www.what2do.co.il

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

דרגו את המאמר

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

השבת כספי גרירה בעקבות אכיפה סלקטיבית בתל אביב


תושב מבשרת ציון, אשר החנה את מכוניתו בתל אביב על אזור חנייה הצבוע באדום לבן, כאשר משני צידי מכוניתו חונים רכבים נוספים באותו האופן, גילה להפתעתו שעיריית תל אביב עשתה איפה ואיפה וגררה רק את רכבו. אי לכך, נאלץ הנהג לשלם לעירייה קנס בגין החנייה ותשלום בעבור הוצאות הגרירה.


בעקבות האירוע, הגיש הנהג תובענה בגין אכיפה סלקטיבית בתל אביב וביקש את השבת הכספים, אך עיריית תל אביב דחתה את טענותיו בטענה שחנייתו הפריעה לציבור הולכי הרגל בעיר. בית המשפט לעניינים מנהליים, אליו הוגשה התביעה הראשונית, דחה את תביעתו של הנהג וקבע כי אין זה מסמכותו לדון בעניין מהות הגרירה. התובע לא ויתר והגיש ערעור על החלטת בית המשפט לערכאה המחוזית.

  

התביעה מגיעה לבית המשפט העליון

 

גם בית המשפט המחוזי מצא לנכון לדחות את ערעורו של האחרון וקבע כי היות ועיריית תל אביב מפלה לטובה את תושבי העיר, נעדר הוא סמכות לבטל את החלטותיה.


התובע סירב להיכנע והגיש תביעה נוספת לבית המשפט העליון בגין האכיפה המפלה. שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, קבע כי מעשיה של עיריית תל אביב הינם אכיפה סלקטיבית פסולה, אשר יש בה כדי פגיעה באימון הציבורי בעקרון השוויון של רשויות האכיפה.

 

אי לכך, קבע לוי, יש לבטל את הרשעתו של התובע, שכן אין ספק שמכוניתו לא הפריעה לתושבי העיר יותר מהמכוניות האחרות שמסביבו. מכאן שגרירת רכבו באופן סלקטיבי נעשתה בניגוד לחוק, ומטרתה היחידה הייתה הענקת מקומות חנייה מועדפים לתושבי תל אביב, על פני אזרחים אחרים.


השופט כתב בפסק הדין:

 

"העדפתם של תושביה של רשות מקומית היא אפשרית, במקום שבו מצוי יסוד הולם להבחנה בינם לבין תושבים מן החוץ. אלא שבחוקיותה של הבחנה מן הסוג האחרון לא ניתן יהיה להכיר בהיעדרו של סימון ברור המכוון את ציבור החונים, שאינו משתייך לקבוצה המועדפת, ומתריע בפניו לבל יעמיד את רכבו במקום שאינו מיועד לו".
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.