www.what2do.co.il

מהו עונשו של נהג שהשתמש ברישיון נהיגה מזויף?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של נהג שהשתמש ברישיון נהיגה מזויף?

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של נהיגה ברכב כשרישיון נהיגתו פקע למעלה מ- 9 שנים ובנהיגה תוך שימוש ברישיון נהיגה מזויף. בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו דן בחומרת העבירות וגזר את העונש הראוי.

 

ברשות הנאשם רישיון נהיגה החל משנת 1999, מאז הוא צבר 29 הרשעות קודמות, הכוללות: נהיגה בזמן פסילה, אי ציות להוראות שוטר, עבירות של נהיגה עם רישיון ללא תוקף ועוד. עברו הפלילי התיישן, אך לא נמחק.

 

הנאשם היה מודע לכך שהרישיון שקיבל מאביו מזויף

 

לטענת הנאשם, הוא קיבל את הרישיון המזויף מאביו, וידע כי מדובר ברישיון מזויף, עם זאת הוא בחר לעלות על הכביש, לאחוז בהגה ולנהוג ללא רישיון. הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו ונטל אחריות על מעשיו, ואף ביקש מבית המשפט להתחשב בנסיבות חייו האישיות ובמצבו הכלכלי הקשה.

 

המאשימה ציינה את הרשעותיו ועבירות תנועה הרבות של הנאשם, ואת העובדה כי מדובר בפקיעת רישיון ממושכת של תשע שנים. לטענתה אין מדובר בשגיאה בתום לב של הנאשם אלא בבחירה מודעת להשתמש ברישיון נהיגה מזויף ולסכן את ציבור הנהגים והולכי הרגל. על כן המליצה להטיל עליו עונש משמעותי ומרתיע, הכולל מאסר על תנאי ופסילה לתקופה ממושכת.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי מדובר בעבירות חמורות, המסכנות את המשתמשים בדרך ופוגעות הסדר הציבורי.

 

הנאשם הוסיף חטא על פשע והציג בפני שוטרים מצג שווא

 

בית המשפט ציין כי אדם שנוהג ללא רישיון תקף ומציג רישיון נהיגה מזויף, פוגע במספר ערכים חברתיים, ומתעלם מדרישת החוק, הבוחן את כישורי הנהג ומצבו הבריאותי, טרם הענקת הרישיון, וקובע דרישות להבטחת שלום הנהג ובטיחות הנהגים והולכי הרגל.

 

מעבר לעובדה כי הנאשם נהג ללא רישיון תקף, הוא הציג בפני גורמי אכיפת החוק מצג שווא, על מנת להכשילם בביצוע תפקידם, והוא פגע בשלטון החוק על ידי זיוף של מסמך רשמי האמור להיות מופק מטעם רשויות המדינה המוסמכות.

 

על פי סעיף 62 לפקודת התעבורה, נהג המזייף רישיון, או לוחית לזיהוי הרכב, צפוי לעונש מקסימאלי בן שנתיים. במקרים דומים נגזר על נאשמים עונש מאסר מותנה בן 6 חודשים ופסילת רישיון נהיגה בת 30 חודשים, וגם עונש מאסר על תנאי בן 6 חודשים ופסילה בת 12 חודשים, ואף במקרים נוספים נקבעו עונשי מאסר לחודשים ספורים אשר רוצו לרוב בעבודות שירות.

 

בית המשפט גזר על הנאשם 10 חודשי מאסר על תנאי ופסילה ל- 30 חודשים

 

לנוכח עברו המכביד בעבירות תנועה של הנאשם ונסיבות המקרה, בית המשפט סבר כי יש להטיל עליו עונש בקצה העליון של המתחם. על כן גזר על הנאשם מאסר על תנאי בן עשרה חודשים למשך שלוש שנים, קנס בסך 2000 שקל, פסילת רישיון נהיגה למשך שלושים חודשים ופסילה מותנית בת עשרה חודשים למשך שלוש שנים.

 

פ"ל 8748-07-14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.