www.what2do.co.il

קנס מצלמה בעקבות מהירות מופרזת ובקשה להארכת מועד להישפט

דרגו את המאמר

קנס מצלמה בעקבות מהירות מופרזת ובקשה להארכת מועד להישפט

בקשה להארכת מועד להישפט - קנס מצלמה, מהירות מופרזת


המ"ש 5673-07-12


בית המשפט לתעבורה נדרש לבחון בקשה להארכת מועד להישפט אשר הוגשה על ידי אדם שהואשם בנהיגה במהירות מופרזת. מדובר בבקשה שהוגשה לפי סעיף 230 לחוק סדר הדין הפלילי. כנגד המבקש נרשם דו"ח בגין מהירות מופרזת שהונפק על בסיס מצלמה. מדובר אפוא בדו"ח מסוג ברירת משפט. המבקש הגיש בקשה להארכת מועד להישפט, כשנה וחמישה חודשים לאחר קבלת הדו"ח, וזאת על בסיס מספר טענות. המבקש טען כי הוא גילה את הדו"ח רק כשמונה חודשים קודם לכן, הוא לא ביצע את העבירה אלא אדם אחר אשר נהג ברכב בפועל, ואימו שילמה את הדו"ח בטעות.

 

[%Psakdin%]


המדינה התנגדה להארכת המועד להישפט וזאת משום שכבר במרץ 2011 (שמונה חודשים לפני שהמבקש טוען כי הדו"ח הגיע אליו), נשלח לאחרון דואר רשום (שחזר בציון "לא נדרש"). כמו כן, נטען כי בנובמבר 2011 המבקש פנה וביקש לשלם את הקנס המקורי. במסגרת פנייתו הנ"ל, נטען כי הוא לא העלה טענות בדבר זהות אחרת של נהג הרכב.

 

המדינה הוסיפה כי המבקש התלונן על אי קבלת הדואר הרשום, והוא נענה בפברואר 2012 שהוא יוכל לפנות בעניין לרשות הדואר. עם זאת, הודגש כי המבקש לא פעל בנדון, ורק לאחר מספר חודשים הוא פנה למדינה וטען לראשונה כי הוא לא נהג ברכב במועד האירוע. זאת ועוד, המבקש שילם את הקנס. דהיינו, המדינה טענה כי הוא למעשה "הודה בעבירה וריצה את עונשו".


הבקשה נדחית


בית המשפט בחן את טענות הצדדים וקבע כי דין הבקשה להארכת מועד להישפט - להידחות. בפסק הדין נקבע כי היות והמבקש שילם את הקנס, היה ניתן לראות בכך הוכחה כי הוא הודה במיוחס לו. הודגש כי "השכל הישר וניסיון החיים מלמדים על כך שבמידה ואדם מקבל קנס על עבירה שהוא לא ביצע, הוא לא ישתהה זמן רב עד אשר יעלה טענה בדבר טעות בזיהוי". כמו כן, בית המשפט דחה את הטענה של המבקש לכך ש"אימו שילמה את הקנס" וזאת משום שנקבע כי היא "לא התיישבה עם השכל הישר".


יתרה מכך, כאשר המבקש פנה למדינה בנובמבר 2011 בבקשה לשלם את הקנס המקורי, הוא לא ציין כי אדם אחר נהג ברכב במהירות מופרזת. בנוגע למשלוח הדואר, בית המשפט הדגיש בפני המבקש כי כאשר נשלח לפלוני דואר רשום בדבר קנס, חזקה על הדואר שהוא הגיע ליעדו, והוכחה אחרת רובצת לפתחו של הנמען. "לא זו אף זו, מהרגע שדו"ח משולם, הלכה היא כי הנאשם הודה בביצוע העבירה, הורשע ונגזר דינו" נכתב בפסק הדין, "לפיכך, מובן כי לא ניתן להאריך את המועד במקרה של תשלום הדו"ח וזאת אלא במקרים חריגים ויוצאי דופן כפי שקבע בית המשפט העליון ברע"פ 2096/07 צפורה כוכבי נ' מדינת ישראל - מקרה בו לא ידע אדם ולא יכול היה לדעת כי תלוי נגדו אישום".


במקרה זה, המבקש קיבל לביתו את הקנס, שילם אותו, ורק במועד מאוחר יותר טען לראשונה כי הוא לא נהג ברכב. הודגש כי הטענה הנ"ל הועלתה על ידי המבקש בעקבות מכתב שנשלח לאחרון ממשרד הרישוי בדבר "צבירת נקודות". דהיינו, בית המשפט ציין כי סביר להניח שהמבקש היה מעוניין, עם קבלת מסמך צבירת הנקודות, לגלגל את האחריות באשר לעבירת המהירות לפתחו של אחר. "המבקש מבקש כיום, לאחר פרק של משמעותי, להיאבק על חפותו, וזאת מבלי שהיה בידיו להציג בפני בית המשפט הסבר אשר היה יכול להניח את הדעת בנוגע לשיהוי. כמו כן, לא הוכח כי נגרם למבקש עיוות דין, ןלא הייתה כל הצדקה להעתר לבקשתו", סיכם השופט את הדברים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהיגה במהירות, כמה נקודות תקבל?

כמה נקודות מקבלים על עבירת נהיגה במהירות מופרזת? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דוח מהירות - עצות לנהג המהיר

כיצד להתמודד עם דו"ח מהירות? האם להודות מהשוטר ולבקש המרה לאזהרה? האם להיבקש להישפט? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

חובת כיול הממל"ז

מהי חובת כיול הממל"ז? האם ניתן להתנגד לטענות המשטרה בדבר נהיגה במהירות מופרזת? 

עבירות מהירות ופסילה, אימתי?

עבירות מהירות בגין נהיגה במהירות מופרזת יכולות לא אחת להביא לפסילה. קציני משטרה, בדרגת מפקח ומעלה, הינם בעלי סמכות לפסול רישיון נהיגה באופן מנהלי בגין עבירות מהירות מופרזת... 

ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול הממל"ז

האם משטרת ישראל תיאלץ להשיב את רישינו של נהג לאחר ביטול פסילה מנהלית בעקבות אי כיול מכשיר הממל"ז? 

רישיון נהג משאית נשלל לאחר נהיגה במהירות מופרזת

פסילת רישיון נהיגה של נהג משאית לאחר שהאחרון נהג במהירות מופרזת, האם עונש מידתי? 

המשטרה איבדה דוח מהירות וההעתק היה משובש - זיכוי נאשם מחמת הספק

זיכוי בגין ליקוי משמעותי בראיות התביעה ,לאור אי המצאת הדו"ח המקורי  

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.