www.what2do.co.il

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

כל נהג מוגדר כנהג חדש בשנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון הנהיגה, ללא קשר לגילו. לעומתו נהג חדש צעיר הוא נהג שטרם מלאו לו 24 שנים, לרבות בעלי רישיון לאופנוע, לטרקטור או למכונה ניידת. במהלך התקופה שבה מוגדר הנהג כנהג חדש צעיר חלות עליו תקנות מיוחדות, לרבות חובת נוכחות של נהג מלווה.

 

מלווה לנהג חדש יכול להיות אדם שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה לאותו סוג רכב במשך לפחות חמש שנים, או שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון נהיגה לפחות שלוש שנים, או נהג שבידו רישיון להוראת נהיגה. חובת הליווי לנהג חדש חלה למשך חצי שנה מיום קבלת היתר הנהיגה הראשון. בשלושת החודשים הראשונים נדרש ליווי מלא, כולל שעות היום, ובשלושת החודשים הבאים הליווי חל רק בשעות הלילה בין תשע בערב עד שש בבוקר, אם ניתן לנהג החדש היתר נהיגה נוסף כל עוד היתר הנהיגה הנוסף בתוקף.

 

50 שעות ליווי לנהג חדש

 

משך תקופת הליווי מתחלקת ל 50 שעות לפחות, אשר מהן 20 שעות נהיגה בדרך עירונית, 15 שעות נהיגה בדרך בין עירונית, ועוד 15 שעות נהיגה בלילה. לנהג שזכאי למימון ליווי בתשלום, חלוקת השעות היא- 12 שעות לפחות על ידי מורה נהיגה, שמהן 4 שעות נהיגה בדרך עירונית, 4 שעות נהיגה בדרך בין עירונית ועוד 4 שעות נהיגה בלילה.

 

בתום חצי שנה ולאחר השלמת תכנית הליווי, הנהג החדש נדרש להגיע לרשות הרישוי עם הצהרה על כך בכתב, על פי נוסח שאישרה רשות הרישוי. בחלוף שנתיים לא חלה עוד חובת ליווי גם אם הנהג לא עמד בתכנית הליווי. כמו כן, כאשר תסתיים תקופת נהג חדש, תסתיים גם חובת הליווי. במקרה שהנהג הגיע לגיל 24 במהלך תקופת הליווי, חובת הליווי תסתיים והנהג יוכל לקבל רישיון נהיגה רגיל.

 

נהג חדש צעיר המשרת בצבא והציג אישור בפני בודקת המסמכים באגף הרישוי או בפני נציג רישוי צה"ל כי עבר הליך של קליטה והכשרת נהג ביחידה פטור מחובת הוכחת תכנית הליווי אך אינו רשאי לנהוג במהלך תקופת הליווי ללא מלווה.

 

מי זכאי למימון ליווי בתשלום?

 

ליווי בתשלום היא ליווי של מורה לנהיגה מוסמך, בעל רישיון להוראת נהיגה מטעם המדינה. זכאות לליווי בתשלום נתונה לבעל הבטחת הכנסה מביטוח לאומי, או למי שזכאי למזונות מביטוח לאומי, או חייל בודד בצה"ל. כדי לממש את הזכות יש לפנות למשרד הרישוי עם טופס בקשה למימון ליווי מאוצר המדינה ולהציג את האישורים הרלוונטיים.

 

תקנות מיוחדות נוספות שחלות על נהג חדש, הן: הצבת שלט "נהג חדש" על השמשה האחורית כדי ליידע את הנהגים האחרים שלפניהם נהג חסר ניסיון, וכדי שייגלו כלפיו זהירות וסבלנות. וכן, הקפדה יתרה על חוקי התנועה והימנעות מביצוע עבירות תנועה והגבלה על מספר הנוסעים שבאפשרותו להסיע. נהג חדש צעיר שגילו מתחת ל-21 אינו מורשה להסיע יותר משני נוסעים אלא אם יושב במושב שלצדו מלווה. לפיכך נהג חדש רשאי להסיע יותר משני נוסעים רק לאחר שימלאו לו 21 שנים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נסיעה ללא מלווה של נהג חדש אשר החזיק בעבר רישיון לטרקטור

בית המשפט לתעבורה נדרש לדון בסוגיה משפטית מעניינת העוסקת בהגדרת "נהג חדש" לאדם אשר בטרם קיבל רישיון רכב פרטי, היה בעל רישיון לנהוג על טרקטור... 

בית המשפט לתעבורה קבע - מלווה לנהג חדש אינו יכול לשבת בספסל האחורי

האם מלווה לנהג חדש רשאי לשבת בספסל האחורי? האם מדובר בעבירת תעבורה? 

פסילה רישיון נהיגה לנהג חדש בשל נהיגה במהירות מופרזת

בית המשפט לתעבורה הורה על פסילת רישיון נהיגה של נהגת חדשה, למשך 10 שנים, וזאת בגין נהיגה במהירות מופרזת (100 קמ"ש מעל המותר)... 

תאונת דרכים קטלנית - הנהג הורשע בשתי עבירות הריגה

האם תאונת דרכים קטלנית יכולה להביא להרשעת הנהג בהריגה? נהג צעיר בן 19 מחיפה הורשע בבית המשפט המחוזי בגין שתי עבירות הריגה לאחר תאונה קטלנית בה נהרגו שניים מחבריו...  

מאסר בפועל לנהג צעיר לאחר תאונה קטלנית - נהיגה ללא מלווה

מהו העונש אשר יש להטיל על נהג צעיר אשר נהג ללא מלווה והיה מעורב בתאונת דרכים קטלנית?  

נהיגת קטינים ללא רישיון

מהי נהיגת קטינים ללא רישיון? האם פסילה לשנים רבות? האם עבירה פלילית? מהי אחריות ההורים מבחינה פלילית? מה קורה במצב של תאונת דרכים? 

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? 

עבירת תנועה ראשונה: האם ניתן לבטל עונש על עבירת תנועה ראשונה?

לאחר שבוצעה עבירה ראשונה נרשמות לחובתו של הנהג נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. זאת במטרה להחמיר עם הנהגים ולהרתיעם מלבצע עבירות נוספות. בעבירות קלות ובודדות קיימת אפשרויות להקל בענישה. 

שלילת רישיון לנהג חדש: מה ההשלכות?

נהג חדש שהורשע בעבירת תנועה חמורה עלול להידרש לעמוד מחדש במבחן נהיגה עיוני ומעשי ולעבור בדיקה רפואית בהתאם להחלטת משרד הרישוי. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.