www.what2do.co.il

מחלה ביום הדיון ובקשה לביטול פסק דין שניתן בבית המשפט לתעבורה בהעדר הנאשם

דרגו את המאמר

מחלה ביום הדיון ובקשה לביטול פסק דין שניתן בבית המשפט לתעבורה בהעדר הנאשם

ביטול פסק דין שניתן בהעדר בבית המשפט לתעבורה - מחלה ביום הדיון


תתע (אי') 587-12-11

 

אדם אשר הורשע בהעדרו במשפט תעבורה, בגין שימוש ברכב אשר נמסרה לגביו הודעת אי שימוש, הגיש בקשה לביטול פסק הדין. המבקש טען כי הוא לא התייצב לבית המשפט מפאת מחלה ושלילת הרישיון בפועל למשך שלושה חודשים (גזר הדין שנגזר עליו בהעדרו) תשמוט את מטה לחמו ותגרום לפיטוריו (היות והוא נהג מקצועי).


בנוגע לאישורי המחלה, המבקש צירף לבקשתו אישור רופא באשר לימים הרלבנטיים. לדבריו, יום לפני הדיון בבית המשפט לתעבורה הוא שיגר עותק של האישור למזכירות בית המשפט, באמצעות פקס, ממשרדו של סוכן הביטוח שלו. בנוגע לאישום לגופו, המבקש טען כי הוא לא ידע אודות הודעת איסור השימוש ברכב וזאת בשל קשיי שפה ומשום שהוא לא הבין את משמעות המסמך שניתן לו על ידי השוטר.

 

[%Psakdin%]


המדינה טענה כי אין לקבל את הבקשה לביטול פסק הדין. המשיבה טענה כי המבקש היה צריך להקדים וליידע את בית המשפט בנוגע למחלתו ולהגיש בקשה מסודרת לדחיית הדיון עם הוצאת אישור המחלה. נטען כי המבקש עשה "דין לעצמו" כאשר לא התייצב למשפט חרף העדר החלטה הדוחה את הדיון. המדינה הדגישה כי העבירה אשר יוחסה למבקש הייתה עבירה מסוג "אחריות קפידה" ולא הייתה נפקות לידיעתו של האחרון בנוגע לאיסור השימוש ברכב במועד המדובר. בנוגע לעונש, הודגש כי גזר הדין שהוטל על המבקש היה קל ביותר.


פסק הדין מבוטל


סעיפים 240 ו-130(ח) לחוק סדר הדין הפלילי הם הסעיפים אשר עליהם תלה המבקש את יהבו. לטענתו, הייתה לו סיבה מוצדקת לאי הופעתו לדיון בבית המשפט לתעבורה ואם לא יבוטל פסק הדין ייגרם לו עיוות דין. בית המשפט קבע כי לאחר שהוא עמד על נסיבות המקרה וטענות הצדדים הוא ראה לנכון לבטל את פסק הדין כמתבקש.


הודגש כי לפי האישור הרפואי, המבקש אכן חלה כבר מספר ימים טרם מועד הדיון המדובר והוא שיגר את האישור למזכירות בית המשפט. אמנם הוא עשה זאת ללא בקשה מסודרת, אך סביר להניח כי אם בקשה כגון דא הייתה מוגשת לפי החוק, היא הייתה מתקבלת (בהעדר התנגדות מצד המדינה). בית המשפט קבע כי יש לתת למבקש ליהנות מחמת הספק בעניין זה, וזאת משום שסביר להניח שהוא לא היה מעורה בסדרי הדין בבית המשפט לתעבורה. הודגש כי האחרון לא היה מיוצג בעת המדוברת.


זאת ועוד, בית המשפט קבע כי יש להעניק למבקש את יומו בבית המשפט, וזאת גם משום שניכר כי הייתה קיימת מחלוקת של ממש בין הצדדים בנוגע להרשעתו של האחרון. דהיינו, היה זה מן הראוי כי המחלוקת בין המבקש לבין המדינה באשר להודעת מסירת אי השימוש תתברר כדין בהליך מסודר, ולא תוכרע על בסיס העדרו של המבקש מהדיון. במילים אחרות, השופט מצא לנכון לקבל את הבקשה גם בשל החשש מעיוות דין. עם זאת, על מנת לאזן באופן ראוי בין ביטול פסק הדין להתנהלותו הקלוקלת של המבקש, האחרון חויב בהוצאות משפט בסך 350 ₪.

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.