www.what2do.co.il

מהו עונשו של נאשם שנהג ברכב כאשר רישיונו פקע בשנת 1998?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נאשם שנהג ברכב כאשר רישיונו פקע בשנת 1998?

בחודש מרץ 2014, הנאשם נעצר על ידי שוטר, כשהוא נוהג ללא רישיון ברכב פרטי בשעה שהוא פסול מנהיגה לתקופות ממושכות, כאשר רישיונו פקע בסוף שנת 1998, ללא תעודת ביטוח בת תוקף על השימוש ברכב וגם רישיון הרכב פקע שנה קודם לכן.

 

בנסיבות אלה הורשע הנאשם בעבירות של נהיגה ללא תעודת ביטוח בת תוקף, נהיגה בזמן פסילה, ונהיגה כאשר רישיון הנהיגה פקע מעל שישה חודשים. בית משפט השלום לתעבורה בעכו נדרש להכריע בעניין העונש ההולם.

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם מתקשה להפעיל את שיקול דעתו בתהליך קבלת החלטות שונות בחייו, וכן, נסיבות חייו הקשות, הכוללות מצב בריאותי ונפשי קשה, הקשו עליו בהבנת העבירות אותן ביצע והפסול בהן. עם זאת הוא הביע חרטה ולקח אחריות חלקית על מעשיו.

 

הנאשם גילה נכונות לעבור הליך שיקומי

 

עוד עלה כי הנאשם, בעל עבר פלילי בעבירות סמים ובעל 14 הרשעות קודמות עקב עבירות תנועה, חש צורך בשינוי וגילה נכונות להיעזר בגורמים טיפוליים, ואף משתף פעולה עם ההליך השיקומי, על כן המליץ קצין המבחן על העמדת צו מבחן לשנה והארכת עונש מאסר על תנאי.

 

המאשימה סברה, כי מתחם העונש ההולם בנסיבות אלו עומד על בין שישה עד עשרים חודשי מאסר בפועל ושלילת רישיון נהיגה לתקופה שבין שנה לשישים חודשים. היא הפנתה לפסיקה במסגרתה הוטלו על הנאשמים תקופות מאסר ממושכות, כאשר על נאשם אחד שביצע עבירה דומה נגזרו 14 חודשי מאסר בפועל, ועל נאשם אחר נגזרו 12 חודשים מאסר בפועל ופסילה לארבע שנים.

 

בית המשפט סבר כי מדובר ב"פצצה מתקתקת" על הכביש

 

בעת קביעת מתחם הענישה, התחשב בית המשפט בערך החברתי שנפגע ובמידת הפגיעה בו, עקב ביצוע עבירות התנועה, ועל מדיניות הענישה הנהוגה והנסיבות הקשורות בביצוען. על פי עובדות כתב האישום, רישיון הנהיגה של הנאשם נפסל בהוראת בית המשפט והוא לא בתוקף מאז שנת 1998 ללא ביטוח רכב ורישיון רכב תקפים.

 

לפיכך סבר כי מדובר ב"פצצה מתקתקת" על הכביש, ואינטרס הציבור שנהגים שנפסל רישיונם, לא יעלו על הכביש ולא יסכנו את עוברי הדרך ונהגים אחרים. לכן עליו לנקוט בדרכי ענישה אפקטיביות, כדי למנוע חזרתו לכביש של הנאשם שרישיונו פקע עוד בשנת 1998.

 

לאחר שקילת הערכים החברתיים שנפגעו, מדיניות הענישה וכן נסיבות ביצוע העבירה, סבר בית המשפט כי מתחם הענישה הראוי הוא עד שנה מאסר בפועל. אולם בסופו של דבר התחשב בנסיבותיו חייו הקשות ואינטרס שיקומו, והחליט לאמץ את המלצות שירות המבחן.

 

רישיונו של הנאשם ייפסל לארבע שנים נוספות

 

בנסיבות אלה קבע כי יש להטיל עליו צו מבחן לתקופה של שנה, הארכת המאסר על תנאי למשך שנתיים נוספות. בנוסף פסל בית המשפט מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של ארבע שנים במצטבר לעונש הפסילה שהוא מרצה כעת, קנס בסך של 1,200 שקלים, או 12 ימי מאסר והפעלת התחייבות כספית בסך 2,000 שקלים.

 

פל"א 4565-03-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.