www.what2do.co.il

מה העונש על נהיגה בזמן פסילה לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות?

דרגו את המאמר

מה העונש על נהיגה בזמן פסילה לאחר הרשעה בנהיגה בשכרות?

בחודש יוני 2014, הנאשם הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות. עקב כך גזר עליו בית המשפט השלום לתעבורה בפתח תקווה פסילת רישיון נהיגה לתקופה של 11 וחצי חודשים ומאסר על תנאי לתקופה של 4 חודשים. אולם לאחר חודשיים הנאשם נהג ברכב משא סגור בראש העין בידיעה כי הוא פסול לנהיגה וללא חגורת בטיחות.

 

הנאשם הביע חרטה על מעשיו וביקש להתחשב בנסיבותיו האישות

 

על פי בקשת ההגנה, הנאשם הופנה לשירות המבחן, ומהתסקיר עלה כי הוא נשוי ואב לששה ילדים. הנאשם נעדר עבר פלילי ולחובתו 24 הרשעות קודמות בגין נהיגה בשכרות, אי ציות לתמרורים, שימוש בטלפון בזמן נהיגה ועוד. הנאשם לקח אחריות על ביצוע עבירה של נהיגה בזמן פסילה והביע על כך חרטה. 

 

קצינת המבחן התרשמה כי לנאשם דפוס חוזר לביצוע עבירות תעבורה והוא מתקשה להיענות לגבולות חיצוניים ולהליכים המשפטיים שהתנהלו נגדו בגין עבירות תנועה לאורך השנים. עקב כך המליצה על הטלת צו מבחן לשנה, במהלכה ישולב בסדנה חינוכית והטלת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 250 שעות.

 

המדינה ביקשה להורות על הפעלת העונש המותנה

 

המאשימה ציינה כי הנאשם נהג בהיותו פסול לנהיגה בחלוף חודשיים מהמועד שנגזר דינו בגין עבירה חמורה של נהיגה בשכרות. חרף זאת, עונש המאסר על תנאי לא הרתיע אותו והוא עלה על הרכב ואף נהג ללא חגורת בטיחות. דבר המצביע על זלזול רב בהוראות החוק. לפיכך עתרה להורות על הפעלת עונש המאסר.

 

מנגד ביקש הסנגור להתחשב בכך שהנאשם הודה בביצוע העבירה והביע חרטה. ואף ביקש להתחשב בנסיבותיו האישיות ובמצבו הכלכלי והמשפחתי, ובעובדה כי מדובר בעבירה ראשונה מסוגה לחובתו. הסנגור ציין כי הנאשם החל להשתתף בסדנה חינוכית להפחתת הסיכון הנשקף ממנו על פי המלצת קצינת המבחן. על כן עתר לקבל את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בעונש של הטלת צו מבחן וצו שירות לתועלת הציבור.

 

הנאשם ירצה מאסר בדרך של עבודות שירות למשך חמישה חודשים

 

בית המשפט הדגיש כי נהיגה בזמן פסילת רישיון טומנת בחובה סיכונים רבים לביטחונם של הנוסעים ברכב והולכי רגל, והעבירה משקפת התייחסות של ביזוי החוק וצווי בית המשפט. יחד עם זאת התחשב בנסיבותיו האישיות ומצא לחרוג מרף הענישה שנקבע בפסיקה ולהורות על ריצוי עונש המאסר בדרך של עבודות שירות תוך חפיפת עונש המאסר המותנה.

 

בנסיבות אלו קבע בית המשפט כי הנאשם ירצה עונש מאסר לתקופה של חמישה חודשים בדרך של עבודות שירות. והורה על הפעלת עונש המאסר למשך ארבעה חודשים לריצוי באופן חופף. בנוסף פסל בית המשפט את הנאשם מלקבל או מלהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של 18 חודשים, הורה על הפעלת עונש הפסילה המותנה למשך 10 חודשים על תנאי למשך 3 שנים והטיל תשלום קנס בסך 1200 שקלים.

 

פל"א 2216-09-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.