www.what2do.co.il

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיכוי נכה מחניה על מדרכה
דו"ח חנייה בגין חניית רכב על המדרכה - האם זיכוי מחמת הספק?
 
גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה". מדובר אפוא בעבירה על פי סעיף 5(ג) לחוק עזר להרצליה (העמדת רכב וחנייתי), התשל"ח-1978. כפי שנדרש ממנו בעבירות אלו, הנאשם הגיש בקשה להישפט.
 
במקום אשר מיועד לציון הנימוקים העומדים מאחורי הבקשה, רשם הנאשם כי העובדות המתוארות אינן מהוות עבירה אשר מדובר בנכה המציג תו חניית נכה בחלון וחונה לפי חוק הנכים, התשנ"ד-1993. הנאשם הודה בעובדות אך כפר באשמה.
 
המסגרת המשפטית
 
סעיף 2(א) לחוק חניה לנכים קובע כהאי כי נכה רשאי להחנות רכב הנושא תו נכה במקום בו החנייה איננה מותרת, וזאת במידה והתקיימו התנאים המצטברים הבאים:
  • אין מקום חניה מוסדר לנכים בסמוך למקום המדובר, או שמקום זה לא היה פנוי בזמן החניה.
  • בסמוך למקום האמור אין מקום חנייה בו החנייה מותרת או שמקום זה לא היה פנוי בזמן החנייה.
  • חניית רכבו של הנכה מהווה סיכון לעוברי דרך והיא איננה מאפשרת מעבר חופשי של הולכי רגל (לרבות כסאות נכים ועגלות ילדים).
  • חניית רכב הנכה גורמת להפרעה לתנועה.

 

סעיף 2(א) מסייג אפוא את אחריותו הפלילית של נכה עם תו, לעבירות חנייה. על פי סעיף זה, נטל ההוכחה להתקיימותם של תנאים אלו מוטל על הנכה. דהיינו. הנכה הוא זה אשר מוטל עליו להוכיח את זכאותו לפטור הקבוע בסעיף.
 
הוכח כי מקומות החנייה האחרים היו תפוסים - אזהרה מפני העתיד

 

במקרה דנן, המאשימה לא הביאה לעדות את הפקח אשר ערך את הדו"ח (ככל הנראה משום שהאחרון כבר איננו עובד בעירייה והיה קושי לזמנו). אי התייצבותו של הפקח לא הייתה יכולה להביא לזיכוי הנאשם. על מנת לזכות בזיכויו, היה על הנאשם להוכיח כי מקומות החניה לנכים ומקומות החניה הרגילים היו תפוסים בעת הרלבנטית,
 
טענותיו של הנכה לא נסתרו. זאת ועוד, הנאשם הציג תמונות אשר היה ניתן ללמוד מהן כי במדרכה נותר די מקום פנוי והחנייה לא יצרה סיכון או הפרעה למשתמשים האחרים בדרך. עם זאת, בית המשפט ציין כי על הנאשם מזוכה מחמת הספק ועליו להיזהר בבואו לחנות את רכבו במקומות אסורים.  "עצם היותו של נהג מצויד בתו נכה אינו מקנה לו זכות חניה אוטומטית בכל מקום אסור לחניה", נכתב בפסק הדין, "מן הראוי שהנאשם ייקח הדברים לתשומת ליבו".
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.