www.what2do.co.il

דוחות תעבורה - איך להתמודד עם דוח תעבורה?

דרגו את המאמר

דוחות תעבורה - איך להתמודד עם דוח תעבורה?

עו"ד אלעד שור - דיני תעבורה

 

כל אחד מאיתנו נתקל או יתקל בשוטר אשר יבקש אותו לעצור בצד, ידרוש ממנו רישיון נהיגה, ביטוח, וטסט. לאחר מכן יספר לנו כי עברנו עבירת תעבורה כזו או אחרת. הדוחות הנפוצים ביותר הנם דו"ח בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה, דו"ח על אי ציות לאור אדום שברמזור, דו"ח בגין פניית פרסה במקום בו אסורה פניה זו, דו"ח מהירות, ודו"ח בגין אי ציות לתמרור עצור וכו’.

 

האם לשלם, להישפט או אולי להתעלם?

 

מיד עם קבלת הדו"ח מתחילות השאלות מה לעשות, האם לשלם את הקנס, האם לשלוח מכתב למשטרה או אולי בקשה להישפט.

 

ראשית יש לדעת כי תוך 30 יום ממועד קבלת הדו"ח קימת אפשרות להגיש בקשה לביטול הדו"ח מסיבה כזו או אחרת, יש לדעת כי מרגע ששולחים את הבקשה תקופת הזמן למשלוח בקשה להישפט נעצרת ובעצם עד שלא מקבלים תשובה לבקשה לא ניתן לבקש להישפט וזאת גם אם חלפו 90 הימים הקבועים בחוק, יש להקפיד על משלוח בדואר רשום ושמירת העתק הבקשה ואישור המשלוח על כל מקרה שהבקשה לא תיקלט ולפתע נקבל כפל קנס.

 

שיקולים טרם בקשה להישפט בגין דו"ח תעבורה:

 

במידה ולא התקבלה בקשתנו נשאלת השאלה האם לבקש להישפט, לשאלה זו קיימים מספר שיקולים שיש להביא בחשבון.

 

ראשית יש לבדוק מה מצב הנקודות שלנו כפי שמופיעות ברשות הרישוי, שכן ב-12 נקודות יש לבצע קורס, ב- 22 נקודות תקופת הצבירה קופצת משנתיים לארבע שנים ב-24 נקודות יש לבצע קורס נוסף וב-36 נקודות רישיון הנהיגה יפסל על ידי רשות הרישוי לתקופה של 3 חודשים אשר בסיומם נידרש למבחן תיאורטי על מנת לזכות ברישיון הנהיגה.

 

אם מצב הנקודות אינו תקין ייתכן וכדאי להגיש בקשה להישפט שכן יש בכך כדי לעצור לעת עתה את כניסת הנקודות לתוקף. יש להדגיש כי אי תשלום הקנס בגין הדו"ח לא עוצר את מרוץ הנקודות ואם לא נשלם כעבור 90 יום יכנסו הנקודות לתוקף ויופיעו במחשבי רשות הרישוי.

 

שנית, עלינו לבדוק האם בעברנו התעבורתי מצויות הרשעות רבות בתעבורה, והאם חלקם מאותו סוג, שכן, אז, יתכן והסיכון שבלחשוף עצמנו מול שופט ותובע עלולים להיות מסוכנים והעונש אשר יוטל עלינו בבית המשפט לתעבורה עלול להיות גבוה בעשרות מונים מן הקנס המקורי.

 

עצות לפני משפט תעבורה

 

בהנחה והכל בסדר והחלטנו לבקש להישפט, יש לשים לב לכל דואר רשום שמגיע, מכיוון שאם נפספס את מועד הדיון שיקבע לנו זה עלול לעלות ביוקר ולא קל לבטל שפיטה בהיעדר בבית המשפט לתעבורה. חשוב לדעת כי על פי החוק, לא צריך להוכיח שלא קיבלנו את הדואר הרשום, מספיק להוכיח, מבחינת המשטרה, שנשלח דואר רשום ובכך קמה הזכות לשפוט את הדו"ח בהיעדר התייצבות.

 

אם מיום שליחת הבקשה להישפט לא קיבלנו הזמנה למשפט וחלפה שנה, הרי שקיימת התיישנות ואז יש לשגר מכתב לפיו הדו"ח התיישן, והמשטרה תשלח תשובה כי אכן חלה התיישנות והדו"ח בוטל.

 

אם כבר הגענו למשפט, יש להביא בחשבון כי הלוגיקה השיפוטית הנה כי עדות השוטר גוברת על גרסת הנאשם, וזאת מכיוון שלשוטר אין אינטרס להרע לנאשם ואילו לנאשם יש אינטרס להוריד מעליו את האשמה ולכן כאשר אנו נמצאים במצב של גרסה מול גרסה יש להיזהר ולחשוב פעמיים בטרם כופרים באשמה ומנהלים משפט.

 

אם החלטנו לנהל משפט, יש לזכור כי כל מה שיגיד השוטר ייחשב נכון. ברם, השוטר יודה כי אינו זוכר את המקרה ולמעשה עדותו מסתמכת על הדברים שרשם בדו"ח, לכן מה שלא נרשם לא קיים, וזה המקום למלא את הואקום שנוצר בגרסתנו אותה לא יוכל השוטר לסתור, לדוגמה, אם השוטר לא רשם בדו"ח היכן הוא עמד ביחס אלינו הרי שניתן לטעון שהוא היה במקום בו לא ניתן היה להבחין בביצוע העבירה והשוטר כמובן לא יוכל לסתור גרסה זו כי אינו זוכר דבר מן המקרה.

 

יש לזכור, כי במידה ונמצא אשמים השופט רשאי להחמיר את העונש משמעותית, אם בהטלת קנס כפול ומכופל בתוספת פסילה על תנאי ואף היו מקרים בהם נהגים נפסלו בפועל.

 

בכל מקרה, חשוב מאד, בטרם מנהלים הוכחות, לצלם את חומר החקירה אשר נמצא במשרדי התביעה המשטרתית וקיימת כמובן זכות לצלם את החומר.יש לשים לב כי הדו"ח אותו קיבלנו מהשוטר, ברוב המקרים הנו חלקי ושאר רישומיו של השוטר נמצאים בחומר החקירה אותו יש לצלם. אז שיהיה בהצלחה והכי בטוח לנהוג בזהירות.

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.