www.what2do.co.il

בעלה של הנהגת הורשע כמסייע לביצוע עבירה של הפקרה אחרי פגיעה

דרגו את המאמר

בעלה של הנהגת הורשע כמסייע לביצוע עבירה של הפקרה אחרי פגיעה

הנהגת גרמה לתאונת דרכים עם נפגע כאשר פגעה בהולך רגל שחצה את הכביש והואשמה בהפקרה אחרי פגיעה. בעלה של הנהגת שישב באותה עת במושב האחורי של הרכב, עודד אותה להמשיך בנסיעה, ולא דרש ממנה לעצור את הרכב ולהגיש עזרה להולך הרגל שנפגע. על כן נאשם בעבירה של סיוע להפקרה אחרי פגיעה. בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקווה נדרש להכריע את עונשו של הבעל.

 

הנהגת הודתה באשמה וציינה כי העבירה בוצעה עקב תגובה רגשית ונפשית, על רקע ההשפעה הטראומתית של חוויית תאונת הדרכים, והביעה על כך חרטה וצער רב.

 

בית המשפט התחשב בהודאתה ובלקיחת האחריות על כן גזר עליה עונש ברף התחתון של מתחם הענישה, הכולל ששה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, פסילת רישיון נהיגה למשך חמש שנים, תשלום פיצוי בסך 10,000 שקלים להולך הרגל, וגם מאסר על תנאי ופסילה מותנית.

 

הצדדים לא הגיעו להסכמה בדבר שלילת הרישיון ופיצוי להולך רגל

 

הצדדים הגיעו להסדר טיעון בנוגע לעונשו של בעלה של הנהגת, שהורשע כמסייע לביצוע עבירת ההפקרה, לפיו ירצה שלושה חודשי מאסר בעבודות שירות, אולם לא היתה הסכמה בנוגע לשלילת הרישיון ופיצוי כספי לנפגע העבירה.

 

המאשימה סברה כי יש להשית על הנאשם פסילה שלא תפחת מ- 12 חודשים, ומצאה כי יש מקום לגזור פיצויים כחלק מנטילת אחריות על ביצוע העבירה.

 

מנגד סבר הסנגור כי אחריותו של הנאשם גבולית ואין מקום לנוכח נסיבותיו האישיות להשית עליו בנוסף לעבודות שירות גם פסילת רישיון הנהיגה, בשל פגיעה בפרנסת המשפחה, וציין כי הפיצוי לנפגע העבירה שהוטל על אשתו משולם גם מכיסו של הנאשם.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה מאז שנת 2001, לחובתו 33 הרשעות קודמות בגין עבירות תנועה, לרבות נהיגה במהירות מופרזת העולה על המותר, שימוש בטלפון נייד ללא דיבורית ועבירות נוספות.

 

עוד עלה כי שליטתו העצמית בעת תאונת הדרכים היתה גבוהה משל רעייתו שנהגה ברכב, והוא לא חווה תגובה רגשית בעוצמה רבה כפי שהיא חוותה. על כן לא נמנע ממנו לבקש ממנה לעצור בצד ולסייע לפצוע.

 

יש לנקוט בעונש משמעותי על מנת להרתיע מפני ביצוע עבירה של הפקרה אחרי פגיעה

 

בית המשפט הדגיש את חומרת העבירה של הפקרה אחרי פגיעה וגינה את נורמת ההתנהגות הפסולה המגולמת בעבירה זו, והצורך בענישה אשר שתשמש ככלי להרתעת הפרט והציבור.

 

כמו כן התרשם כי לכל אחד מהנאשמים אחריות נפרדת, והנאשם הורשע כנוסע ולא כנהג, עם זאת עקב עברו התעבורתי המכביד, קבע כי יש מקום לפסול את רישיון נהיגתו בצירוף עבודות שירות וענישה מותנית, ואף סבר כי עקב מעשיו החמורים יש להטיל עליו בנוסף תשלום פיצויים להולך הרגל.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם מאסר לתקופה של שלושה חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות, פסילת רישיון נהיגה לתקופה בת חמישה חודשים, פיצוי להולך הרגל בסך של 8,000 שקלים, וכן מאסר על תנאי ופסילה מותנית.

 

ת"ד 5778-12-11 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.