www.what2do.co.il

תעבורה - התנהגות הגורמת נזק

דרגו את המאמר

תאונת דרכים בעקבות אי ציות לתמרור עצור
 
נהג מונית הגיע לצומת ובו תמרור עצור. כאשר התחיל לבצע פניה שמאלה, הוא התנגש ברכב פרטי שהגיע מימינו. נהג הרכב הפרטי נחבל בגופו בנוסף לנזק שנגרם לרכוש. הנזקים שנגרמו לשני הרכבים לא היו במחלוקת, המונית נפגעה עם החלק הימני קדמי ואילו המכונית הפרטית נפגעה בדלת הנהג, הדלת השמאלית קדמית. נהג המונית הואשם במספר עבירות על פי פקודת התעבורה ותקנות התעבורה כגון: אי ציות לתמרור עצור, גרימת תאונת דרכים בה נחבל אדם או ניזוק רכוש, התנהגות הגורמת נזק ונהיגת רכב ברשלנות.

לטענתו של נהג המונית, הוא עצר בתמרור עצור, הסתכל, וכאשר ראה שהנתיב שלו פנוי יצא בחצי סיבוב. או אז הרכב הפרטי פגע בו. יתר על כן, נהג הרכב הפרטי השתולל תוך כדי שהוא יוצא לעקיפה וחוצה שני נתיבים בבת אחת ואז התנגש בנהג המונית. מנגד, נהג הרכב הפרטי טען כי הוא ראה את נהג המונית לא עוצר בתמרור העצור. נהג הרכב ציין כי הוא החליף נתיב אחד בלבד והדבר התרחש לפני שהוא נכנס לצומת.
 
עבירת אי ציות לתמרור עצור - עצירה ומתן זכות קדימה

כבוד השופט מצא כי העובדות כפי שנטענו בכתב האישום הוכחו בפניו מעבר לכל ספק סביר. על כן, נהג המונית הורשע בכל העבירות בהם הואשם. עבירת אי עצירה בתמרור עצור מורכבת משני יסודות שונים: א) עצירה ב) מתן זכות קדימה לרכב אחר המתקרב או נכנס לצומת.
 
גם אם יש ספק האם נהג המונית עצר או לא בתמרור, אין ספק לגבי כך שהוא לא נתן זכות קדימה לרכב שנכנס לצומת שכן אם היה נותן לא הייתה מתרחשת התאונה. לכן מספיק באי מתן זכות הקדימה בכדי להרשיע בעבירה של אי ציות לתמרור עצור.
 
בית המשפט נתן אמון בעדותו של נהג הרכב הפרטי לגבי כך שהוא לא חצה שני נתיבים אלא עבר נתיב אחד לפני הכניסה לצומת, ועל כן נהג המונית היה חייב לתת לו זכות קדימה. משקל כבד ניתן גם לעובדה שהנזקים שנגרמו לשני הרכבים, מתיישבים יותר עם גרסת נהג הרכב הפרטי מאשר עם גרסת הנאשם, נהג המונית. בית המשפט גם מצא סתירות בין עדותו של נהג המונית במשטרה, לבין עדותו בבית המשפט ונראה כי עדותו במשפט שונתה כדי לשפר את גרסתו. חיזוק נוסף כנגד הנאשם היה הימנעותו מלהביא עדי הגנה, שהיו יכולים לחזק את גרסתו.

לגבי שאר העבירות, בית המשפט הרשיע את הנאשם בשל העובדה שהן נגזרות מביצוע העבירה הראשונה. כלומר, עבירות של התנהגות הגורמת נזק ונהיגה רשלנית, הן עבירות שאשמתו של נהג המונית הוכחה בהם ברגע שהנאשם הורשע בעבירה של אי עצירה בתמרור עצור.

התייחסות מעניינת נוספת הייתה שלפי ההלכה הפסוקה, גם אם נהג הרכב הפרטי התנהג ברשלנות, עדיין זה לא היה פוטר את נהג המונית מאחריותו. זאת משום שנהג המונית היה צריך לצפות להתנהגות מסוג זה בכניסה לצומת כאשר הוא זה שצריך לתת את זכות הקדימה. כלומר גם אם רכב נכנס לצומת בחוסר זהירות, עדיין מוטלת חובה על מי שאמור לתת זכות קדימה להיכנס לצומת רק כאשר הוא בטוח שהנתיב שלו פנוי.

גזר הדין
 
פרנסתו של נהג המונית תלויה ברישיון הנהיגה שלו והוא המפרנס היחידי בביתו. על כן נגזר על הנאשם 6 חודשי פסילה בפועל, אבל פסילה זו לא חלה על נהיגה במונית. נהג המונית קיבל גם עונש של פסילה על תנאי למשך 4 חודשים, במידה ויבצע עבירה דומה לאחת העבירות בהם הורשע במהלך 3 השנים הקרובות. נוסף לכך, נהג המונית קיבל קנס של 1,500 ₪ או 15 ימי מאסר.
להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.