www.what2do.co.il

רוכבי אופניים הואשמו בגין רכיבה בשביל המיועד להולכי דרך בלבד

דרגו את המאמר

בית משפט השלום בקריית גת, דן בחודש פברואר 2014, בכתב אישום שהוגש כנגד שמונה רוכבי אופניים, שרכבו בתחום שמורת טבע, בשביל המיועד להולכי רגל בלבד.

 

בחודש דצמבר 2011 יצאו חבורת רוכבי אופניים לרכיבה משותפת בשמורת הטבע מכתשים עין יהב בנחל גוב ורכבו במורד מעלה העקרבים בניגוד לתקנות שמורות הטבע, האוסרות לרכוב על אופניים בשטח השביל. פקח שמילא את תפקידו באותה עת, עצר את הרוכבים, ובעקבות הרכיבה האסורה, הוגש נגדם כתב אישום.

 

הנאשמים בדקו במפת השבילים והבינו כי הרכיבה על אופניים בשביל מותרת

 

הנאשמים לא הכחישו שרכבו על האופניים, אך טענו כי לא היו מודעים לאיסור הרכיבה בשביל, מאחר ולא היה שילוט מפורש במקום האוסר על רכיבה על אופניים והוסיפו כי אם היו מודעים לאיסור, הם לא היו רוכבים במקום. הנאשמים טענו כי הם בדקו במפת סימון שבילים, ממנה התברר להם כי במקום בו הנסיעה ברכב או באופניים אסורה, מוצב שילוט מפורש הקובע זאת ואף הוסיפו כי הם התחשבו בהולכי הגל ובקטעים העמוסים, הם ירדו מהאופניים והובילו אותם ברגל.

 

למתחם שמורת הטבע אסור להכניס כלי רכב, לרבות אופניים

 

המאשימה טענה מנגד, כי לא ניתן להסתמך על מפת השבילים משתי סיבות, האחת היא כי במפה השביל מסומן להולכי רגל בלבד. והשנייה היא שהמפה אינה קובעת, אלא התקנות המוצבות בשטח.
וכן, לפי תקנות פקודות התעבורה, אסור להכניס כלי תחבורה, לרבות אופניים, למתחם שמורת טבע, אלא בדרכים שסומנו על ידי הרשות.

 

הנאשמים טענו, כי המאשימה לא הצליחה להוכיח כי השביל בו רכבו, היה מיועד להולכי רגל בלבד. בקטע בו פגש אותם הפקח, היה מוצב שלט עליו מופיעה דמות האיש עם המקל והתרמיל, לפיכך ניתן להסיק כי בשביל אכן קיימים מסלולי טיול רגליים, אך לא ניתן להבין מהשלט במפורש כי השביל מיועד להולכי רגל בלבד.

 

בית המשפט זיכה את הנאשמים מחמת הספק

 

בית המשפט דחה את הטענה כי השלט עם דמות האיש עם המקל והתרמיל, לא מסמן את הדרך להולכי רגל בלבד. אך עם זאת קיבל את הטענה כי לא היה קיים בכניסה לשביל שילוט המציין את המעבר להולכי רגל בלבד, ולכן הנאשמים לא היו יכולים לדעת, כי השביל המדובר מיועד להולכי רגל בלבד ואסור להם לרכוב על האופניים.

 

המאשימה הוכיחה כי בכניסה לשמורה היה שילוט כללי, שציין כי התנועה מותרת בדרכים ובשבילים המסומנים בלבד, ובתחתיתו אף היה ציור של איסור על נסיעת מכוניות. אך עם זאת בכניסה לשביל שדרכו נכנסו הנאשמים, לא היה מסומן במפורש כי הוא מיועד אך ורק להולכי רגל.

בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי הנאשמים זכאים מחמת הספק. ואף המליץ להתקין בשמורת הטבע, סימון מפורש האוסר על רכיבה באופניים במקום בו הרכיבה אסורה. 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.