www.what2do.co.il

מהו עונשו של נהג שהורשע בנהיגה ללא רישיון נהיגה מאז 2006?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נהג שהורשע בנהיגה ללא רישיון נהיגה מאז 2006?

בית משפט השלום לתעבורה בירושלים נדרש להכריע בעניין עונשו של נהג, איש עסקים בינלאומי, המתגורר לסירוגין בישראל ובארצות הברית, אשר הורשע על סמך הודאתו בעבירה של סעיף 10א לפקודת תעבורה, כלומר בנהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף מאז שנת 2006.

 

הנאשם, כבן 55, גרוש ואב לארבעה ילדים, נעדר עבר פלילי, הוציא רישיון נהיגה בשנת 1997. לחובתו עומדות 35 הרשעות בגין עבירות תעבורה קודמות, כאשר רוב העבירות נחשבות לטכניות, אך ביניהן גם הרשעות בגין נהיגה במהירות מופרזת.

 

על פי טענת הסנגור, לנאשם היתה הגבלה בהוצאה לפועל, שהוטלה על רישיון הנהיגה בעקבות גירושין והסדר חוב מזונות, אך בימים האחרונים המגבלה הוסרה. וכעת הוא עושה מאמצים להוצאת רישיון, אשר לשם כך הוא נדרש לעבור שוב תיאוריה וטסט על מנת לקבל רישיון נהיגה.

 

לנאשם רישיון נהיגה אמריקאי בתוקף עד שנת 2016

 

עוד ציין כי הנאשם הינו איש עסקים, אשר התגורר תקופה ארוכה בארצות הברית והחזיק ברישיון נהיגה אמריקאי בתוקף עד 2016, באמצעותו נהג בישראל, מאחר והיה נכנס ויוצא מן הארץ לצורך ניהול עסקיו.

 

עם זאת לפני שנים ספורות, החל בהליך גירושין, בעקבותיו נפתחו נגדו תיקים בהוצאה לפועל, ובגין חוב מזונות, הוא נקלע לחובות כלכליים. על כן ביקש הסנגור להתחשב בנסיבות חייו האישיות, ובעובדה שזו העבירה הראשונה מסוגה, ועתר להקל בגזר דינו.

 

המאשימה תשנה את עמדתה במידה והנאשם יצליח להוציא רישיון נהיגה

 

המאשימה הדגישה כי כאשר אדם נוהג בזמן פסילת רישיון, הוא ראוי לעונש חמור שבין מרכיביו פסילה לאורך זמן ומאסר לתקופה הולמת. על כן עתרה המדינה, להשית על הנאשם, עונש מאסר בפועל בגין עבירות תעבורה, ובנוסף מאסר על תנאי ורכיבי ענישה נוספים. המאשימה ציינה כי במקרה והנאשם יצליח לתקן מחדלו ולהוציא רישיון נהיגה, היא תשקול לשנות את עמדתה.

 

בית המשפט ציין כי מתחם הענישה ההולם לביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון נע בין מאסר על תנאי ועד מאסר בפועל למשך מספר שבועות או חודשים, ופסילת הרישיון נעה בין שלושה חודשים לשנה. כאשר העונש מושפע מנסיבות אישיות, תדירות ביצוע העבירה ובשאלה האם המחדל הוסר בעת מתן גזר הדין,

 

במקרה זה הנאשם הצליח להוציא רישיון נהיגה בעת מתן גזר הדין, וזוהי העבירה הראשונה בגין נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף, לפיכך מצאה השופטת כי אין מקום להחמיר עם הנאשם ודי ברף הענישה הנמוך ההולם.

 

בית המשפט גזר על הנאשם פסילה לחודשיים וקנס בסך 1,000 שקלים

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם קנס כספי בסך 1,000 שקלים, פסילה מלקבל רישיון נהיגה למשך חודשיים, ופסילה מלקבל או להחזיק ברישיון נהיגה לתקופה של שישה חודשים. עוד נקבע כי במידה והנאשם יעבור בשלוש השנים הבאות על הוראות סעיף 10א לפקודת תעבורה, וינהג ללא רישיון בתוקף, הוא צפוי לעונש מאסר למשך ארבעה חודשים.

 

תת"ע 2094-04-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.