www.what2do.co.il

בקשה להארכת מועד להשפט בעבירת ברירת משפט

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

בקשה להארכת מועד להשפט בעבירת ברירת משפט

בקשה להארכת מועד להישפט יכולה להיות מוגשת במקרים הבאים - נאשם קיבל כפל קנס כאשר הוא שולח בקשה להישפט שלא בדואר רשום, הנאשם ניהל תכתובת עם המשטרה והמועד האחרון להגשת הבקשה להארכת המועד להישפט חלף לו במהלך תקופה זו, הנאשם לא היה בישראל בעת קבלת הדו"ח, סיבה אחרת אשר מנעה מן הנאשם להגיש בקשה להישפט בתוך 90 הימים אשר מוקצים לכך.

 

בקשה להארכת מועד להישפט מוגשת בשלושה העתקים בצירוף תצהיר לאימות העובדות. במידה ובית המשפט ייעתר לבקשה, יישלח למטה הארצי העתק מן ההחלטה ובעקבותיו יזומן הנאשם למשפט. במידה והבקשה נדחית, יהיה על הנהג לשאת בכל גובה הקנס. ערעור על החלטת בית המשפט ניתן להגיש לפתחו של בית המשפט המחוזי.

 

סעיף 229(א) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982, קובע כי אדם אשר נמסרה לו הודעת קנס צריך לשלם את הקנס בתוך 90 ימים מיום ההמצאה. אדם זה רשאי להגיש בקשה לביטול הקנס או בקשה להישפט במקום לשלם הקנס. הגשת בקשות אלו מוגבלות בזמן. במידה והקנס לא שולם, וחלפו המועדים להגשת בקשה לביטול הודעה על בקשה להישפט או לביטול הודעת תשלום הקנס, יראו את האדם כאילו הורשע בבית המשפט ונגזר עליו הקנס נקוב. עם זאת, בסעיף 230 לחוק סדר הדין הפלילי נאמר כי בית המשפט רשאי, מנימוקים אשר יירשמו, לקיים את המשפט גם אם ההודעה בדבר רצונו של האדם להישפט ניתנה באיחור.

 

סעיף 230 הנ"ל איננו דורש מבית המשפט נימוקים מיוחדים, ודי ברישום נימוקים אשר מעידים על "סיבה סבירה לשיהוי". בית המשפט אינו מסתפק במקרים אלו בנימוקי "סרק" אשר אינו מגובים בתצהיר עובדתי. איחור אשר איננו סביר, נקבע לא אחת בפסיקה, מונע מבית המשפט להעניק למבקש את ההארכה המבוקשת.

 

ברע"פ 4557/08 משה בן זכאי נ' מדינת ישראל, אשר ניתן בשנת 2008, כתב על כך כב' השופט ג'ובראן. "מרגע שאדם מקבל דו"ח תעבורה אשר רשום על שמו, וזאת בשל עבירה אשר לטענתו לא בוצעה על ידו, היה עליו לפעול באופן מיידי במסגרת סעיף 229 לחוק סדר הדין הפלילי לביטול הדו"ח או להסבתו לאדם אחר. במידה והאחרון נמנע מלעשות כן, ופעל בעניין רק זמן רב לאחר שנודע לו, מדובר באיחור בלתי סביר".

 

המגמה בפסיקה הינה אפוא שלא לאפשר באופן גורף הארכת מועד להגשת בקשה להישפט, אלא במקרים חריגים בלבד. אימתי כן יאפשר בית המשפט את הארכת מועד הגשת הבקשה להישפט? כאשר האיחור מוצדק. לדוגמא, במקרים בהם הנאשם לא ידע, ולא הינה יכול לדעת, כי עמוד ותלוי כנגדו אישום. דוגמאות נוספות - העבירה בוצעה על ידי אחר והיה קושי באיתור הנהג המדובר, הנהג לא עדכן את כתובתו והוא לא קיבל את הדו"ח לביתו הנוכחי ועוד.

 

טענות בדבר מתן גזר דין בהעדרו של הנאשם אינן יכולות לעמוד למבקש במקרים של עבירות ברירת משפט. בעבירות של ברירת משפט, הכלל הוא כי הקנס מוטל ללא משפט, ורק לבקשת מקבל הקנס, יתקיים הליך משפטי. ההבדל בין ברירת משפט לברירת קנס טמון בכך כי אי תשלום הקנס בברירת קנס – מביא לקיומו של משפט. לעומת זאת, כאשר קנס אינו משולם בעבירות ברירת משפט - אי תשלום הקנס מוליך לגבייתו.

 

עיוות דין

 

ישנם מקרים בהם עולה בידיו של המבקש להצביע על עיוות דין אשר ייגרם לו במידה ולא ייערך משפט בעניינו. גם בבקשות אלו, בית המשפט בוחן קודם את מידת השיהוי. נשאלת אפוא השאלה – האם למבקש היה די זמן להגיש את בקשתו והאם הוא היה יכול למנוע בעצמו את "עיוות הדין" אליו הוא טוען. כמו כן, בית המשפט צריך להיות משוכנע כי אכן המבקש ייצא זכאי במידה והוא יועמד לדין אם תתקבל בקשתו.

 

לדוגמה, אם נאשם לא התייצב למשפטו עקב שכחה, ומבקשתו עולה באופן חד משמעי כי בתאריך שבו מיוחסת לו עבירת תנועה הוא לא שהה בתוך גבולות המדינה כלל, ייתכן כי החלטה שלא לבטל את פסק הדין תגרום למבקש עיוות דין (שכן אין כל ספק כי דיון ענייני באישום היה מוביל למסקנה שיש לזכותו).

 

לסיכום,

 

לעיתים ניתן יהיה, באמצעות ניהול נכון של ההליכים המשפטיים וניסוח מדוקדק של בקשת הארכת מועד להישפט, למנוע את גביית הקנס. עם זאת, מדובר במקרים חריגים ועל כן מומלץ בעניין זה להתייעץ עם עורכי דין מטעמכם. חשוב לדעת כי בתי המשפט מעניקים משקל רב לחשיבותם של קיום הליכים בזמן, זאת בשל העומס תחתיו נמצאים בתי המשפט בארץ בכלל, ובתי המשפט לתעבורה בפרט.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.