www.what2do.co.il

הנאשם חנה בחניית נכים ללא תו נכה וזוכה מאשמה

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.6 מתוך 5

הנאשם חנה בחניית נכים ללא תו נכה וזוכה מאשמה

הנאשם חנה בחניית נכים, כאשר אין ברשותו תו חנייה של נכה, וטען כי הוא לא הבחין בתמרור המותיר את החניה לנכים בלבד.

 

בחודש מאי 2013, הנאשם הגיע בשעות הבוקר לבית החולים במרכז הארץ. הוא שילם בכניסה למתחם בית החולים וחנה את רכבו הפרטי במפרץ חניה המסומן בתמרור 437, המותיר את החניה לרכבים בעלי תג נכה בלבד. כמו כן, שפת הכביש במפרץ היתה צבועה בצבע כחול.

 

מפקח תנועה שעבר במקום הבחין ברכב החונה ורשם דו"ח חניה כנגד הנאשם, בעקבות חניה במקום השמור לנכה משותק רגליים. הנאשם כפר בעבירות המיוחסות לו וביקש להישפט.
בית-משפט לעניינים מקומיים בחולון דן בנסיבות המקרה ונדרש להכריע בסוגיה זו.

 

המפקח הציג צילומים של הרכב החונה

 

מטעם המאשימה העידו המפקח שרשם את דו"ח החניה ומהנדסת תנועה של העיר חולון. המפקח הציג תמונות שצילם במועד מתן הדו"ח, אשר הראו כי רכבו של הנאשם חנה צמוד למדרכה צבועה בכחול, בתוך סימון קווים לבנים על הכביש. עוד נראה כי התמרור מוצב בתחילת אזור החניה לנכים.

 

לדברי המפקח, מדובר במפרץ חניה באורך 50 מטרים, בו קיימות שבע עד שמונה חניות, והוא מסומן בתמרור המיועד לחניית נכה בתחילת האזור.

המפקח ציין כי כיום מוצב שם תמרור נוסף באמצע אזור החניה, אך הוא אינו זוכר אם הוא היה בעת שרשם את הדו"ח.

 

חסר תמרור המורה על מספר המקומות לרכבים של נכים

 

מהנדסת התנועה הסבירה כי בתחילתו של אזור החניה מוצב תמרור 437, ולפי תכנית התנועה, היה אמור להיות מוצב בנוסף גם תמרור 439, המורה על שש מקומות לרכב נכה מסחרי גבוה, אך תמרור זה לא נמצא במקום, גם בעת הדיון המשפטי. עוד הסבירה כי לפי התכנית, אושר גם סימון 819, שהינו קווי הפרדה על הכביש.

המהנדסת ציינה כי המפרץ מיועד לתשע חניות נכה והודתה כי הסימון הכחול על שפת הכביש אינו מהווה תמרור והוא אינו חלק מהתכנית.

 

לטענת הנאשם, הוא הגיע לשטח בית החולים באותו הבוקר ולא הבחין בתמרור 437, ומאחר והחניה מרוחקת מפתח בית החולים, הוא לא חשד כי מדובר בחניית נכים. עוד טען כי הוא לא ידע שהצבע הכחול על שפת הכביש מסמן חניית נכים.

 

הוצב תמרור אחד בפתחו של מפרץ באורך 50 מטרים

 

בית המשפט סבר כי גם אם טענתו של הנאשם, כי לא הבחין בתמרור נכונה, היא אינה מקבלת משמעות מבחינה חוקית, ולפי התמונות שהציג המפקח, הנאשם יכול היה להבחין בקלות בתמרור. אך עם זאת עלתה השאלה האם התמרור המוצב בפתח מפרץ החניה, אוסר חניה לכל האורך, עד כ- 50 מטרים ממקום הצבתו. והאם ניתן להסתפק בתמרור אחד בלבד.

 

מהתמונות עלה כי רכב הנאשם חנה במרחק מספר חניות לאחר התמרור 437 ולא באזור הסמוך לתמרור, על כן לא הוכח כי הנאשם חנה במקום המיועד לחניית נכה בלבד, אלא במקום רחוק יותר. כמו כן, המאשימה סברה כי יש להוסיף כיתוב המורה על מספר מקומות החניה, אך זהכיתוב לא הוצב.

בנסיבות אלה בית המשפט זיכה את הנאשם מביצוע העבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

 

תפ 89/14 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.