www.what2do.co.il

פיצויים בעקבות טעות שוטר תעבורה

דרגו את המאמר

פיצויים בעקבות טעות שוטר תעבורה

פיצויים לנהגים בעקבות טעות שוטרת


בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי המדינה תפצה שני נהגים אשר זוכו מאשמת עצירה לא חוקית. השופט, אברהם טננבוים, קבע כי המדינה תשלם לכל אחד מהנאשמים פיצויים בסך 1,500 שקלים. בית המשפט קבע כאמור בשל "טעויות בשיקול דעתה של השוטרת אשר לא הותירו כל ברירה אלא לפסוק פיצויים". השופט טננבוים הוסיף כי "ראוי ששוטר יידע כי עליו לנהוג בזהירות יתרה כאשר הוא מבקש להפעיל את סמכותו הרחבה".


מדובר בפרשה אשר החלה כאשר הנאשמים יצאו עם משפחותיהם לטיול ביום שבת בגבעת התורמוסים אשר ליד עמק האלה. הנאשמים ביקשו להחנות את רכבם ברחבה אשר מיועדת לחנייה אך הרחבה הייתה מלאה עד אפס מקום. כעת, המשפחות הבחינו בשוטר על מדיו אשר הכווין את המכוניות הנוספות והורה להן לחנות על השוליים. אי לכך, הנאשמים החנו את מכוניותיהם בצמוד למעקה הבטיחות על הכביש הראשי.

 

[%Psakdin%]


הנאשמים ובני משפחותיהם יצאו מהרכב אך בטרם הגיעו לפסגת הגבעה, שוטרת נוספת שהגיעה למקום ביקשה מכל הרכבים אשר חנו בשולי הכביש הראשי להזיז את מכוניותיהם. שניים מבני המשפחה ירדו מהגבעה והתחננו בפני השוטרת תוך שהם מסבירים לה שהחנייה במקום המדובר נעשתה בהנחיית שוטר. "תחינותיהם של בני המשפחה לא הועילו והשוטרת סירבה בתקיפות לטענותיהם", נכתב בהכרעת הדין, "השוטרת הדגישה בפני הנאשמים ובני משפחותיהם כי מדובר במשמרת שלה והיא איננה מוכנה לקחת אחריות על מעשי שוטרים במשמרת הקודמת". הנאשמים נאלצו, בעקבות כך, לשוב על עקבותיהם ולחזור לביתם.


בחלוף זמן לא קצר לאחר האירוע, הנאשמים הופתעו לקבל הודעת קנס בגין "עצירת רכב בשול דרך שאיננה דרך עירונית". הנאשמים טענו במסגרת הדיון בבית המשפט לתעבורה כי כאשר הם הזיזו את רכביהם, השוטרת לא אמרה להם כי בכוונתה לרשום להם דו"ח בגין ה"חנייה האסורה". יודגש כי השוטרת לא הגיעה לדיון בבית המשפט לתעבורה (לאחר שהנאשמים סירבו לשלם את הדו"ח וביקשו להישפט).

 

בסופו של היום, התביעה החליטה לחזור בה מכתב האישום. השופט טננבוים מתח ביקורת של ממש על התנהלותה של השוטרת וקבע כי האחרונה התעלמה מהנאשמים ובכך הפרה למעשה את החובה המוטלת עליה מתוקף תפקידה במשטרה – לשמוע את האזרח. "לא ייתכן מצב בו שוטר רושם קנס לאזרח, וזאת מבלי להאזין לטענותיו של האחרון", הדגיש השופט.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ערעור על קנס בגין חניה על מדרכה - תקיפת המונח "מדרכה"

נהגים רבים בתל אביב ובערי המרכז נאלצים לא אחת להתמודד עם כנסות בגין "חנייה על מדרכה". האם ניתן להווכח על פרשנות המונח "מדרכה"? 

חוקיות פעולות גבייה בגין דו"חות חנייה והתיישנות עונשים

בית המשפט המחוזי קבע כי דין הערעור להתקבל בחלקו. סעיף 55 לחוק בתי המשפט קובע כי בית המשפט לעניינים מקומיים הינו בר הסמכות לדון בעבירות לפי חוקי העזר, לרבות עבירות חניה... 

תביעת פיצויים בעקבות עוגמת נפש בטיפול בדוחות חניה

ענינה של תביעה זו, שני דו"חות חניה שהומצאו על ידי הנתבעת לתובע בחודש מרץ 2004. דו"חות החניה לא שולמו על ידי התובע, בנסיבות המפורטות בכתב התביעה, והנתבעת נקטה בהליכי עיקול.  

זיכוי נכה מחניה על מדרכה

גורמי אכיפה מטעם עיריית הרצליה רשמו לנהג נכה דו"ח חנייה בגין "חניית רכבו כאשר ארבעת הגלגלים על המדרכה"... 

פרשנות תמרורים - קנס בעקבות חניה על מדרכה הצבועה אדום לבן

האם ניתן לטעון כי יש לבטל את הקנס בעקבות "תמרורים לא ברורים" ו"פרשנות תמרורים מורכבת"? 

קבלת עתירה לביטולם של קנסות בגין 12 דוחו"ת חניה

השופט ציין כי עיריית בני ברק הייתה חייבת לפעול לגביית הקנס בזריזות וביעילות, וככל שהתרחק מועד ביצוע העבירה, כך גבר הנטל הראייתי על העירייה... 

נכה חונה על אדום לבן ליד היכל נוקיה

האם נכה אשר החנה את רכבו מול היכל נוקיה ליד מדרכה הצבועה באדום ולבן הפריע באופן ממשי לתנועה? 

רמת השרון: דינו של תושב העיר החונה ב"כחול לבן" ללא תו חנייה

למעשה, בית המשפט קבע כי טענתו של הנאשם, אשר לא טרח להוציא תווית חנייה כחוק, סותרת אפוא עקרונות יסוד של מדיניות משפטית וסדר ציבורי... 

תביעה נגד עיריית תל אביב בעקבות אכיפה סלקטיבית

האם רשות מקומית רשאית להפלות לרעה נהגים שאינם תושבי העיר? האם עיריית תל אביב גררה בצדק רק את רכבו של תושב מבשרת ציון ולא את הרכבים מסביבו? קראו עוד... 

פלטי מחשב כוללניים אינם מהווים ראיה למשלוח דו"חות חניה בדואר רשום

בית-משפט השלום ברחובות ביטל 23 דו"חות חניה בשל התיישנות, משום שהעירייה לא הוכיחה כראוי כי הדו"חות נשלחו בדואר רשום לבעל הרכב... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.