www.what2do.co.il

נהיגה בשכרות בניידת משטרה, מה העונש הצפוי לשוטר שנהג שיכור?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

נהיגה בשכרות בניידת משטרה, מה העונש הצפוי לשוטר שנהג שיכור?

שוטר במשטרת ישראל הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום שלפיו ביצע עבירות של נהיגה בשכרות בגין נהיגה בניידת משטרה בהיותו שיכור, עבירה בניגוד לסעיף 62(3) בפקודת התעבורה ונהיגה ברשלנות בניגוד לסעיף 62(2) בפקודה. בית משפט השלום לתעבורה בבאר שבע נדרש לקבוע את עונשו.


על פי עובדות כתב האישום, במועד ביצוע העבירה, הנאשם, כבן 49, נשוי ואב לשלושה ילדים, ללא עבר פלילי, נהג בניידת בהיותו שיכור, כשבדגימת הנשיפה שנלקחה ממנו נמצא ריכוז של 828 מק"ג אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף. בנוסף, הנאשם נהג רכב ברשלנות בכך שבזמן שנהג בהיותו שיכור, הרכב שבו נהג נע בעקלתון בנתיב נסיעה.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם הוא אדם נורמטיבי שהיה במסגרות של לימודים, צבא ושירות במשטרה במשך 28 שנים, הוא מילא את תפקידו בצורה חיובית מתוך נאמנות ומסירות רבה. לנאשם אין כל עבר פלילי ועברו התעבורתי נקי למעט הרשעת מהירות אחת.


שירות המבחן התרשם כי ההליך הטיפולי יצמצם את הסיכון להתנהגות עוברת חוק, ולכן המליץ על הטלת צו מבחן לשנה שבו ימשיך להשתתף בטיפול ביחידה לנפגעי אלכוהול. וכן הטלת עונש במסגרת צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 120 שעות. הנאשם הביע חרטה על מעשיו והסביר כי עבר משבר בחייו כתוצאה מאובדן מקום עבודתו לאחר האירוע נשוא כתב האישום.


המאשימה עתרה להחמיר בעונשו של הנאשם


המאשימה טענה כי מתחם העונש ההולם בנסיבות ביצוע העבירות בתיק זה, נע בין שלושה עד ששה חודשי מאסר בפועל שניתנים לריצוי בדרך של עבודות שירות, בצירוף מאסר על תנאי, פסילה בגין נהיגה בשכרות שנעה בין שלוש עד חמש שנים, פסילה על תנאי וקנס.


לטענת המאשימה, תפקידו של הנאשם ונהיגתו בניידת בעת ביצוע העבירות, מצדיקים עונש בחלקו הגבוה של המתחם ואף יותר. למרות שמדובר באדם מן היישוב, ללא עבר פלילי, אשר נטל אחריות על מעשיו ושיתף פעולה עם רשויות החוק, יש להחמיר בעונשו כדי להרתיע אותו ולהגן על הציבור מפניו.


מנגד ביקש הסנגור להתחשב בנאשם, אשר הודה בהזדמנות הראשונה ולא ניהל הוכחות וכן ציין את מצבו הנפשי הקשה כתוצאה ישירה מההליך המשפטי המתנהל נגדו. עוד ציין כי הנאשם משרת את המדינה כשוטר סיור החל משנת 1992 ולזכותו הערכות תקופתיות חיוביות ואף מדובר בשוטר מצטיין ואחראי.


כתוצאה מביצוע העבירה, הנאשם פוטר מעבודתו במשטרה, לא קיבל פיצויים עד לסיום ההליך וניתנה לו פנסיה נמוכה ביחס ל-28 שנות עבודתו. מעבר לכך, חבריו לעבודה ניתקו עמו קשר והמערכת נהגה עמו כמי שביצע עבירה שיש עמה קלון.


הסנגור עתר להטיל ענישה שיקומית לנוכח הגמילה


הסנגור עתר להטיל על הנאשם ענישה שיקומית, מאחר שנגרמו קשיים כלכליים עקב פיטורו. כמו כן, הנאשם עובר טיפול ממשי ונמצא במסגרת קבוצת גמילה מאלכוהול מטעם שירות המבחן. עוד נטען כי הנאשם נוהג משנת 1992 ואין לו עבר תעבורתי למעט עבירת מהירות. לכן ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהסתפק בעונש עם רכיב מרכזי של שירות לתועלת הציבור, מאסר מותנה, פסילה בפועל, פסילה על תנאי וקנס.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי מקרה זה מהווה עבור הנאשם מעידה חד פעמית שעליה שילם מחיר יקר באיבוד מקור פרנסתו, אי קבלת פיצויים מהמשטרה ואף הפנסיה התקציבית שלו נפגעה כתוצאה מכך.


