www.what2do.co.il

ערעור על עונש בגין אי ציות להוראת שוטר במדים

דרגו את המאמר

ערעור על עונש בגין אי ציות להוראת שוטר במדים

נהג שהורשע בעבירה של אי ציות לשוטר במדים, הגיש ערעור כנגד הכרעת הדין לפיה נדרש לשלם קנס בסך 1,000 שקלים, רישיון הנהיגה נפסל לתקופה של 3 חודשים ועוד פסילה על תנאי לתקופה של 3 חודשים, למשך שנתיים.

 

הנהג טען כי לא ציית להוראה, מאחר שהשוטר לא לבש מדים ולא הזדהה בפניו, על כן המשיך בנסיעה ולא עצר את הרכב. בית משפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים נדרש להכריע בעניין זה.

 

על פי עובדות כתב האישום, בחודש אפריל 2014, נהג המערער ברכבו בשעת בוקר, ברחוב חד סטרי לכיוון שער האשפות בירושלים. כאשר הגיע בסמוך לתמרור אין כניסה, הוא נתקל בשוטר מג"ב, אשר הורה לו לבצע פניית פרסה, מאחר שהמשך הנסיעה אסור היה לכלי רכב.

 

חרף בקשת המערער השוטר לא הזדהה בפניו

 

לאחר רגעים ספורים הגיע למקום שוטר נוסף, שביקש ממנו לציית להוראה שניתנה לו. המערער, שהיה בעיצומה של פניית פרסה, ביקש מהשוטר להזדהות בפניו. השוטר בתגובה הורה לו לעצור בצד, אולם המערער המשיך בנסיעה, ועצר לאחר מרחק מה, עקב מרדף השוטר.

 

בית משפט לתעבורה קבע כי המערער היה יכול להבחין כי מדובר בשוטר לפי צבע החולצה שלבש, סמל משטרת ישראל על החולצה, ידית מכשיר הקשר והחגורה שאליה הוצמדו הנשקים ומכשיר הקשר. על כן המערער היה צריך להישמע להוראותיו ולעצור את הרכב בצד.

 

המערער טען כי לאחר שהחל בביצוע הפרסה, השוטר ניגש לחלונו ואמר לו "עוף מהמקום". המערער ביקש ממנו לפחות פעמיים לראות תעודת שוטר, אולם הוא לא ענה לו, לכן סבר שמדובר בבן אדם מטריד, והמשיך בנסיעה. עוד ציין כי לא זיהה שמדובר בשוטר מאחר שהוא לא לבש מדי משטרה, אלא חולצת טריקו ללא כל סימני זיהוי משטרתיים, ואף נמנע מלהזדהות בפניו. המערער טען כי בית המשפט טעה בקביעה שהיה "אי ציות", וכן בקביעה שהיה עליו לדעת שמדובר בשוטר ושהיתה התעלמות רשלנית מהאות שניתן לו.

 

בית המשפט קבע כי קיים ספק סביר שהמערער לא ידע כי מדובר בשוטר

 

בית המשפט השתכנע שהמערער שאל את השוטר פעמיים האם הוא שוטר ואף ביקש ממנו להזדהות בפניו, על כן קבע שאכן היה לו ספק אם אכן מדובר בשוטר ולו ברמת הספק הסביר. ואף השוטר לא הזדהה בפניו באמצעות תעודה, לא אמר מפורשות כי הוא שוטר ולא נתן לו להבין זאת בוודאות בכל דרך אחרת.

 

בית המשפט הדגיש כי על הנהגים נדרש לציית לכל הוראה סבירה של שוטר במדים, והוראה לעצור את הרכב היא לרוב הוראה הגיונית ואף מתחייבת. עם זאת במקרה זה, השוטר לא השיב לשאלה האם הוא שוטר, ואף הבהיר כי דרש מהמערער שיעצור בצד רק לשם הזדהותו בפניו כשוטר, ולא סיפק כל סיבה אחרת לדרישה זאת. בסופו של דבר החליט בית המשפט לקבל את הערעור ולזכות את הנאשם מחמת הספק מהעבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

 

עפ"ת 61444-02-15 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.