www.what2do.co.il

האם ניתן לפסול את רישיון הנהיגה, מבלי ליידע את הנהג על הנקודות שנצטברו לחובתו?

דרגו את המאמר

האם ניתן לפסול את רישיון הנהיגה, מבלי ליידע את הנהג על הנקודות שנצטברו לחובתו?

משרד התחבורה שלח לעותרת רישיון נהיגה מחודש, אך לאחר כשלוש שנים החליט לפסול אותו, לתקופה של שלושה חודשים, בתנאי שתשלים את התיאוריה. זאת בגין עבירות שביצעה לפני חידוש הרישיון.

 

העותרת שלא היתה מודעת למצב הנקודות שנצטברו לחובתה, פנתה לבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו כנגד החלטת משרד התחבורה.

 

העותרת לא קיבלה מעולם זימון לקורס נהיגה ייעודי

 

העותרת הינה ילידת שנת 1956 ובמסגרת תפקידה כמנהלת בחברה למתנסים היא נדרשת לנהוג ברכבה בכל רחבי ארץ, לצורך גיוס מתנדבים. לחובתה נצברו 36 נקודות, בגין חמש עבירות תנועה, בעיקר בשל נהיגה במהירות מופרזת, שביצעה בין השנים 2003 ל-2010. כאשר היו לה למעלה מ-12 נקודות, בשנת 2004, היא זומנה לקורס בסיסי בנהיגה נכונה, וסיימה אותו בהצלחה. אך התברר כי באותה תקופה היא ביצעה עבירה נוספת, ונזקפו לחובתה למעלה מ-28 נקודות, אשר חייבו אותה גם בקורס ייעודי בנהיגה נכונה, אולם לטענתה היא מעולם לא קיבלה את הזימון לקורס הייעודי.

 

החלטת משרד התחבורה, התקבלה לאחר שנצברו 36 נקודות לחובתה של העותרת, ונותרו בתוקף, מכיוון שהעותרת לא הגיעה לקורס ייעודי נהיגה נכונה. העותרת אמנם השתתפה בקורס בסיסי בנהיגה נכונה, בגין חלק מהעבירות ואף סיימה אותו בהצלחה. אך לא היתה מודעת כלל לעובדה כי היא נדרשת לעבור קורס נוסף, על מנת למחוק את יתר הנקודות שצברה.

 

רישיון הנהיגה חודש ועודכן למשך עשר שנים, לא כל התנייה

 

העותרת טענה כי גם כאשר חודש רישיון הנהיגה שלה בשנת 2008 למשך עשר שנים, היא לא קיבלה זימון לקורס, ולא ידעה כמה נקודות נצברו לחובתה ואף לא נדרשה לבצע את אמצעי התיקון, כתנאי לחידוש רישיונה. לטענתה, בשל מחדל הרשות, נמנעה ממנה האפשרות למחוק את מרבית הנקודות שנצברו לחובתה ולכן פסילת הרישיון הינה בלתי סבירה.

 

העותרת פנתה למשרד הרישוי, וביקשה הארכה של שישה חודשים לביצוע הפסילה. בקשתה התקבלה והונפק לה רישיון נהיגה זמני. וכן, הובהר לה כי היא נדרשת לבצע קורס תיאוריה. העותרת התייצבה לקורס וסיימה אותו בהצלחה. ולאחר שבצעה את המוטל עליה, היא פנתה למשרד התחבורה בבקשה לבטל את פסילת הרישיון, ואף צירפה מכתב מדואר ישראל, בו נאמר כי לא ניתן למצוא נתונים לגבי הזימון שלא הגיע אליה לפני שבע שנים. אך מאחר והיא לא קיבלה את תגובת משרד הרישוי, היא פנתה לבית המשפט.

 

לא ייתכן כי הנהגים לא יקבלו עדכון לגבי מצבם בעת חידוש הרישיון

 

בית המשפט קבע כי גם אם הזימון לקורס הגיעה לידיה, חלפו חמש שנים וחצי ממועד ביצוע העבירה ובמהלך תקופה זו חודש רישיון הנהיגה שלה, מבלי שהובא לידיעתה כי נצטברו לחובתה נקודות והיא מחויבת לעבור קורס שחידוש הרישיון מותנה בו. בית המשפט שאל את משרד התחבורה, כיצד נהגים מקבלים את חידוש הרישיון, מבלי ליידע אותם בנוגע למצבם התעבורתי.

 

משרד התחבורה טען, כי חידוש הרישיון נשלח אוטומטית וברמה הטכנולוגית לא ניתן לצרף למעטפה תדפיסים נוספים. בית המשפט דחה את הטענה וציין, כי מטרת הקורסים היא לשמור על הבטיחות ולשפר את הנהיגה, לכן מן הראוי לעדכן את הנהגים בדבר מצבם בעת חידוש הרישיון. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי משרד התחבורה היה צריך לאפשר לעותרת להשלים את הקורס, לפני ששלל את רישיונה והחלטתו לא הייתה סבירה או מידתית.

 

בית המשפט קיבל את העתירה וביטל את פסילת רישיונה של העותרת. בנוסף חייב את משרד התחבורה בהוצאות המשפט בסך של 15,000 שקלים. 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.