www.what2do.co.il

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

כל נהג מוגדר כנהג חדש בשנתיים הראשונות לאחר שקיבל את רישיון הנהיגה לכל סוגי הרכב. נהג חדש צעיר הוא נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים. לאור ריבוי תאונות הדרכים שבהן מעורבים נהגים צעירים, נדרש נהג חדש צעיר לנהוג במשך חצי שנה מיום הוצאת הרישיון לרכב עם נהג מלווה לצדו.

 

במהלך כל התקופה שבה נחשב נהג לנהג חדש וצעיר חלות עליו תקנות מיוחדות, כמו חובת נוכחות של מלווה, תליית שלט על השמשה האחורית, והגבלה על מספר הנוסעים ברכב שהוא רשאי להסיע. בתום תקופת ההגדרה, יחודש רישיון הנהיגה לחמש שנים בלבד, שבהם יהיה חייב להשתתף בקורס ריענון מטעם משרד התחבורה.

 

חידוש רישיון נהיגה לאחר שנתיים תקף במהלך עשר השנים הבאות. במקרה שבוצעו עבירות תנועה קשות כמו מהירות מופרזת, יתכן שקבלת חידוש הרישיון תהיה מותנית בקורס מתקדם. אולם בכל מקרה הנהג יוכל לחדש את רישיון הנהיגה רק לאחר שעבר קורס נהיגה מונעת.

 

במקרה של נהג חדש שלילת רישיון נהיגה עלולה לקרות בשל ביצוע עבירות תנועה קלות כמו דיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה, עבירות בינוניות כמו נסיעה מעל המהירות המותרת, ובעיקר בשל עבירות חמורות כמו גרימת מוות או פציעה, נהיגה בשכרות ועוד.

 

הימנעות מעבירות חמורות

 

נהג החדש נדרש להקפיד על חוקי התנועה יותר מנהג ותיק ומנוסה, ולהימנע מלבצע עבירות תנועה חמורות. החוק מחמיר עם נהגים חדשים מאחר שבשונה מנהג ותיק, נהג חדש לא יכול להוכיח ניסיון עבר בנהיגה ללא דופי.

 

נהג חדש שיורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעבור מחדש תיאוריה, מבחן נהיגה מעשי ובדיקה רפואית, על פי החלטת משרד הרישוי. רישיונו של נהג חדש יישלל, עד שיעמוד בתנאים שקבע משרד הרישוי, ולאחר מכן הוא ייחשב לנהג חדש למשך שנתיים נוספות.


מעורבות בתאונת דרכים

 

רישיונו של נהג חדש עלול להישלל אם הוא היה מעורב בתאונת דרכים ולא דיווח על כך לרשויות, אם לא עצר לתת עזרה לנפגעי תאונת דרכים, או ביצע עבירת תנועה שגרמה לתאונת דרכים שבה נפגעו אנשים. פסילה של שלושה חודשים ומעלה, תגרום לכך שהרישיון לא יחודש, ולאחר תום הפסילה יש לעבור שוב את מבחני התיאוריה והטסט בהצלחה.


שלילת רישיון עקב נהיגה בשכרות

 

עבירות תנועה חמורות שעלולות לגרום לשלילת רישיון לנהג חדש הן: אי מתן זכות קדימה, שימוש ברכב לביצוע עבירה, נהיגה בשכרות תחת השפעת אלכוהול או סמים, עקיפה אסורה שלא כחוק, נהיגה במהירות מופרזת, אי עצירה לפני מסילת ברזל או חציית מסילת ברזל בדרך לא סלולה, ביצוע עבירה שבית המשפט גזר עליה פסילת רישיון בפועל לשלושה חודשים ויותר ונהיגה ללא מלווה.

 

הגשת בקשה להישפט

 

כל עבירת תנועה גוררת קנס כספי ורישום נקודות. נהג ששילם את הקנס נחשב כמי שהודה בביצוע העבירה, ואינו יכול לבקש אחר כך לבקש להישפט, לכן נהג חדש שברצונו להישפט כדי לצאת זכאי או להקל בחומרת העונש, רצוי שלא ישלם את הקנס.

 

כמו כן, עם הגעה למספר מסוים של נקודות הרישיון נשלל וחידושו מחייב קורס נהיגה מונעת ובתנאים מסוימים חיוב לעבור שוב תיאוריה וטסט. בצבירה של 12 נקודות ומעלה יש לעבור קורס נהיגה בסיסי, ואילו צבירה של 25 נקודות ומעלה בתוך שנתיים, עלולה להביא למצב של שלילת רישיון.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נסיעה ללא מלווה של נהג חדש אשר החזיק בעבר רישיון לטרקטור

בית המשפט לתעבורה נדרש לדון בסוגיה משפטית מעניינת העוסקת בהגדרת "נהג חדש" לאדם אשר בטרם קיבל רישיון רכב פרטי, היה בעל רישיון לנהוג על טרקטור... 

בית המשפט לתעבורה קבע - מלווה לנהג חדש אינו יכול לשבת בספסל האחורי

האם מלווה לנהג חדש רשאי לשבת בספסל האחורי? האם מדובר בעבירת תעבורה? 

פסילה רישיון נהיגה לנהג חדש בשל נהיגה במהירות מופרזת

בית המשפט לתעבורה הורה על פסילת רישיון נהיגה של נהגת חדשה, למשך 10 שנים, וזאת בגין נהיגה במהירות מופרזת (100 קמ"ש מעל המותר)... 

תאונת דרכים קטלנית - הנהג הורשע בשתי עבירות הריגה

האם תאונת דרכים קטלנית יכולה להביא להרשעת הנהג בהריגה? נהג צעיר בן 19 מחיפה הורשע בבית המשפט המחוזי בגין שתי עבירות הריגה לאחר תאונה קטלנית בה נהרגו שניים מחבריו...  

מאסר בפועל לנהג צעיר לאחר תאונה קטלנית - נהיגה ללא מלווה

מהו העונש אשר יש להטיל על נהג צעיר אשר נהג ללא מלווה והיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?  

נהיגת קטינים ללא רישיון

מהי נהיגת קטינים ללא רישיון? האם פסילה לשנים רבות? האם עבירה פלילית? מהי אחריות ההורים מבחינה פלילית? מה קורה במצב של תאונת דרכים? 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

עבירת תנועה ראשונה: האם ניתן לבטל עונש על עבירת תנועה ראשונה?

לאחר שבוצעה עבירה ראשונה נרשמות לחובתו של הנהג נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. זאת במטרה להחמיר עם הנהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות נוספות. בעבירות קלות ובודדות קיימת אפשרויות להקל בענישה. 

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

נהג חדש שהורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ומעשי ולעבור בדיקה רפואית בהתאם להחלטת משרד הרישוי. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.