www.what2do.co.il

פגיעה בהולכת רגל במעבר חצייה - מה העונש?

דרגו את המאמר

פגיעה בהולכת רגל במעבר חצייה - מה העונש?

בחודש מאי 2014, בסביבות השעה שבע בבוקר, נהגה הנאשמת ברכב פרטי, סמוך למקום מגוריה ברחוב ראשי בקרית אתא. באותה שעה פסעה על מעבר חצייה הולכת הרגל, והספיקה לעבור מרחק של שני מטרים, עד שהנאשמת פגעה בה וגרמה לחבלות של ממש.

 

בנסיבות אלו הורשעה הנהגת בעבירות של אי מתן אפשרות להולך רגל להשלים חצייה בבטחה, נהיגה רשלנית והתנהגות שגרמה חבלה של ממש לגוף ונזק לרכוש. בית משפט השלום לתעבורה בחיפה נדרש לקבוע את עונשה.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשמת כבת 55, נשואה ואם לשלושה ילדים, ששניים מהם משרתים בצה"ל. היא עובדת למעלה מעשרים שנה במעבדה של קופת חולים ולחובתה שלוש הרשעות קודמות בתחום התעבורתי. הנאשמת מסרה כי היא סובלת מפוסט טראומה ונמצאת בטיפול פסיכולוגי מאז התאונה, ואף הביעה חשש לאבד את עבודתה במידה וייגזר עליה עונש מאסר.

 

קצין המבחן התרשם כי הנאשמת הביעה חרטה וצער רב על מעשיה. היא נהגה עד כה באופן אחראי ועצמאי, והתאונה הובילה אותה למשבר נפשי קשה. על כן סבר כי הסיכון להישנות העבירה נמוך והמליץ להטיל עליה צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות, לצד צו מבחן למשך שנה ותשלום פיצויים לנפגעת. בנוסף המליץ לסיים את ההליך מבלי להרשיעה בדין.

 

המדינה ביקשה להשית על הנאשמת מאסר בפועל

 

המאשימה ציינה כי הולכת הרגל נפצעה באורח קשה בתאונת הדרכים. היא נאלצה לעבור מספר ניתוחים לרבות השתלת פלטינות ברגלים, וכיום היא עדיין סובלת מחרדות. לאור חומרת הפציעה, יש לטענתה הצדקה להטיל על הנאשמת עונש מאסר בפועל לצד פסילת רישיון ארוכה ורכיבי ענישה נוספים.

 

הסנגור לא חלק על תוצאותיה החמורות של התאונה, אך ציין כי כיום מצבה של הנפגעת השתפר ונחשב לתקין. בנוסף טען כי מדובר בנאשמת המנהלת אורח חיים נורמטיבי ללא רישום פלילי, והרשעתה בדין עלולה לגרום לה נזק והיא עלולה לאבד את מקום עבודתה. הסנגור ביקש להימנע מהטלת מאסר גם לא בעבודות שירות, מחשש לפגיעה במצבה הנפשי ובעתידה המקצועי.

 

בית המשפט קבע כי אין מקום להימנע מהרשעה בפלילים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי מדובר בעבירות חמורות של נהיגה רשלנית בחוסר זהירות, בדרגת רשלנות גבוהה למדי, ותאונת דרכים שבה נפגעה הולכת רגל גרמה לחבלות קשות ביותר, וכי דרגת מידת האשם של הנאשמת, מחייב נשיאה בהרשעה. על כן הגיע למסקנה כי יש להותיר את הרשעתה בעבירות המיוחסות לה ואין מקום להימנע מהרשעה.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשמת 250 שעות שירות לתועלת הציבור, פסילה מלקבל רישיון נהיגה לתקופה של 11 חודשים, ועוד ארבעה חודשי פסילה על תנאי למשך שלוש שנים, צו מבחן למשך שנה וקנס בסך 3000 שקלים. בית המשפט ציין כי מאחר שהנפגעת מנהלת תביעת פיצויים נגד חברות הביטוח בגין נזקי גוף שנגרמו לה עקב תאונת הדרכים, אין מקום לחייב את הנאשמת לשאת באופן אישי בפיצויים.

 

ת"ד 7862-07-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.