס כספי, מאסר על תנאי ופסילה על תנאי. כאשר מצויה בגופו של הנהג כמות פי 2.5 מהמותר בחוק, בעבירת נהיגה תחת השפעה, העונש הצפוי הוא 11 חודשי פסילה, קנס, מאסר על תנאי ופסילה על תנאי.

 

בעבירה של נהיגה בשכרות, אין חשיבות לפעם ראשונה או שנייה, וכאשר מצויה כמות של פי 2.5 מהמותר בחוק, העונש הצפוי הוא מאסר בפועל, מינימום שלוש שנות פסילה, קנס, מאסר על תנאי ופסילה על תנאי.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נסיעה ללא מלווה של נהג חדש אשר החזיק בעבר רישיון לטרקטור

בית המשפט לתעבורה נדרש לדון בסוגיה משפטית מעניינת העוסקת בהגדרת "נהג חדש" לאדם אשר בטרם קיבל רישיון רכב פרטי, היה בעל רישיון לנהוג על טרקטור... 

בית המשפט לתעבורה קבע - מלווה לנהג חדש אינו יכול לשבת בספסל האחורי

האם מלווה לנהג חדש רשאי לשבת בספסל האחורי? האם מדובר בעבירת תעבורה? 

פסילה רישיון נהיגה לנהג חדש בשל נהיגה במהירות מופרזת

בית המשפט לתעבורה הורה על פסילת רישיון נהיגה של נהגת חדשה, למשך 10 שנים, וזאת בגין נהיגה במהירות מופרזת (100 קמ"ש מעל המותר)... 

תאונת דרכים קטלנית - הנהג הורשע בשתי עבירות הריגה

האם תאונת דרכים קטלנית יכולה להביא להרשעת הנהג בהריגה? נהג צעיר בן 19 מחיפה הורשע בבית המשפט המחוזי בגין שתי עבירות הריגה לאחר תאונה קטלנית בה נהרגו שניים מחבריו...  

מאסר בפועל לנהג צעיר לאחר תאונה קטלנית - נהיגה ללא מלווה

מהו העונש אשר יש להטיל על נהג צעיר אשר נהג ללא מלווה והיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?  

נהיגת קטינים ללא רישיון

מהי נהיגת קטינים ללא רישיון? האם פסילה לשנים רבות? האם עבירה פלילית? מהי אחריות ההורים מבחינה פלילית? מה קורה במצב של תאונת דרכים? 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

עבירת תנועה ראשונה: האם ניתן לבטל עונש על עבירת תנועה ראשונה?

לאחר שבוצעה עבירה ראשונה נרשמות לחובתו של הנהג נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. זאת במטרה להחמיר עם הנהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות נוספות. בעבירות קלות ובודדות קיימת אפשרויות להקל בענישה. 

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

נהג חדש שהורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ומעשי ולעבור בדיקה רפואית בהתאם להחלטת משרד הרישוי. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.