בית המשפט שוכנע כי הטלת מאסר בפועל לריצוי בעבודות שירות, לא תועיל לנאשם ולא תועיל לחברה, לכן העדיף לאמץ את עמדתו של שירות המבחן וכן סבר כי הטלת מאסר לריצוי בעבודות שירות תפגע בנאשם על ידי פגיעה ביכולתו למצוא מקום עבודה ובכך ייפגע הליך השיקום שאותו החל.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: חתימה על התחייבות כספית בסך 5,000 שקלים להימנע מביצוע עבירה של נהיגה בשכרות או סירוב להיבדק בדיקת אלכוהול או נהיגה בזמן פסילה במשך שנתיים, פסילה מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 40 חודשים, פסילה על תנאי למשך שלוש שנים, ששה חודשי מאסר על תנאי, צו מבחן ו- 120 שעות לתועלת הציבור.


ת"ד 7644-01-18

 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת נהיגה בשכרות, איך לקבל זיכוי?

מאחר ולא ניתן היה לשלול את גרסת הנאשם כי המאפיינים נערכו לאחר בדיקת הינשוף, זיכה כבוד השופט ש. נחשון את הנאשם מעבירת השכרות, כאשר פסל הן את בדיקת הינשוף והן את בדיקת המאפיינים לאור החריגה מהנהלים... 

בדיקת שכרות

שוטר רשאי לדרוש מנוהג רכב שהיה מעורב בתאונת דרכים או מנוהג רכב שיש לשוטר חשד סביר כי הוא שיכור, להיבדק במועדים ובמקומות שיורה, ומי שנדרש כך חייב להיבדק כאמור... 

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

בדיקת שכרות, האם מותר לסרב?

נעצרתם לבדיקת שכרות? האם מותר לסרב לעבור את הבדיקה? מהי המשמעות המשפטית המקופלת בתוך הסירוב? 

נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הנאשם הורשע על פי הודאתו, בנהיגת רכב כשהוא נתון להשפעת משקאות משכרים. מתברר כי בבדיקה שנערכה לנאשם, נמצא בדמו ריכוז אלכוהול בשיעור, שהוא פי שלוש, מהכמות הקבועה בחוק. הנאשם נלכד בכף בעת שנהג רכב הסעות, בזיג זג.  

פסילה בשל נהיגה בשכרות

האם ניתן להימנע מפסילת מינימום של שנתיים לאחר נהיגה בשכרות? מהן הנסיבות המיוחדות אשר בגינן בית המשפט יורה על פסילה לתקופה נמוכה משנתיים? 

נהיגה בשכרות, האם ניתן לחזור מהודאה?

סקירה של פסקי דין העוסקים בהודאת נאשם בעבירה של נהיגה בשכרות וחזרה מהודאותו, באלו מקרים יתיר בית המשפט חזרה מהודאה? 

ה"ינשוף" מזהה לימונענע כמשקה אלכוהולי

במבחני המעבדה אשר נערכו במעבדת מיג"ל בע"מ בראשותו של ד"ר יגאל בר אילן, זיהה המכשיר משקאות קלים כמשקאות אלכוהוליים. הניסוי נערך במעמד קציני משטרה בכירים כגון רב פקד בני סמו ותועדו על ידי צלם משטרתי... 

מאסר בפועל בגין נהיגה בשכרות פעם שנייה

עבירת הנהיגה בשכרות הינה כאמור עבירה חמורה ומסוכנת. כאשר נהג נכנס לרכב על מנת לנהוג בזמן היותו שיכור, הוא מהווה סכנה ממשית לעצמו, לנוסעים עימו ולמשתמשים האחרים בדרך. העונש הראוי נגזר בין היתר, מגובה השכרות. ככל שמדובר בשכרות גבוהה, ראוי שהעונש יהיה גבוה יותר 

בקשה לביטול הרשעה בנהיגה בשכרות אשר ניתנה בהעדר הנאשם

האם בית המשפט יקבל את בקשתו של נאשם לבטל הכרעת דין במסגרתה הוא הורשע בהעדרו בנהיגה בשכרות? 

האם בדיקת ינשוף אשר הצביעה על 290 מ"ג בדיוק תביא להרשעת הנהג?

האם 290 מ"ג בליטר אוויר נשוף היא נהיגה בשכרות? האם הבדיקה הינה עד 290 מ"ג, כולל 290 מ"ג או למעלה מ-290 מ"ג? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.