www.what2do.co.il

האם פסילה תקפה למרות שהיא ניתנה בהעדר הנאשם?

דרגו את המאמר

האם פסילה תקפה למרות שהיא ניתנה בהעדר הנאשם?

זיכוי מעבירה של נהיגה בזמן פסילה


נהגים רבים מאבדים את רישיון הנהיגה שלהם במסגרת משפט תעבורה וגזר דין שניתן בהעדרם. היות ותקופת פסילה מתחילה להימנות עם הפקדת הרישיון במזכירות בית המשפט, נשאלת השאלה האם היא תפוג לאחר שנים רבות חרף אי הפקדת הרישיון כלל? להלן דוגמא למקרה כאמור.


כנגד הנאשמת במקרה דנן ניתנו בשנת 2007 שלושה גזרי דין בבית המשפט לתעבורה. שלושת גזרי הדין ניתנו בהעדר הנאשמת. בכל אחד מהתיקים הנ"ל, הוחלט על שלילת רישיון נהיגה לחודשים רבים (14, 15 ו-24 חודשים). הנאשמת לא הפקידה את רישיון הנהיגה. אי לכך, על פי החוק, תקופת הפסילה לא החלה להימנות. בינתיים, חלפו חמש שנים עד לכתב האישום הנוכחי.

 

[%Articles%]

 

במקרה דנן, הוגש כנגד הנאשמת כתב אישום אשר ייחס לה עבירות של נהיגה ללא רישיון, נהיגה ללא ביטוח ונהיגה "בעודה פסולה לנהיגה ביודעין". במסגרת פרשת ההגנה, הנאשמת טענה כי היא אמנם נהגה ללא רישיון נהיגה בתוקף, אך היא לא ידעה שהיא נתונה תחת פסילה. כאמור, גזרי הדין שהורו על פסילת הרישיון ניתנו כנגד הנאשמת בהעדרה.


טענות המדינה באשר לידיעת הפסילה


המדינה הציגה מספר ראיות אשר היה בהן כדי להוכיח - לטענתה - את "ידיעת" הנאשמת אודות הפסילה. ראשית, בתום הנהיגה נשוא כתב האישום הנאשמת אמרה לשוטר שעצר אותה כי היא "ידעה שהיא בשלילה אך בגלל הקנסות היא לא הייתה יכולה לחדש את הרישיון".

 

הסנגור טען כי ההודעה בדבר פסילת הרישיון לא הייתה קבילה. כמו כן, נטען כי הנאשמת לא הודתה שהיא פסולה מלנהוג בגלל גזרי הדין. לטענת ב"כ הנאשמת, הסיבה שמרשתו אמרה לשוטר שהיא יודעת שהרישיון לא בתוקף הייתה משום שהיא הייתה סבורה כי היא פסולה מלנהוג מחמת אי תשלום קנסות (ולא בשל גזר דין בגין עבירות תנועה). מנגד, המדינה טענה כי היה בהודעתה של הנאשמת בכדי להוכיח את ידיעתה אודות הפסילה של בתי המשפט. כמו כן, נטען כי היות והנאשמת הודתה כי היא נסעה ללא רישיון, היה די בכך בכדי להרשיעה באמור.


המסגרת המשפטית


סעיף 67 לפקודת התעבורה קובע כי נהיגה בזמן פסילה הינה נהיגה אסורה, אך זאת רק אם מקבל/מחזיק הרישיון קיבל הודעה על כך שהוא נפסל מלנהוג. על פי רוב, המדינה מסוגלת להוכיח את ידיעתו של הנאשם אודות הפסילה על בסיס הצגת ראיות כגון בקשות שהוגשו בתיק מאוחר למתן גזר דין או אישורי מסירה. לעיתים, יש בהודעה של הנאשם לשוטר במזכר בכדי להוכיח ידיעה אודות פסילה. דהיינו, במידה והנאשם אומר לשוטר שעוצר אותו כי הוא יודע שהוא בפסילה, הוא לא יוכל להתמודד עם טענות "לא ידעתי" בבית המשפט לתעבורה.


הכרעת בית המשפט


במקרה דנן, בית המשפט ציין כי המדינה לא הוכיחה ששלושת גזרי הדין אכן הומצאו לנאשמת. כמו כן, נקבע כי דבריה של הנאשמת לקצין המשטרה לא עלו כדי הודאה בידיעה אודות הפסילה. בית המשפט קבע כי מדבריה של הנאשמת עלה דווקא שהיא סבורה שהיא איננה רשאית לנהוג מתוקף קנסות שהוטלו על הרישיון. דהיינו, הנאשמת לא קשרה בין הפסילה לבין בית המשפט לתעבורה. יתרה מכך, כאשר השוטר שאל את הנאשמת בנוגע להופעות בעבר בבית המשפט, האחרונה לא קישרה בין הופעות אלה לפסילה.


העובדה שהנאשמת לא הופיעה לדיון בעניינה בבית המשפט לתעבורה לא הייתה יכולה להוות עדות לכך שהיא הייתה יכולה לצפות את תוצאותיו. בית המשפט הוסיף כי מדובר גם באישה שאיננה דוברת עברית, אך שגרסתה ודבריה נרשמו על ידי קצין המשטרה בעברית. בסופו של היום, נקבע כי עלו בלבו של בית המשפט השגות באשר לידיעתה של הנאשמת. אי לכך, האחרונה זוכתה מחמת הספק.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.