www.what2do.co.il

גזר דין למורשע בעבירות המסכנות חיי אדם בנהיגה בכביש תוך כדי מרדף משטרתי

דרגו את המאמר

גזר דין למורשע בעבירות המסכנות חיי אדם בנהיגה בכביש תוך כדי מרדף משטרתי

שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת זיאד הווארי גזר על הנאשם חביב מיפיע, שהורשע עפ"י הודאתו בהתאם להסדר טיעון והגשת כתב אישום מתוקן בעבירות הבאות : סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, שימוש ברכב ללא רשות, נהיגה בשכרות, שני מקרים של חבלה במזיד ברכב, נהיגה ללא מלווה, נהיגה ללא ביטוח והפרעה לשוטרים בשעת מילוי תפקידם את העונשים הבאים:
 

 

מאסר בפועל לתקופה של 12 חודשים, מאסר על תנאי למשך 12 חודשים, ופסילה מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 24 חודשים.

רקע:


בלילה שבין 28/12/2008 ל-29/12/2009 נטל הנאשם את רכב דודו ללא רשותו ונהג בו ובשעות הבוקר המוקדמות של יום 29/12/2008, נהג ברכב בנצרת עילית בהיותו שיכור, שעה, שקיבל את רישיון נהיגתו כ-15 ימים בלבד לפני מועד הארוע , וכן ללא מלווה כפי שנדרש עפ"י דין, וכאשר שימוש של הרכב לא היה מכוסה ע"י פוליסת ביטוח בת תוקף.

 

הנאשם אף נהג בפזיזות ובקלות ראש, במהירות מופרזת תוך ביצוע סטיות מנתיב הנסיעה ועליה על מדרכות שבצד הכביש, ביצע פנייה חדה שלא בבטחה. שוטרים שהבחינו באופן הנהיגה החריג של הרכב, החלו לנסוע אחריו על מנת לעצרו לצורך בדיקה ובירור תוך הפעלת האורות הכחולים המותקנים על גג הניידת, כן ביקשו סיוע מצוותים אחרים שסיירו באזור.

 

למרות שסימנו לו לעצור, הגביר הנאשם את מהירות נסיעתו ונמלט עם הרכב. במהלך המרדף הוזעקו שתי ניידות נוספות שדלקו אחריו והנאשם פגע בהן וגרם להן לנזק. גם לאחר שאחד השוטרים ירה באויר המשיך הנאשם בנהיגתו הפרועה.

 

הנאשם נהג באופן פראי, במהירות מופרזת, וזאת כאשר גם אחד מהגלגלים ניזוק באופן שלא אפשר נסיעה בטוחה, ובכך סיכן את חייהם ושלומם של הנוסע שעמו ושל משתמשים נוספים בכביש. הוא המשיך בבריחתו מהשוטרים עד שהגיע בסמוך לכנסיית "המשיח" שבנצרת, ושם נעצר הרכב רק בשל תקלה מכאנית. הנאשם ירד מהרכב, והחל להימלט רגלית מהמקום עד שנעצר ע"י השוטרים.

את העבירות בצע הנאשם בהיותו בן 18 ושלושה חדשים.

בדחותו את המלצת שירות המבחן ציין השופט הווארי כי שירות המבחן המליץ שלא למצות את הדין עם הנאשם, אולם גם אם ינתן משקל נכבד לכל אותם שיקולים לקולא אותם הזכיר בעניינו של הנאשם עדיין אסור, כי שיקולים אלה יהוו שיקולים מכריעים במאזן השיקולים הכולל שיש לתת עליהם את הדעת בגזירת דינו ובמיוחד אין לזנוח את שיקולי ההרתעה והמניעה, וזאת גם לאור מדיניות הענישה המחמירה של בית המשפט העליון בעבירות דומות.

 

לכן, הבהיר כי לא ניתן להימנע במקרה זה מהטלת עונש מאסר בפועל על הנאשם, זאת במיוחד לאור העובדה, כי ערים אנו חדשות לבקרים לתופעה בה צעירים רבים מעיזים לנהוג בצורה פרועה, תוך השתוללות בכביש, גם כשהם נתונים תחת השפעת אלכוהול או סמים, ולא אחת מסתיימים אירועים כאלה בתוצאות טרגיות ואף בקיפוח חיי אדם. נוכח האמור, ציין השופט כי אימוץ המלצת שירות המבחן בענייננו, יש בה כדי להחטיא את המטרה.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.