www.what2do.co.il

צבירת נקודות לנהג חדש, מה המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צבירת נקודות לנהג חדש, מה המשמעות?

כל נהג בשנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון הנהיגה נחשב לנהג חדש, וחלות עליו תקנות מיוחדות, כגון: חובת נוכחות של נהג מלווה בשלושת החודשים הראשונים ממועד קבלת הרישיון, הגבלת מספר הנוסעים ברכב שניתן להסיע, הצמדת שלט נהג חדש לשמשה האחורית של הרכב והקפדה יתרה על חוקי התנועה. עם זאת, העונש בצבירת נקודות של נהג חדש תואם את העונש של נהג ותיק.

 

נהג חדש צעיר הוא נהג חדש, שטרם מלאו לו 24 שנים, וגם בעלי רישיון לאופנוע, לטרקטור או למכונה ניידת, אשר הוציאו רישיון נהיגה לרכב פרטי או רכב משא נחשבים לנהגים חדשים למשך שנתיים לאחר קבלת הרישיון החדש ויכול להיות גם לתקופה נוספת.

 

נהג חדש שגילו 24 שנים ומעלה פטור מליווי, כך שלא חייב לשבת לצדו מלווה בשלושת החודשים הראשונים ממועד קבלת הרישיון. בתום תקופת ההגדרה של נהג חדש יחודש רישיון הנהיגה למשך חמש שנים בלבד, ובמהלכן הנהג יידרש לעבור קורס רענון, כדי לבסס ולרענן את הידע בנושאי נהיגה. הקורס נמשך כ 12 שעות והוא נחשב לחובה, וחידוש הרישיון של נהג חדש מותנה בהשתתפותו ובעמידה במבחן עיוני שיתקיים בסופו.

 

איסור על עבירות חמורות

 

נהג חדש נדרש להקפיד יותר מנהג ותיק לשמור על חוקי התנועה, ולהימנע מביצוע עבירות תנועה המצוינות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה, כגון: נהיגה ללא רישיון, מהירות מופרזת, נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול, עקיפה לא חוקית, אי ציות לרמזור, אי מתן זכות קדימה, מעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים, אי מתן סיוע בתאונת דרכים, אי עצירה לפני מסילת ברזל ועוד.

 

נהג חדש, שהורשע באחת מהעבירות המנויות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה, נדרש לעבור מחדש מבחן תיאוריה ואף חייב לעמוד בבחינה מעשית ובבדיקות במכון הרפואי כתנאי לחידוש רישיונו. לנהג חדש שהוגש נגדו כתב אישום בגין אחת העבירות, תוארך התקופה שבה ייחשב כנהג חדש עד לתום ההליכים המשפטיים.

 

במקרה שבית משפט לתעבורה הטיל על נהג חדש פסילה מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של שלושה חודשים או יותר, הנהג יידרש לעבור בשנית תיאוריה וטסט. נהג חדש אשר הורשע בעבירת נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים או בביצוע עבירה שגרמה לתאונת דרכים עם נפגעים, או תאונת דרכים קטלנית, יחויב לעבור בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. לאחר ריצוי העונש, הנהג ישוב להיות נהג חדש למשך שנתיים נוספות, על כל המשתמע מכך.

 

מהי תקופת צבירת נקודות?

 

תקנה 544 לתקנות התעבורה, מאפשרת למשרד הרישוי לפסול רישיונות של נהגים חדשים וותיקים בהתאם לנקודות שצברו, ולהטיל עליהם חובת השתתפות בקורסים בנהיגה נכונה ומבחן בסופם, לעבור שוב מבחן עיוני ומעשי בנהיגה ולבצע בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. עם זאת, העונש בצבירת נקודות של נהג חדש תואם את העונש של נהג ותיק.

 

תקופת צבירת נקודות חובה היא משך הזמן שלאורכו נשמרות נקודות, המתחברות לצורך קביעת סך הנקודות. כאשר נהג צובר 12 נקודות חובה הוא נדרש לעבור הדרכה בנהיגה נכונה. בתום ההדרכה הנקודות יילקחו בחשבון, רק לאחר שיחלפו שנתיים מתאריך ביצוע העבירה, ובתנאי שלא צבר נקודות נוספות במהלך השנתיים האחרונות.

