www.what2do.co.il

נהיגה במהירות וזיכוי מכוח סעיף 27ב לתקנות התעבורה - עו``ד אלעד שור

דרגו את המאמר

זיכוי מעבירת מהירות כאשר הוכח שהרכב היה בחזקת אדם אחר - עו"ד אלעד שור

 

בית המשפט המחוזי קיבל את ערעורו של אדם אשר הורשע במהירות מופרזת ובניגוד לתקנה 54א' לתקנות התעבורה. המערער, אשר יוצג על ידי עו"ד אלעד שור, טען בפירוט רב כי לא הוא נהג ברכב בעת האירוע אלא אחר. בית המשפט ציין כי "הסניגור המלומד טען בבהירות הראויה לשבח טענותיו כנגד הכרעת הדין. עיקר דברים בטענת סניגוריה כי המערער לא הוא אשר נהג ברכב, אלא אחר. ומי הוא אותו אחר? אחד בשם פסייחוב ולדימיר".

 

עו"ד שור טען כי הנאשם (מרשו) הינו בעל הרכב, אך הרכב הועבר לחזקתו של אחד - מנהל העבודה שלו וגיסו. לטענת עו"ד שור, מרשו לא נהג ברכב בעת האירוע, והוא אף אינו יודע דבר בנוגע לכתב האישום. עד ההגנה, אשר הרכב הועבר לידיו, העיד כי הוא מחזיק ברכב נשוא כתב האישום, וביום העבירה הוא עבד עד מאוחר כאשר אחד העובדים - פסייחוב - מבקש לעשות שימוש ברכב (ולהשיבו למחרת).

 

ב"כ המאשימה טען כי עדותו של מחזיק הרכב איננה מהימנה, כפי שנקבע בבית משפט קמא. לדבריו, מדובר באדם אשר בית המשפט לתעבורה כינה אותו "שקרן", לא פחות. התובע ציין כי בית המשפט לא האמין לעד כהוא זה, ונקבע כי אין לקבל את טענותיו לכך שהרכב נמסר לעובד החברה. הדברים נאמרו גם חרף תצהיר אשר נערך על ידי עובד זה ונחתם כביכול על ידו.

 

ביטול הרשעה בגין הוכחה העברת החזקה על הרכב

 

בית המשפט המחוזי ציין כי נראה שהמערער צודק בטיעוניו ועל כן יש להפוך את ההחלטה בעניינו. בפסק הדין נכתב כי מלוא תשומת הלב צריכה להיות מופנית במקרה דנן לסעיף 27ב לפקודת התעבורה.

 

סעיף זה קובע כי במידה ונעשתה עבירת תעבורה ברכב, רואים את בעל הרכב כאילו הוא נהג במכונית בעת האירוע, זולת אם הוכח אחרת. כמו כן, בעל הרכב איננו אשם בעבירות תעבורה אשר בוצעו ברכבו כאשר זה נלקח ללא ידיעתו ובלי הסכמתו.

 

מלשון סעיף זה ניתן ללמוד כי אם בעל רכב הוכיח למי נמסרה החזקה ברכב, הרי לא ניתן להרשיעו בעבירות תעבורה כאשר הרכב היה בידי אחר. בפסק הדין נקבע כי אי אמון בגרסתו של עד ההגנה, אשר טען כי הוא המחזיק ברכב ונמצא דובר שקר, אינו יכול להביא להרשעתו של המערער.

 

לאמור, אין זה משנה האם עד הגנה החזיק ברכב במועד האירוע, או עובד החברה מטעמו. כך או כך הדברים אינם מובילים את בית המשפט להרשיע את המערער, וזאת משום שהוכח כי החזקה על הרכב לא הייתה בידיו.


"המערער הביא והראה כי אחר החזיק ברכב. אי אמונה של השופטת המלומדת כי לא הוכח כי פסייחוב נהג אותה עת - דבר אין לה עם עצם ההוכחה, אשר הצליח גם הצליח המערער להראות (והדבר לא נשלל כאמור כלל ועיקר בקביעות בימ"ש נכבד קמא) כי לא הוא אשר צריך לשאת באחריות מכוח בעלותו", נכתב בפסק הדין, "אשר על כן, המערער מזוכה".

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

נהגים ובעלי רכבים מחויבים לבטח את הרכב בפוליסת ביטוח חובה. נהיגה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית ובעלת השלכות חמורות במקרה של תאונת דרכים.  

עסקת טיעון במשפט תעבורה: איך להגיע להסדר לפני משפט?

עסקת טיעון במשפט תעבורה היא הסדר שנערך בין רשויות התביעה לעורך דינו של הנאשם בביצוע עבירות תנועה. במסגרת ההסדר הנהג מודה בעובדות כתב אישום מתוקן וצפוי להקלה בעונש.  

ערעור על דוח חניה: באילו מקרים כדאי לערער?

כאשר מקבלים דוח על עבירת חניה ניתן לשלם את הקנס תוך 90 יום, או לפנות בבקשה להישפט בבית משפט, או לנסות ולבטל את הדוח בעירייה.  

חוק חגורת בטיחות - מה העונש על נהיגה ללא חגורת בטיחות?

על פי התיקון בחוק משנת 2015 לא ניתן להסיע בכלי רכב נוסעים ללא חגורת בטיחות. החוק קובע כי הנהג והנוסעים ברכב חייבים לחגור חגורת בטיחות למעט במקרים שבהם ניתן פטור, כמו לחייל, לשוטר או למורה לנהיגה.  

הסעת נוסעים מעל המותר – מה העונש?

תקנות התעבורה קובעות כי מספר הנוסעים יהיה כמספר חגורות הבטיחות ברכב. הסעת נוסעים מעל המותר מהווה עבירה על החוק והנהג צפוי לקנס כספי ו- 2 נקודות.  

נהג מלווה לנהג חדש - מה הכללים?

במהלך חצי השנה הראשונה מיום קבלת הרישיון, נדרש נהג חדש לנהוג ברכב עם מלווה. המלווה יכול להיות מי שמלאו לו 24 שנים בעל רישיון נהיגה במשך לפחות 5 שנים, או מי שמלאו לו 30 והוא מחזיק ברישיון לפחות 3 שנים, או מורה מוסמך לנהיגה.  

נהיגה על מדרכה, מה העונש?

חציית מדרכה עם כלי רכב מותרת לצורך כניסה לחצרות ולחניונים בלבד. העונש על עבירת נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה הוא 2 נקודות וקנס כספי.  

לוחית רישוי לרכב, מה העונש הצפוי על נהיגה ללא לוחית זיהוי?

הרשעה בעבירה של נהיגה ללא לוחיות רישוי גוררת אחריה לצד עונש שקבע בית המשפט או תשלום קנס כספי, גם צבירה של נקודות חובה ואף הורדת הרכב מהכביש. 

חיפוש סמים ברכב, מתי החיפוש לא חוקי?

המשטרה רשאית לבצע חיפוש סמים ברכב כאשר מתקיים חשד סביר לביצוע עוון או פשע, או באמצעות צו חיפוש מבית משפט. בנסיבות שבהן נערך חיפוש שלא כדין, ניתן לפסול את הראיות, ולזכות את הנהג מאשמה של נהיגה בשכרות. תגיות: בדיקת קישורים של חוב,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.