www.what2do.co.il

קנס בגין אי ביצוע בדיקה ביטחונית על ידי נהג אוטובוס, האמנם?

דרגו את המאמר

קנס לנהג אגד בגין אי ביצוע בדיקה ביטחונית לאחר נסיעה


מדינת ישראל נמצאת תחת איום ביטחוני מתמיד והמקרים הרבים בהם נפגעו אזרחים תמימים בעקבות אירועי טרור הינם עדות ניצחת לחשיבות על שמירה על סדרי האבטחה בתחבורה הציבורית.

 

ברוח זו, גזר בית המשפט לתעבורה בירושלים קנס בסך 5,000 שקלים על נהג אגד אשר לא איתר מזוודה נטושה בתא המטען של רכבו. המזוודה אותרה על ידי מאבטח שבדק את האוטובוס וחבלן משטרתי נקרא למקום על מנת לנטרל את האירוע.

 
תקנה 425א(א) ו-(א1), שכותרתה "סדרי ביטחון ובדיקות" קובעת כי נהג אוטובוס הנוהג בקו שירות לא יתחיל בהעלאת נוסעים או נסיעה לולא בדק לפני התחלת הנסיעה האם נמצאים בתוך האוטובוס (או צמודים לו) חומרי חבלה או חפצים חשודים.

 

כמו כן, בדיקה מסוג זה צריכה להיעשות על ידי נהג האוטובוס גם בתום הנסיעה, לאחר ירידתו ועזיבתו של הנוסע האחרון. במקרה דנן, נהג האוטובוס טען כי המאשימה לא הביאה לעדות את המאבטח אשר מצא את המזוודה וכתב האישום נסמך על תצהירו של השוטר שהוחש למקום. כמו כן, לטענתו לא ניתן היה להבחין במזוודה בשל בעיות תאורה או היסתתרות החפץ. בהכרעת הדין דחה בית משפט קמא את גרסתו של המערער כי ביצע סריקה באוטובוס בתום המסלול אולם המזוודה נעלמה מעיניו.

 

השופט: "אין זה משנה אם מדובר ברשלנות או בהפרת החובה"

 

השופט כתב בפסק הדין, "לעניין זה אין זה משנה אם ביצע הנהג בדיקות ועקב טעות/רשלנות חמקה מעיניו המזוודה, או לא ביצע כלל בדיקות. לדעתי, בדיקה שבסיומה לא התגלתה המזוודה דינה כאי ביצוע בדיקה כלל". עוד כפי שנקבע, גם אם המזוודה "הסתתרה" בתא המטען אין בכך כדי לפטור את הנהג, דווקא בשל ניסיונו רב השנים כנהג אגד ומודעותו לכך שחפצים שונים יכולים להסתתר בקצותיו של תא המטען. מכל האמור לעיל, בית המשפט גזר על הנהג קנס בסך 5,000 שקלים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.