www.what2do.co.il

לוחיות זיהוי פגומות, מתי יורשע הנהג?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

לוחיות זיהוי פגומות, מתי יורשע הנהג?

ללוחיות הזיהוי ברכב חשיבות רבה מאחר שהן משמשות כתעודת הזהות של הרכב, שבאמצעותה ניתן ללמוד בין היתר על זהות בעל הרכב, על מעורבות הרכב בעבירות תנועה ועל מאפייני הרכב שכוללים בין השאר את סוג הרכב, שנת הייצור של הרכב ואת צבעו. לפיכך, בסעיף 165 לתקנות התעבורה נקבע איסור לנהוג ברכב עם לוחיות זיהוי בלתי תקינות.


דרישת המחוקק לגבי לוחיות זיהוי של רכב היא מצטברת וכפולה. דרישה אחת בסעיף 165 לתקנות התעבורה מתייחסת לכך שלוחית הזיהוי צריכה להיות נקייה ותקינה ודרישה נוספת מתייחסת לכך שניתן יהיה לראות בבירור את הכתוב בלוחיות ממרחק של 40 מטרים לכל הפחות. תקינות לוחית הזיהוי מתייחסת בין היתר לצבע הלוחית, שצריך להיות צהוב זוהר ולספרות שמוטבעות על הלוחית, שצריכות להיות בצבע שחור.


לפיכך, מספיק שאחת הדרישות לא מתקיימת, כדי לייחס אחריות לנהג הרכב לפי סעיף 165 לתקנות ולהרשיעו בעבירה. לדוגמא, די במצב בו רקע לוחית הזיהוי דהוי ואינו בצבע צהוב זוהר כדי להרשיע את נהג הרכב בעבירה של נהיגה עם לוחית זיהוי בלתי תקינה.


הורשע בגין נהיגה עם לוחית זיהוי דהויה


בית משפט לתעבורה דן בעניינו של עורך דין שהואשם בעבירת תנועה של נהיגה כאשר לוחית הזיהוי האחורית ברכב שבו נהג הייתה דהויה, בניגוד לסעיף 165 לתקנות התעבורה.


לפי עובדות המקרה שפורטו בכתב האישום, במהלך נסיעה הבחין שוטר שנסע מאחורי רכבו של הנאשם בכך שלוחית הזיהוי האחורית ברכבו דהויה, כאשר חלקה בצבע לבן וחלקה בצבע צהוב בהיר דהוי בלתי תקין. השוטר ציין שהבחין בכך לראשונה במהלך הנסיעה ולאחר מכן שוב לאחר שנהג הרכב עצר את רכבו.


הנאשם העיד שמעולם לא החליף את לוחיות הזיהוי ברכב, שיוצר בשנת 2011. הוא הוסיף שלמיטב ידיעתו הלוחית הייתה תקינה בעת האירוע ושהאחריות לתקינותה מוטלת על משרד הרישוי שהעביר את הרכב מבחן רישוי שנתי.


לדברי הנאשם, הרכב עבר בהצלחה את מבחן הרישוי שכלל בדיקת לוחיות זיהוי ולכן הוא הניח שהן תקינות. עם זאת, הנאשם אישר שהעלה בפני בנו, בעל הרכב, את האפשרות להחליף את לוחית הזיהוי האחורית משום שהיה לו ספק באשר לתקינותה.


הנהג הציע להחליף את הלוחית


בית המשפט הבהיר שהדרישה המעוגנת בסעיף 165 לתקנות התעבורה בכל הקשור לתקינות לוחיות הרישוי היא מצטברת וכפולה. בהתאם לכך, התייחס בית המשפט לתקינות לוחיות הזיהוי בכל הקשור לצבען ולדרישה בתקנות התעבורה שצבע לוחית הזיהוי כולה יהיו בצבע צהוב מחזיר אור. לפי קביעת בית המשפט, מספיק שהלוחית אינה עומדת בדרישה זו כדי שנהג הרכב יימצא אשם בביצוע העבירה ויהיה ניתן להרשיעו.


