www.what2do.co.il

מהי חזקת מסירה ואיך היא יכולה לסייע לביטול כתב אישום תעבורתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי חזקת מסירה ואיך היא יכולה לסייע לביטול כתב אישום תעבורתי?

על פי שני סעיפים בחוק סדר הדין הפלילי, ישנה מסגרת מועדים קבועה שבה התביעה צריכה לשלוח לנאשם הודעה על זימון לבית משפט או על ביצוע עבירה.

 

מטרת סעיפי החוק, היא ליידע את הנאשם על הכוונה להעמיד אותו לדין בתוך זמן מסוים. אם לא נעשה כך, האישומים יכולים להיות מבוטלים עקב התיישנות.

 

מהי חזקת המסירה בתקנות התעבורה?

 

על פי תקנה 44א בחוק סדר הדין הפלילי, הודעות שנשלחו בדואר רשום ונוגעות לביצוע עבירות תעבורה, תשלום קנסות או הזמנה למשפט, יחשבו כהודעות שנמסרו לנמען אם עברו 15 ימים מהיום שבו נשלחו בדואר רשום, גם ללא חתימת הנמען על אישור מסירה.

 

לפי החוק, יש אחריות לגורם התובע לשלוח את הזימון או ליידע את הנאשם על ביצוע עבירה מצדו, אולם גם לנאשם ישנה אחריות מבחינת בית המשפט ללכת לאסוף את דבר הדואר שנשלח אליו בעניין.

 

האם אוכל לטעון שלא קיבלתי את דבר הדואר?

 

בית המשפט העליון קבע בצורה עקבית במספר רחב של פסיקות, כי מי שצריך לסתור את חזקת המסירה מאז שחלה, הוא הנאשם. על הנאשם חלה החובה להוכיח שלא קיבל את ההזמנה או ההודעה מסיבות שאינן תלויות בו, ולא בגלל שנמנע במודע מלקבל אותן. אם ההודעה על דבר הדואר הרשום נמסרה לכתובתו, אך הוא לא הגיע לקחת אותו מסניף הדואר, הוא האחראי לכל השלכה הנובעת מכך, שכן קיימת "חזקת מסירה".

 

דיון בבקשה לביטול כתב אישום מחמת התיישנות

 

דוגמה למקרה שבו דן בית המשפט אם חלה חזקת מסירה או לא, מוצגת בפסק דין העוסק באשמת נהיגה במהירות מופרזת, המבוססת על צילום הרכב במצלמה אוטומטית. במקרה זה, תתאפשר הגשת כתב אישום רק אם נמסרה לנאשם הודעה על ביצוע העבירה בתוך ארבעה חודשים מזמן ביצועה. אם לא הודיעו לנאשם על עבירתו בתוך הזמן הקצוב הזה, אי אפשר להאשים אותו בביצועה.

 

כך קרה במקרה הבא: אל בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו, הוגשה בשנת 2019 בקשה לביטול כתב אישום מחמת התיישנות, על ידי נהג שהורשע בעבירת נהיגה במהירות מופרזת בשנת 2014.

 

לפי עובדות המקרה, כשבועיים וחצי לאחר ביצוע העבירה, קיבל הנאשם הודעה על דבר דואר הממתין עבורו בסניף: הזמנה למשפט בגין נהיגה במהירות מופרזת. למרות שההודעה נמסרה לכתובתו, הוא לא נענה ולא הגיע לאסוף את ההזמנה מסניף הדואר, ולכן דבר הדואר הוחזר לשולח לאחר 19 ימים. המשפט בעניינו התקיים למרות העדרו של הנאשם, והודעה על פסק דינו נשלחה אליו בדואר רשום, אך הוחזרה לבית המשפט כדבר דואר שלא נדרש.

 

דרישה לביטול הקנס אחרי חמש שנים

 

כחמש שנים מאוחר יותר, הגיש עורך דינו של הנאשם בקשה לביטול פסק הדין, בטענה להתיישנות העבירה. הנהג טען שלא קיבל את ההזמנה לדין ושלא יידעו אותו על כך שביצע עבירה שבגללה הועמד למשפט. מנגד, המאשימה ביקשה לדחות בקשה זו ובית המשפט נדרש להכריע במקרה.

