www.what2do.co.il

פגיעה בילד במעבר חציה ליד בית ספר - חובת האטה לפני מעבר חציה

דרגו את המאמר

פגיעה בילד במעבר חציה ליד בית ספר - חובת האטה לפני מעבר חציה

חובת האטה לפני מעבר חציה


עפת (מרכז) 8813-07-11‏


מדי שנה נפגעים ילדים רבים בתאונות דרכים. ילדים, אשר אינם נותנים תמיד דעתם לתנאי הכביש, ולא אחת "מתפרצים" למעברי חצייה, עלולים להיפגע ממכוניות חולפות. היות ומדובר בילדים ובקטינים, בית המשפט לתעבורה מטיל חובה מוגברת על נהגים לנסוע בזהירות במקומות בהם קיימת סכנה כי הולכי רגל יתפרצו לכביש.


דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין הבא. מדובר בכתב אישום אשר הוגש כנגד נהג בגין דריסת שתי קטינות בסמוך לבית הספר. הנהג טען כי הוא הקפיד על כל כללי התנועה, נסע במהירות המותרת, והקטינות התפרצו לכביש באופן שהתאונה הייתה בלתי נמנעת. לעומת זאת, המדינה טענה כי הנאשם היה צריך להאט בהתקרבו למעברי החצייה ועל כן האשם רובץ לפתחו.


תקנה 67(א) לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961, קובעת כי נוהג רכב אשר מתקרב למעבר חצייה, והולכי רגל חוצים את מעבר החצייה, נדרש לעצור ולאפשר להולכי הרגל להשלים חצייתם בבטחה. הלכה פסוקה היא כי מוטל על נוהג ברכב, אשר מתקרב למעבר חצייה, "לתת דעתו לכל המתרחש בכביש", להאט, ולבחון האם מאן דהוא עומד על המדרכה ומתכוון לחצות. לא אחת נקבע כי נהג ברכב חייב לצפות אירוע כגון דא ומוטל עליו להתאים לשם כך את מהירות נסיעתו.


פגע בילדות ליד בית הספר


במקרה דנן, הנהג העיד במשטרה, בשני מקומות, כי הקטינות חצו את הכביש משמאל לימין כיוון נסיעתו. לדבריו, תוך כדי פנייה ימינה בכיכר, התפרצו הקטינות לכביש והוא בלם ונעצר. לדבריו, מהירות נסיעתו הייתה כ-20 עד 25 קמ"ש, והוא לא הבחין בקטינות עד שאלה קפצו לכביש.


בית המשפט בחן את מקום התאונה וקבע כי אין לקבל את טענותיו של הנהג. ראשית, מדובר היה בכיכר עם מעברי חצייה אשר היו מסומנים באופן ברור על הכביש. שנית, התאונה אירעה בשעות הבוקר, שעות בהן ילדים רבים נמצאים באזור זה. בית המשפט קבע כי מעדויות הנהג עלה שהאחרון בלם רק כאשר ראה את הקטינות, ואלה חצו במעבר חצייה. לאמור, הנהג הפר את חובתו לפי תקנה 67(א) לתקנות התעבורה, ולא האט בהתקרבו למעבר חציה.


זאת ועוד, הנהג העיד כי זירת ההתרחשות מוכרת לו היטב וזאת משום שילדיו לומדים בבית הספר הסמוך למעבר החצייה. "דווקא משום כך, ומשום שילדים רבים באים לבית הספר בשעה זו של הבוקר, היה הנאשם חייב להאט לפני מעבר החצייה כמעט עד כדי עצירה מוחלטת". הנאשם לא פעל כאמור ועל כן בית המשפט קבע כי יש להרשיעו.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.