www.what2do.co.il

ביטול פסילת רשיון

דרגו את המאמר

ביטול פסילת רשיון
פקודת התעבורה קובעת כי לקצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה יש הסמכות להורות פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה של פלוני, וזאת כאשר קיים יסוד סביר להניח שבוצעו אחת מהעבירות המנויות בתוספת הרביעית לפקודה. כמו כן, סמכות זו נתונה לקצין המשטרה גם במקרים בהם עבירה אשר בוצעה לכאורה על ידי הנהג גרמה לתאונת דרכים עם נזקים לגוף או רכוש. אדם אשר רישיון הנהיגה שלו נפסל בפסילה מנהלית, רשאי להגיש בקשה דחופה לבית המשפט לבטל הפסילה.
 
בית המשפט רשאי לבטל את הפסילה, וזאת לאחר ששמע את היועץ המשפטי לממשלה, בא כוחו או שוטר. על פי הפקודה, השופט רשאי לבטל את הפסילה לחלוטין, או בהתאם לתנאים, וזאת כל אימת שהוא סבור שביטול הפסילה לא יפגע בביטחון הציבור.
 
ביטחון הציבור, מהו?
 
ביטחון הציבור הינו מושג אשר מקפל לתוכו למעשה את בטיחות הציבור בכביש מבחינת הנהג והמשתמשים בדרך. במידה ובית המשפט סבור כי ביטול פסילה מנהלית של פלוני לא תאיים על "ביטחון הציבור", רשאי הוא לבטל הפסילה. בשלב זה מנסה בית המשפט לבחון שתי סוגיות. מהו הסיכון אשר ניתן ללמוד עליו מעצם התנהגותו של הנהג במקרה זה, מקרה אשר הביא את קצין המשטרה לפסול את רישיון הנהיגה שלו.
 
כמו כן, מהו עברו התעבורתי של הנהג, האם מדובר בנהג ה"סוחב על גבו" הרשעות תעבורה רבות, או שמא עברו נקי ואיננו מכביד. שילוב בין שני היבטים אלו מהווה למעשה עדות למסוכנות הנשקפת מהנהג במקרה זה, ומהווה את השיקול המרכזי בהחלטת בית המשפט בבקשות ביטול פסילה מנהלית. חשוב להדגיש כי בית המשפט מתרשם במקרה זה ממבט הציפור בראיות כנגד הנאשם ובנסיבות המקרה לגופו.
 
דהיינו, בית המשפט איננו נכנס לעובי הקורה (שכן לא מדובר בהליך העיקרי אלא בבקשה דחופה לביטול פסילה). לדוגמא, לעיתים עבר תעבורתי כבד יכול להביא לדחיית הבקשה, וזאת למרות שהאירוע בגינה היא הוטלה הינו חסר ערך. כמו כן, ישנם מקרים בהם האירוע הינו כה חמור שגם עבר תעבורתי נקי לא יוכל להושיע. חשוב לציין כי מדובר בסיטואציות אשר מומלץ להגיע אליהם מיוצגים מבחינה משפטית ולאחר קבלת ייעוץ מקצועי מעורכי דין העוסקים בתחום זה.
 
ערעור על החלטת בית המשפט
 

במידה ובית המשפט מורה על ביטול הפסילה או על המשכה, ניתן להגיש ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי איננו נוטה להחליף את שיקול דעתה של הערכאה הדיונית, והוא משנה את החלטתה רק במקרים קיצוניים או בטעויות שיפוטיות בולטות. ראוי לציין כי לעיתים, ככל שתתקדם תקופת הפסילה המנהלית, ייתכן ובית המשפט יהיה סבור כי די בתקופת צינון זו וניתן לבטל את הפסילה עד למתן פסק הדין.  

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פסילה מנהלית, אימתי?

פסילה מנהלית, אימתי?

העבירות הכלולות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה אשר בגינן רשאי שוטר לפסול פסילה מנהלית את רשיונך הן ... 

פסילת מינימום

פסילת רישיון לתקופת מינימום הינה עונש נפוץ בבית המשפט לתעבורה בגין ביצוע עבירות תעבורה. פסילת מינימום יכולה להיות קבועה לחודשיים, ולהגיע אף עד פסילה לשלוש שנים לפחות... 

פסילה ע"י קצין משטרה

סעיף 47ה' לפקודה קובע כי במידה וקצין המשטרה סבור כי יש יסוד להניח שכנגד הנהג שלפניו יוגש כתב אישום בגין ביצוע אחת מהעבירות המפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, הוא רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג פסילה מנהלית באורכים משתנים... 

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

פסילה עד תום ההליכים

מהי פסילה עד תום ההליכים? אימתי יורה בית המשפט על פסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים? 

עבירת מהירות ופסילה מנהלית, אימתי?

הסמכות לפסול את רישיון הנהיגה כאשר מדובר בעבירת מהירות קמה בהתאם לגובה המהירות, בהתאם למהירות המותרת במקום ביצוע העבירה ... מה הזכויות שלך? לחץ/י לפרטים 

בקשה לביטול פסילה מנהלית

מהי פסילה מנהלית והאם ניתן להגיש בקשה לביטול פסילה זו בבית המשפט לתעבורה? מהם השיקולים לביטול הפסילה בבית המשפט? 

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

נהיגה בזמן פסילה - נהיגה ללא רישיון

מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רישיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברישיון... 

ביטול פסילה מנהלית

היא בקשה לפי סעיף 48 לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של פסילה מנהלית אשר הוטלה על המבקשת ביום 06.09.06, בגין עבירה של נהיגה במהירות מופרזת. 

נהיגה בפסילה, ייעוץ משפטי

נתפסתם נוהגים בפסילה? טוענים כי נהגתם בפסילה? עומדים בפני משפט? מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.