www.what2do.co.il

זיכוי מקנס בעקבות חניה המפריעה לתנועה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

זיכוי מקנס בעקבות חניה המפריעה לתנועה

זיכוי בבית המשפט מקנס בעקבות חנייה אסורה

 

בית המשפט זיכה נהג אשר הואשם בהחניית רכבו בבאר שבע תוך שהוא "מפריע ומעכב את התנועה". בעל הרכב הגיע לבית המשפט, הודה בחניית הרכב אך כפר באשמה וטען שלא הפריע לתנועה.


מוקד המחלוקת בין הצדדים היה - האם קיים במעשהו של הנאשם רכיב ההפרעה\העיכוב על פי חוקי העזר העירוניים בבאר שבע. עיריית באר שבע הסכימה עם בעל הרכב שרכבו חנה לצד מדרכה שלא סומנה בתמרור האוסר מפורשת על חניית רכבים. כמו כן, המדרכה נשוא התובענה לא הייתה צבועה באדום לבן.


הפקחית אשר רשמה את הדו"ח הגיעה להעיד בבית המשפט וטענה כי הרכב חנה במסלול נסיעה אליו פונים רכבים המגיעים מצד ימין לרחוב, ובכך הפריע רכבו של הנאשם לתנועה. הפקחית אישרה בחקירתה בבית המשפט כי מדובר ברחוב ללא מוצא אשר בצידו השני של הכביש קיים תמרור האוסר על החנייה והמדרכה צבועה באדום לבן. עם זאת, רק לאחר הגשת כתב האישום נגד בעל הרכב, הוצב תמרור גם בצידו הנגדי של הכביש והמדרכה אף נצבעה בהתאם.

 

בית המשפט מזכה את הנאשם


בעל הרכב ואשתו טענו כי הם מחנים את רכבם במשך שנים רבות באופן זה, ומאיסור החניה בצידו השני של הכביש, הסיקו הם שהחניה במקום המדובר הינה מותרת. הנאשם הפגין בקיאות בדיני התעבורה וטען שלפי הבנתו לא הפריע רכבו לתנועה ולכן הציב אותו במקום המסוים ביום קבלת הדו"ח.


בית המשפט קבע כי יש ממש בטענת בעל הרכב שעל הרשות להתנהל באופן שלא יכשיל את תושביה. בפרט במקרה כגון זה בו התנהלותו של הנאשם נעוצה בנוהג בן שנים, אשר הרשות, מן הסתם, ערה לו. השופטת אף הוסיפה שעצם סימונו של המקום כאסור לחנייה לאחר המקרה נשוא האישום, עומד לטובתו של הנאשם. סימון האזור כאסור לחנייה, יש בו כדי להצביע במידת מה על כך שאף עיריית ב"ש מבינה את צורך שלא להכשיל את תושביה מפאת אי בהירות.


"כל חנייה על כביש מפריעה לתנועה, אך אנו חיים במציאות שבה אין מנוס מכך" 


"בעניין זה דומני כי הכלל צריך להיות ברור וחד משמעי. בדרך כלל קיימת חזקת תקינות ונהג איננו צריך לחקור ולדרוש במופלא ממנו. נהג צריך להיות צייתן ולא חוקר תנועה.


כל מקום שבו חונה רכב על נתיב שניתן גם לנסוע בו , ישנה הפרעה לתנועה. כל חנייה על כביש מפריעה לכן לתנועה אולם חיים אנו במציאות שבה אין מנוס מחניות מעין אלו". 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.