www.what2do.co.il

גרימת תאונת דרכים תוך חציית קו הפרדה לבן רצוף

דרגו את המאמר

גרימת תאונת דרכים תוך חציית קו הפרדה לבן רצוף

בעת נהיגה על אופנוע הנאשם סטה מקו הפרדה רצוף, כאשר מאחוריו ישב חברו, ונסע אל הנתיב הנגדי, שם התנגש ברכב. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו קבע כי מדובר ברשלנות ברף גבוה ונדרש לקבוע את עונשו בגין עבירות של עקיפה על קו הפרדה רצוף, ונהיגה בקלות ראש שגרמה חבלות של ממש.

 

על פי עובדות כתב האישום, בסוף חודש מאי 2011, סמוך לשעה שלוש לפנות בוקר, נהג הנאשם באופנוע ברחוב בתל אביב, כאשר מאחוריו ישב חברו. הנאשם ביצע עקיפה אסורה וסטה שמאלה ממסלול נסיעתו תוך חציית קו הפרדה לבן רצוף, אל עבר הנתיב הנגדי והתנגש ברכב.

 

החבר נאלץ לעבור עקב התאונה ניתוח להסרת טחול וכליה

 

כתוצאה מתאונת הדרכים הנאשם וחברו נחבלו חבלות של ממש. לנאשם נגרמה פריקת כתף ימין, ולחבר נגרמו שברים וחבלות קשות והוא נאלץ לעבור ניתוח לכריתת טחול וכליה שמאלית. במסגרת הכרעת הדין נקבע כי מעבר על פני קו הפרדה רצוף לצורך עקיפה בשעת לילה חשוכה מהווה ללא ספק נהיגה ברף רשלנות גבוה, המאפשר לסווגה כנהיגה בקלות ראש.

 

המאשימה ציינה כי לנאשם רישיון נהיגה משנת 1998, ומאז צבר 20 הרשעות קודמות בעבירות תנועה שונות, לרבות: אי ציות להוראות שוטר, נהיגה עם רישיון לא תקף, נהיגה בקלות ראש ונהיגה בזמן פסילה. בנוסף הוא בעל עבר פלילי בגין ביצוע עבירות אלימות. עוד ציינה כי הנאשם לא נטל אחריות על מעשיו ולאור חומרת העבירות עתרה להשית עליו מאסר בפועל, פסילת רישיון לתקופה ממושכת ומרכיבי ענישה נוספים.

 

מנגד טען הסנגור כי הנאשם שומר על אורח חיים חוקי ובדרך כלל מציית לחוקי התנועה וגם עברו הפלילי התיישן ובמהלך השנים האחרונות הוא מתפקד בצורה ראויה, על כן ביקש להימנע מהטלת עונש מאסר.

 

הנאשם ייחס את התאונה לתנאי הראות הלקויים

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם הודה בביצוע המיוחס לו, אולם התקשה ליטול אחריות על התנהלותו והשלכותיה. ואף בחר לייחס את קרות התאונה לתנאי ראות לקויים שהיו במקום. עם זאת, הוא נטל אחריות על הבחירה לנהוג ללא תעודת ביטוח.

 

קצין המבחן התרשם כי הנאשם מתקשה ליטול אחריות למעשים ולבחירות ובעל היעדר יכולת לבחון דפוסים בעייתיים בהתנהגות. ואף קיימים דפוסי נהיגה בעייתיים סביב עמידה בצווים והיענות לחוקים בתחום התעבורה. על כן המליץ להטיל עליו ענישה קונקרטית שעשויה לחבר אותו לחומרה ולסיכון בהתנהלותו ולאחריותו.

 

בית המשפט הדגיש כי האיסור על עקיפה תוך חציית קו הפרדה לבן נועד להגן על הערכים של קדושת החיים ושלמות הגוף ולמנוע תאונות דרכים עם נפגעים וקורבנות. במקרה זה לא קופחו חיים, אך הנאשם והחבר שרכב איתו נפגעו חבלות של ממש, לפיכך הפגיעה בערך המוגן בעבירות היא פגיעה משמעותית, אם כי לא מקסימלית.

 

בהתחשב בעברו התעבורתי המכביר ובעובדה כי לא נטל אחריות על מעשיו, גזר בית המשפט על הנאשם מאסר בפועל למשך שישה חודשים, מאסר מותנה בן שבעה חודשים למשך שלוש שנים, פסילת רישיון נהיגה בת 20 חודשים ופסילה על תנאי בת 12 חודשים, שלא יבצע במשך שלוש שנים עבירות של נהיגה ברשלנות או בקלות ראש הגורמת חבלה או חבלה של ממש.

 

ת"ד 5607-06-12 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.