www.what2do.co.il

משפט תעבורה ומשקלו של רישום פלילי - נהיגה בזמן פסילה

דרגו את המאמר

משפט תעבורה ומשקלו של רישום פלילי - נהיגה בזמן פסילה

רישום פלילי כעילה להחמרה בגזר דין בגין עבירות תנועה


פ"ל 5797-07-12


גזרי דין בבתי המשפט לתעבורה יכולים פעמים רבות להוביל גם למאסר בפועל. אין ספק כי ישנן עבירות תנועה חמורות אשר טומנות בחובן עונשי מאסר משמעותיים. הדברים הללו ניכרים גם בפקודת התעבורה עצמה הקובעת עונשי מאסר לצד עבירות מסוימות. עם זאת, על פי רוב, נהג לא ירצה מאסר בפועל זולת אם הוא היה מעורב בתאונת דרכים או בגרימת נזק כלשהו. דהיינו, עצירתו של נהג על ידי שוטרים, ואבחנה כי האחרון נוהג ללא רישיון בתוקף, בדרך כלל לא תביא להכנסת הנהג מאחורי סורג ובריח.

 

[%Articles%]


חשוב לציין כי לא מדובר בסוגיה כוללנית. במקרים מסוימים, בית המשפט יורה על מאסר בפועל "רק" בגין עבירות תנועה כגון נהיגה בזמן פסילה ונהיגה בשכרות. להלן דוגמא למקרה כאמור.


הנהג במקרה דנן נעצר על ידי שוטרים באופן שגרתי ורנדומאלי. בדיקה קצרה במסוף הראתה כי האחרון נוהג בזמן פסילה. כמו כן, בשל התנהגותו, התברר כי הוא גם היה תחת השפעת סמים. יצוין כי הנהג אמנם לא עבר בדיקת סמים, אך הוא הודה כי עישן חומרים אסורים. סירובו לעבור בדיקה היה עילה להרשעתו בעניין זה. כאשר בית המשפט נדרש לבחון את גזר הדין אשר ראוי לפסוק כנגד הנאשם, השופט התחבט רבות.


מצד אחד, הנאשם היה בעל היסטוריה פלילית "עשירה" אשר כללה למעלה מ-240 הרשעות קודמות. מדובר היה בשורה בלתי נגמרת של עבירות רכוש, אלימות ותנועה. יתרה מכך, הנאשם ריצה בעבר מאסרים ממושכים בעקבות התנהלותו הקלוקלת.


מאידך, בשנים האחרונות ניכר כי הייתה השתפרות משמעותית באורח חייו של הנאשם. חרף עברו הפלילי הקשה, הנאשם שמר על אורח חיים נורמטיבי במשך כשמונה שנים ולא צבר לחובתו ולו עבירה פלילית אחת. כאשר מדובר בירידה מעשרות עבירות בשנה לאי ביצוע עבירה אחת בלבד במשך שמונה שנים, אין ספק כי בית המשפט יכול היה להתרשם מה"מגמה".


פונה לרחמי בית המשפט


סנגורו של הנאשם ביקש מבית המשפט שלא לגזור על מרשו מאסר בפועל וזאת חרף העובדה שהיה תלוי כנגדו מאסר כאמור בשל עבירת תנועה מלפני שמונה שנים. כמו כן, גם הנאשם פנה לרחמיו של בית המשפט וביקש כי השופט יימנע מהשמתו במאסר. הנאשם הדגיש כי הוא שינה את דרכיו, הוא עובד בעבודה מסודרת בעיריית חיפה, וכל קביעה אחרת תביא להתמוטטות הליך השיקום ופיטוריו המיידים מעבודתו.


בית המשפט בחן את נסיבות המקרה וקבע כי עם כל הרצון הטוב, לא היה מנוס מגזירת מאסר בפועל. ראוי לציין כי בית המשפט לא נקט באדישות כלל וכלל נוכח דבריו של הנאשם. השופט ציין בגזר הדין כי זעקתו של הנאשם לרחמי בית המשפט "הרטיטה את ליבו" והוא "לא חסך מעצמו כל מאמץ" בכדי להקל על האחרון. עם זאת, צוין כי גם לאחר פשפוש בכל פיסות המידע, והפיכת אבן על אבן, קשה היה ללמוד סנגוריה בגזר הדין. בית המשפט קבע כי - בסופו של דבר - ניכר כי מכלול הראיות הצביע דווקא על עובדות אשר דיברו קטגורית כנגד הנאשם באופן שלא השתמע לשני פנים.


השופט הוסיף כי ניסיונו של הנאשם להפריד בין עבירות תנועה לבין עבירות פליליות לא הייתה יכולה להמתיק את העובדה שהוא הורשע זה מכבר בעבירות תנועה קשות. יתרה מכך, למרות שהנאשם נפסל בנוכחותו בבית המשפט (דהיינו - הוא ידע היטב שהוא נתון תחת פסילה), הוא המשיך לנהוג ברכב. בית המשפט מצא בכך זילות בצווי בית המשפט ובשלטון החוק. הודגש כי למרות שהנאשם שיפר מעט את דרכיו, ניכר כי הוא עדיין אינו נרתע מאימת החוק ולא רק שהוא לא סר מדרך הרע, אלא שהוא היה "נטוע בה עמוק". בסופו של היום, בית המשפט גזר על הנאשם מאסר למשך 10 חודשים.
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.