www.what2do.co.il

צעיר ללא רישיון נהיגה נתפס כשהוא נוהג ברכב במהלך היום

דרגו את המאמר

צעיר ללא רישיון נהיגה נתפס כשהוא נוהג ברכב במהלך היום

צעיר כבן 20, שמעולם לא הוציא רישיון נהיגה, הודה כי נהג ברכב בחודש אפריל 2013, בשעת בוקר בכביש בינעירוני. בעת שהוגש נגדו כתב אישום, הצעיר הספיק לעבור את אותה עבירה פעם נוספת לאחר כחודשיים בלבד. בית משפט השלום לתעבורה בירושלים נדרש לקבוע מהו העונש הראוי.

 

בחודש אפריל 2013 נהג הצעיר ללא רישיון נהיגה, ולאחר שנעצר, הוא נהג שוב ללא רישיון. בגין ביצוע העבירה השנייה, גזר עליו בית המשפט מאסר על תנאי למשך שישה חודשים, ופסילת רישיון בת שלושה חודשים ופסילה על תנאי.

 

הצעיר מעולם לא נבחן על כישורי הנהיגה שלו

 

המאשימה ציינה כי נהיגה ללא רישיון היא החמורה מבין העבירות הדומות, הכוללות בית היתר, נהיגה בזמן פסילה וללא רישיון נהיגה בתוקף, מאחר והנהג לא הוכשר לנהיגה נכונה ובטוחה, ולא נבחן על כישוריו התיאורטיים והטכניים, קיימת סכנה פוטנציאלית להתרחשות תאונת דרכים.

 

על פי החוק, התקנות בנוגע לנהיגה בזמן פסילה וללא רישיון נהיגה בתוקף, חלות גם על נהיגה בלתי מורשית. כאשר מתחם הענישה המקובל נע בין מאסר על תנאי למאסר בפועל של עד מספר חודשים, בהתאם לתדירות ביצוע העבירה, וביחס לעבירות קודמות שביצע הנהג.

 

עם זאת, קבעה המאשימה, כי במקרה זה מדובר בעבירת תנועה חמורה שהעונש ההולם עבור הנאשם הוא מאסר. מאחר והנאשם ביצע עבירה נוספת לאחר שתלוי נגדו אישום. על כן עתרה להשית עליו עונש מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה ופסילה על תנאי.

 

מנגד ציין הסנגור את גילו הצעיר של הנאשם, והעובדה כי עדיין לא מלאו לו 21 שנים. על כן ביקש להימנע ממאסר בפועל ולשלוח אותו למאסר בדרך של עבודות שירות.

 

הצעיר הביע רצון לשנות את התנהגותו

 

הנאשם נשלח לתסקיר בשירות המבחן, ובמועד השימוע של גזר הדין הוא הציג בפני בית המשפט, רישיון נהיגה בתוקף, שהוציא במהלך תקופה זו. הנאשם ציין כי למרות בקשת הסנגור, הוא אינו מעוניין לבצע עבודות שירות.

 

מתוך התסקיר עלה כי הנאשם בעל יכולות קוגניטיבית טובות ובעל כושר ביטוי, עם זאת נמצא כי הוא נוטה לפעול לפי נורמת התנהגות שוליות, הוא מתקשה לתכנן את מעשיו ולצפות את השלכות וממעיט מחשיבות וממשמעות קיומה של מערכת חוקים. שירות המבחן המליץ להשית על הנאשם, לאחר שהביע חרטה על מעשיו, וטען כי הוא רוצה לשנות את אורח חייו, מאסר על תנאי, קנס וצו מבחן.

 

הנאשם ירצה עונש מאסר בפועל בן חמישה ימים

 

בית המשפט לא קיבל את המלצת שירות המבחן, ואת בקשת ההגנה, והתרשם כי חרף העובדה שהנאשם הביע רצון לשנות את התנהגותו, מדובר בהצהרת כוונות בלבד. על כן ראה לנכון לגזור עליו מאסר קצר מאחורי סורג ובריח.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם עונש מאסר בפועל לחמישה ימים, ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, פסילת רישיון למשך תשעה חודשים ותשלום קנס כספי בסך 2,000 שקל.

 

תת"ע 187-05-13 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.