 

בית המשפט ציין שלפי חתימת הדוור, מועד ההודעה הראשונה ומועד החזרת המסמך, המופיעים כולם על גבי אישור המסירה, יש הוכחה לכך שחלה חזקת מסירה במקרה הזה. בית המשפט הוסיף, כי העובדה שהמבקש לא דרש את דבר הדואר הרשום בזמן שנשלח אליו, וחיכה כל כך הרבה זמן מאז, היא מחדל שלו בלבד, ואין סיבה שיזכה ליהנות מהמחדל ולטעון להתיישנות העבירה.

 

בנוסף, הנאשם לא דרש גם את ההודעה על פסק הדין שניתן בהעדרו מהמשפט, ואף דבר דואר זה הוחזר כדבר דואר שלא נדרש. מכאן הסיק בית המשפט, שמדובר באדם שעשה לעצמו הרגל שלא לדרוש דואר רשום, או לפחות דואר רשום הקשור בבית המשפט ובעבירות שביצע.

 

לאחר השוואות עם מקרים דומים ופסיקות קודמות, קבע בית המשפט כי ההודעה על ביצוע העבירה, נשלחה למבקש ונמסרה לכתובתו במסגרת ארבעת החודשים הקבועים בחוק בנוגע לעבירת מהירות מופרזת, המוכחת באמצעות מצלמות אוטומטיות. הנאשם במקרה הזה לא סתר את חזקת המסירה ולא הוכיח שההודעה לא הגיעה אליו ולכן טענתו להתיישנות העבירה שלו נדחתה על ידי בית המשפט והאישום נותר בעינו.

 

תת"ע 1196-02-15

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שיטת הניקוד החדשה

שיטת הניקוד החדשה - שיטת הניקוד בעבירות תעבורה ...כמה נקודות תקבלו בגין כל עבירה ? 

הזמנה לדין בעבירת מהירות

הזמנה לדין בעבירת מהירות, אימתי? 

דיון בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחות נהג

האם ניתן להרשיע נהג בבית המשפט לתעבורה בהעדר נוכחתו בבית המשפט? האם ניתן לגזור על נהג מאסר בפועל או פסילה בהעדרו? 

רשות ערעור במשפט תעבורה

האם ניתן לערער על פסק דין בתעבורה? לאיזו ערכאה? תוך כמה זמן ועוד ... 

תעבורה - הברחת וגם זוכית?

בית המשפט לתעבורה בירושלים קבע כי יש לקבל את טענות ההגנה שהוצגו על ידי עו"ד אלעד שור. בהכרעת הדין נקבע כי השוטר אשר דפק על חלון מכוניתו של הנאשם היה לבוש אזרחי ולא נשא כל עדות לכך שהוא שוטר ולא אזרח... 

בית משפט לתעבורה - דף לנאשם

הוגש נגדך כתב אישוום? לפני משפט תעבורה? מומלץ לפנות אל עורך דין העוסק בדיני תעבורה. להלן דף לנאשם ובו עצות לגבי ההליך המשפטי העומד לפניכם... 

מאסר בגין עבירות תעבורה, אימתי?

מתי העונש בגין עבירות תעבורה הוא מאסר? העובר אחת העבירות האלה, דינו - מאסר שנתיים או קנס ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

נהגי מוניות ועבירות תעבורה

נהגי מוניות בישראל מעורבים לא אחת בתאונות דרכים. כמו כן, נהגים מקצועיים אלה מבצעים עבירות תנועה רבות. כיצד מתייחס בית המשפט לתעבורה לעבירות ותאונות אשר מבוצעות/נגרמות על ידי נהגי מוניות? 

אי מתן זכות קדימה

אי מתן זכות קדימה

האם עבירת אי מתן זכות קדימה הינה עבירה נפוצה? מהו העונש בגינה? האם ניתן לקבל זיכוי? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.