 

במקרה שהנהג ביצע עבירת תנועה נוספת וצבר סך של 22 נקודות במהלך השנתיים, תקופת הצבירה תוארך לארבע שנים. אם יירשמו לחובתו 2 נקודות נוספות ומעלה במהלך ארבע השנים כלומר 24 נקודות, הנהג יידרש להשתתף בקורס ייעודי בנהיגה נכונה בדרך עירונית או בדרך לא עירונית, השונה מהקורס הבסיסי. צבירה של 36 נקודות ומעלה תוביל לפסילת רישיון הנהיגה למשך שלושה חודשים, והוא יחודש רק לאחר שהנהג יעבור שוב מבחן תיאוריה ולאחר שיעמוד בבדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

 

הצמדת שלט נהג חדש

 

נהג חדש חייב לתלות על השמשה האחורית של הרכב שבו הוא נוהג שלט נהג חדש ואסור לו לנהוג ברכב ללא שלט. מטרת השלט היא ליידע את הנהגים האחרים ויתר המשתמשים בכביש כי לפניהם נהג חסר ניסיון, וכדי שינקטו באמצעי זהירות ויגלו כלפיו סבלנות. ברכב פרטי וברכב מסחרי עד 4 טונות, יש לתלות שלט בגודל של 12 על 20 סנטימטרים. גובה האותיות יהיה 40 מילימטרים בצבע שחור על גבי רקע צהוב מחזיר אור. את השלט יש להצמיד לשוליים התחתונים של השמשה האחורית, כדי שייראה לנהגים הנמצאים מאחורי הרכב.

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נסיעה ללא מלווה של נהג חדש אשר החזיק בעבר רישיון לטרקטור

בית המשפט לתעבורה נדרש לדון בסוגיה משפטית מעניינת העוסקת בהגדרת "נהג חדש" לאדם אשר בטרם קיבל רישיון רכב פרטי, היה בעל רישיון לנהוג על טרקטור... 

בית המשפט לתעבורה קבע - מלווה לנהג חדש אינו יכול לשבת בספסל האחורי

האם מלווה לנהג חדש רשאי לשבת בספסל האחורי? האם מדובר בעבירת תעבורה? 

פסילה רישיון נהיגה לנהג חדש בשל נהיגה במהירות מופרזת

בית המשפט לתעבורה הורה על פסילת רישיון נהיגה של נהגת חדשה, למשך 10 שנים, וזאת בגין נהיגה במהירות מופרזת (100 קמ"ש מעל המותר)... 

תאונת דרכים קטלנית - הנהג הורשע בשתי עבירות הריגה

האם תאונת דרכים קטלנית יכולה להביא להרשעת הנהג בהריגה? נהג צעיר בן 19 מחיפה הורשע בבית המשפט המחוזי בגין שתי עבירות הריגה לאחר תאונה קטלנית בה נהרגו שניים מחבריו...  

מאסר בפועל לנהג צעיר לאחר תאונה קטלנית - נהיגה ללא מלווה

מהו העונש אשר יש להטיל על נהג צעיר אשר נהג ללא מלווה והיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?  

נהיגת קטינים ללא רישיון

מהי נהיגת קטינים ללא רישיון? האם פסילה לשנים רבות? האם עבירה פלילית? מהי אחריות ההורים מבחינה פלילית? מה קורה במצב של תאונת דרכים? 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

עבירת תנועה ראשונה: האם ניתן לבטל עונש על עבירת תנועה ראשונה?

לאחר שבוצעה עבירה ראשונה נרשמות לחובתו של הנהג נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. זאת במטרה להחמיר עם הנהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות נוספות. בעבירות קלות ובודדות קיימת אפשרויות להקל בענישה. 

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

נהג חדש שהורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ומעשי ולעבור בדיקה רפואית בהתאם להחלטת משרד הרישוי. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.