בית המשפט ציין שבמקרה זה העבירה יוחסה לנאשם משום שלוחית הזיהוי האחורית של הרכב לא הייתה תקינה כיוון שצבעה היה דהוי, כך שחלק מהלוחית היה בצבע לבן וחלק אחר היה בצבע צהוב בהיר דהוי. בית המשפט העדיף את גרסת השוטר ודחה במקביל את גרסת הנהג, שטען שהלוחית הייתה תקינה, זוהרת ומסודרת.


לפי קביעת בית המשפט, הצעתו של הנאשם לבנו להחליף את לוחית הרישוי מלמדת על כך שעלה אצלו ספק בקשר לתקינותה והיא מהווה מחזקת ומבססת את גרסת השוטר בנוגע לבעיה בתקינות הלוחית, שבאה לידי ביטוי בצבע צהוב דהוי, כפי שנטען על ידי התביעה.


גרסת השוטר התקבלה במלואה


לפיכך, בית המשפט החליט לקבל באופן מלא את גרסת השוטר באשר לפגמים שזיהה בלוחית הרישוי, כפי שהבחין בהם בעת נסיעה ולאחר מכן עם עצירת הרכב. בית המשפט פסק שהתביעה הביאה ראיות מספקות כדי לבסס את הרשעת הנאשם, ולכן העביר את הנטל לסתור את גרסת התביעה אל הנאשם.


במקרה זה, הנאשם לא חקר את השוטר במהלך הדיון בכל הקשור למצב לוחית הזיהוי, לא הביא תמונות לחיזוק טענותיו בנוגע לתקינות הלוחית ואף נמנע מהבאת בנו כדי שיעיד בנוגע למצבה ולתקינותה.


על כן, בית המשפט החליט להרשיע את הנאשם בעבירה של נהיגה עם לוחית זיהוי בלתי תקינה בניגוד לדרישות סעיף 165 לתקנות התעבורה, וזאת למרות שגרסת התביעה התבססה על עדות יחידה. בית המשפט הוסיף וקבע שהימנעות הנאשם מהבאת ראיות לגבי תקינות לוחית הזיהוי מחזקת את המסקנה שאם היה מביא ראיות, הן היו פועלות לרעתו.


תת"ע 3691-02-18

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

פניית פרסה

הנאשם הואשם באי ציות לתמרור ב-6 האוסר פניית פרסה, בצומת הרחובות בן גוריון – נורדאו בבת ים, עבירה בניגוד לתקנה 22(א) לתקנות התעבורה 

ביטול קנסות תעבורה, הכיצד?

האם כדאי להגיש בקשה להישפט? כיצד מבטלים דו"ח תעבורה? מהן העילות הנפוצות לביטול קנס תעבורה? 

שיטת הניקוד החדשה

בשיטה זו נקבע כעיקרון כי לכל נהג נפתח כרטיס אישי. בסופה של קב’ התקנות הזו נרשם פירוט מהי כמות הנק’ לגבי כל עבירה- התוספת השישית של תקנות ... 

צילום הרכב כראיה

צילמו את רכבך ? מה המשמעות המשפטית וכיצד ניתן להתמודד עם ראיה מסוג זה ? 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

פסילה על תנאי במקום פסילה בפועל בעבירות תעבורה, האמנם?

האם בסמכותו של בית המשפט לקבוע, במקום בו בוצעה עבירה אשר בצידה פסילה מינימאלית, כי יוטל על הנאשם פסילה על תנאי בלבד? 

נהיגה ללא רישיון רכב תקף

מהי עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף? האם מדובר בעבירת תעבורה חמורה? מהו משקלה של התקופה במהלכה לא היה הרישיון בתוקף? 

ביטול החרמת רכב

האם ניתן לבטל החרמת רכב? כיצד מתמודדים עם החרמת רכב כאשר בעל הרכב לא נהג בעת ביצוע העבירה? 

הרשעת חף מפשע בעבירות תעבורה - חזקת האחריות של בעל הרכב

האם ניתן להרשיע אדם בעבירות תעבורה כאשר הוכח מעל לכל ספק שלא הוא זה אשר נהג ברכב במועד ביצוע העבירה?  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.