www.what2do.co.il

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו``חות חניה בדואר רשום

דרגו את המאמר

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו``חות חניה בדואר רשום

ביטול דו"חות חנייה בגין אי הוכחת מסירה

 

23 דו"חות חנייה, אשר נרשמו במהלך חמש שנים על שם תושב העיר רחובות, בוטלו בבית המשפט השלום בעיר וזאת בגין התיישנות העבירות. ביטול הדו"חות התקבל וזאת משום שהעירייה לא הוכיחה כי הדו"חות אכן נמסרו כדין.

 

החוק קובע כי דו"ח חנייה מתיישן בתוך שנה מיום ביצוע העבירה, זאת כל אימת שהוא לא נשלח בדואר רשום לבעל הרכב, במהלך שנה זו. כמו כן, החוק מכיר ב"חזקת מסירה" הקובעת כי גם אם בעל הרכב לא חתם על הדו"ח, חזקה עליו כי קיבל אותו.
 

על מנת להוכיח כי דו"חות חנייה אכן נשלחים בדואר רשום לבעלי הרכבים, ובכדי להפעיל את חזקת המסירה הנ"ל, עיריית רבות נוהגות להציג פלטי מחשב בפני בית המשפט אשר מכילים רשימה מרוכזת של דו"חות החנייה אשר נמסרו על ידן ביום מסוים למשלוח בדואר רשום. עיריית רחובות נהגה אף היא באופן זה במקרה דנן.

 

פלטי המחשב אינם מעידים על שליחה בפועל

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי יש "לעשות סדר" בטיפול העירייה בדו"חות החנייה. השופטת לושי-עבודי קבעה בפסק דינה כי אין בדי בהצגת פלטי מחשב כוללניים אלו ויש להוכיח את משלוח הדו"ח באמצעות ראיות נוספות. פלטי המחשב, קבעה השופטת, מעידים על כך שהדו"חות אכן נמסרו לבית הדואר במועד המדובר. עם זאת, אין כל הוכחה שהדו"חות נשלחו לכתובת הנכונה בדואר רשום, הלכה למעשה. כמו כן, פלטי המחשב אינם מהווים הוכחה לעצם המשלוח.

 

חזקת המסירה, נקבע בפסק הדין, הינה חזקה חריגה אשר יש בה כדי להקל על העיריות באופן משמעותי. למעשה, חזקה זו קובעת כי העיריות אינן נדרשות, כפי שנהוג בתחומים רבים אחרים, להציג את אישורי המסירה של הדואר הרשום. חזקת המסירה נועדה להתמודד עם מצוקות כלכליות ואילוצים תקציביים בהם מתחשבות עיריות רבות. עם זאת, נקבע, מוטלת על העירייה חובה להקפיד על הוכחה ראויה של עצם משלוח הדו"חות בדואר רשום. יודגש כי עדיין מדובר בהליך פלילי ועל כן יש לשמור בעניין זה על אמון הציבור ביחס לתקינות הליך זה. 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.