www.what2do.co.il

אגד תשלם פיצויים בעקבות עיכוב בזמני יציאת אוטובוסים

דרגו את המאמר

אגד תשלם פיצויים על סך 30 אלף שקלים בעקבות עיכוב בזמני אוטובוסים


בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי חברת אגד תישא בתשלום פיצויים על סך 30 אלף שקלים, בעקבות אוטובוס אשר לא יצא בזמן, ובשל כך מצאו עצמם הנוסעים מבזבזים את זמנם בהמתנה.

 

השופט קבע כי תחבורה ציבורית יעילה היא אינטרס ציבורי חשוב ויש להגן עליו. בהתאם לשרשרת ארוכה של פסיקה בעניין, זמנו של הציבור איננו הפקר ואין שום היתר לשום מסיע לזלזל בזמנם של הנוסעים, אפילו בדקה מזמנם.

 

התביעה הוגשה לבית המשפט לתעבורה על ידי אגף התנועה בירושלים בעקבות איחורים בזמנים בקו 400 הנוסע מתחנה המרכזית בבירה לגבעתיים. התביעה הוגשה בעקבות תלונה של נוסעת לגבי אוטובוס אגד אשר היה אמור לצאת בשעה 17:00 על פי לוח הזמנים, אך יצא לבסוף רק ב-17:13.

  

נהג הקו הגיע לעדות בבית המשפט וטען כי היה אמור לצאת בכלל ב-17:20 כאשר סדרן התחנה ביקש ממנו להגיע לרציף היות והאוטובוס אשר היה אמור לצאת לפניו לא יצא מסיבות אלו ואחרות.

 
השופט כתב בפסק הדין כי בישראל בחר המחוקק בשיטה של מתן קווי שירות מונופוליסטיים לחברות, על פי אזורים. בית המשפט ציין כי מכיוון שזו השיטה שנבחרה, נהגים שהפעילו קווי שירות ללא רישיון באזורים אלו נאלצו לשלם לקנסות של עשרות אלפי שקלים כל אחד. אי לכך, כפי שפועל בית המשפט בחומרה כלפי אלו המפעילים קווים שלא כחוק, אותה המידה צריכה להיות מול עיניו של השופט לגבי אלו שאינם עומדים בתנאי הרישיון אשר ניתן להם.

 

אגד טוענת - כאשר מפעילים אלפי קווים ביום קורות טעויות באופן טבעי


עורכת דינה של אגד טענה בפני בית המשפט כי מדובר בדרישה שקשה לעמוד בה. עוה"ד הסבירה כי מדובר בחברה המבצעת עשרות אלפי נסיעות בחודש ומיליוני נסיעות בשנה. לטענתה, היות ומדובר במקרים כה רבים, חריגות ותקלות קורות ואין אנו עוסקים במלאכי שרת כי אם בבני תמותה. אשר לכן, לטענתה של אגד, עונשים קשים לא יביאו לתוצאה המיוחלת אלא רק יפגעו בה ובעקיפין בציבור.


השופט קבע כי אין להסכים עם קביעה זו וההשקפה הנכונה צריכה להיות שהנסיעות תצאנה בזמנן וכמתוכנן באופן קבוע. השופטים אף הטעימו וסברו כי נסיעות אמורות לצאת במועדן, במיוחד מתחנת המוצא, שכן שם יכולה "אגד" לדאוג לכך אגב תכנון מוקדם. כמו כן, אם אכן ישנם מקרים חריגים, אין מנוס כי במקרים אלו תישא החברה בהוצאות ובתוצאות.


השופט עמד על חשיבותה של התחבורה הציבורית והרישיון הלאומי שהוענק לאגד כמונופול:

 

"המדיניות הרשמית הברורה וההגיונית היא כי ההקפדה על תנאי הרישיון היא אינטרס לאומי. שוב, מבחינה חברתית, עדיף כי יותר אנשים ישתמשו בתחבורה הציבורית מאשר בכלי רכבם הפרטי שימוש בתחבורה ציבורית מפחית את העומס בכבישים, ממעיט את זיהום האוויר והסביבה, מוריד את כמות תאונות הדרכים, ואין כמדומני חולק שעל החברה לעודד שימוש זה". 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.