www.what2do.co.il

זיכוי מעבירת נהיגה בקלות ראש עקב חוסר ראיות

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיכוי מעבירת נהיגה בקלות ראש עקב חוסר ראיות

נהג אוטובוס הואשם בגרימת תאונה ופגיעה בהולכת רגל מבוגרת, תוך נהיגה בקלות ראש ואי מתן אפשרות להשלים את החצייה. הנהג טען להגנתו כי לא פגע בה על מעבר החציה אלא היא עצמה התנגשה באוטובוס. בית משפט השלום לתעבורה בנצרת נדרש להכריע האם הנאשם אשם בקרות התאונה או זכאי מאשמה.


בנסיבות אלה, הנהג הואשם בעבירות של נהיגה בקלות ראש, בניגוד לסעיף 62(2) לפקודת התעבורה, התנהגות הגורמת חבלה של ממש לאדם, בניגוד לתקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה ואי מתן אפשרות להולך רגל להשלים את החצייה במעבר חצייה בבטחה, בניגוד לתקנה 67(א) לתקנות התעבורה.


על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2017, אחרי הצהריים, כאשר נהג הנאשם באוטובוס ויצא ממתחם קניות ופנה ימינה לכיוון המרכז המסחרי, הוא נהג ברשלנות ובקלות ראש ובהגיעו לצומת מרומזר לא הבחין בהולכת רגל כבת 77, לא אפשר לה לסיים את חציית מעבר החצייה בבטחה וגרם לתאונה בכך שפגע בה.


הכרעת הדין התבססה בעיקרה על ראיות נסיבתיות אובייקטיביות. לא נמצאו ראיות ישירות שיעידו על דרך התרחשות התאונה. מטעם התביעה העידו הבוחן והנפגעת ויתר ראיות התביעה הוגשו בהסכמה.


הנפגעת לא זכרה את פרטי האירוע, מלבד העובדה שהיא קיבלה מכה בראש, לכן בית המשפט סבר כי לא היה צורך בחקירתה הנגדית. הבוחן ערך ניסוי שדה ראייה וצילם את הזירה, תפס את דסקת הטכוגרף של האוטובוס וערך חישובים אשר הצביעו על נסיעה במהירות של כ- 15 קמ"ש בלבד בזמן התאונה, ובית המשפט קבע כי מוצר עבודתו לא רלוונטי לתיק.


הסנגור טען כי מהחישובים עלה כי מרחק עצירה הדרוש לנהג האוטובוס לעצור ממהירות 15.6 קמ"ש הוא 8.21 מטרים. הנהג יכול היה להבחין באישה ממרחק 13.0 מטרים. לכן היה ביכולתו לעצור את רכבו לפני מעבר חצייה במרחק 4.78 מטרים לפחות.


הנאשם טען כי לא ראה את דרך התרחשות התאונה, אך לכל אורך החקירה והמשפט מסר גרסה עקבית שהייתה בעייני בית המשפט אמינה, הן בשל התרשמותו החיובית מהנאשם והן בהעדר כל ראיה לסתור, שלפיה הוא לא פגע בנפגעת על מעבר החציה, אלא הנפגעת התנגשה באוטובוס בצדו הימני האחורי, בשלב שהוא חלף בחלקו הקדמי על פני מעבר החציה מבלי שנמצאו הולכי רגל חוצים במעבר.


הנפגעת כיסתה את פניה בשקית שחורה עקב גשם חזק


במסגרת חקירתו במשטרה, הדגיש הנאשם כי היה יום גשום והנפגעת השתמשה בשקית שחורה במקום מטריה והצמידה אותה על פניה וכיסתה בה את ראשה. הבוחן אישר בחקירתו הנגדית כי הפגיעה היא בצד ימין של האוטובוס ולא בחזית, ואף לתמיכה בגרסתו של הנאשם, הוצג תצלום מזירת התאונה, שם ניתן להבחין בשקית השחורה שהנאשם הסיר מראש הנפגעת וזרק על הכביש.


מטעם המאשימה לא הובאה כל ראיה להוכחת עובדות כתב האישום או לקביעת כל ממצא המחייב את הנאשם באחריות לתאונה. לא הובאה כל ראיה המוכיחה שהאוטובוס הוא זה שפגע בהולכת רגל עקב התרשלותו של הנאשם.


לפיכך, בית המשפט קיבל את גרסתו של הנאשם, שלפיה הוא נהג באוטובוס בזהירות ובמהירות נמוכה, לא הבחין בנפגעת ולא ראה אותה עד שהיא הגיעה מהצד וככל הנראה מחמת בלבול לנוכח הגשם החזק שירד פתאום ובהשפעת השקית שכיסתה את ראשה, היא לא הבחינה האוטובוס שכבר חלף על פני מעבר החציה ולא ראתה אותו עומד מולה והיא פגעה בו בראשה.


בית המשפט קבע כי התאונה, מבחינת הנאשם, הייתה בלתי צפויה ובלתי נמנעת ומכאן התחייב זיכויו בדין. בית המשפט סבר כי התאונה לא התרחשה בגלל שהנאשם לא הצליח לעצור את רכבו לפני מעבר החציה והנפגעת לא נפגעה על ידי האוטובוס כשהיא חוצה במעבר, לכן אין קשר סיבתי בין נסיעת האוטובוס בכביש לבין התאונה.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי הנפגעת הלכה בעיניים מכוסות בשקית שחורה תחת גשם חזק ופגעה בראשה באוטובוס לאחר שכבר חלף על פני מעבר החציה הריק מאדם. לכן זיכה את הנאשם מכל אשמה.


ת"ד 8529-08-17
 

להפניית שאלה או תגובה בנושא ליחצו כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים קטלנית

כיצד מתמודדים עם גרימת תאונת דרכים קטלנית? האם ניתן להגיע לזיכוי בבית המשפט? מהו העונש אשר יוטל על נהג שמעורב בתאונת דרכים קטלנית? 

גרימת מוות ברשלנות, מה הדין?

מה העונש במקרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ע"פ סעיף 64 לפקודת התעבורה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין לתעבורה ... 

זיכוי בבית המשפט: תאונת פגע וברח

בית המשפט קבע כי יש לזכות אדם אשר הוגש כנגדו כתב אישום בגין מעורבות בתאונת פגע וברח, וזאת משום שלא הוכח כנדרש שאכן רכבו היה מעורב בתאונה... 

זיכוי נהג מפגיעה בהולך רגל במעבר חציה בגין רשלנות הולך הרגל

הולך רגל אשר נכנס למעבר חציה באופן רשלני הביא לכך כי הנהג אשר פגע בו לא הורשע בבית המשפט לתעבורה... 

דריסה למוות של הולכי רגל - הרשעה בהריגה ומאסר בפועל

נהג דרס למוות שני הולכי רגל במעבר חצייה. בית המשפט הרשיע את הנהג בעבירת הריגה ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. כמו כן, רישיון הנהיגה שלו נשלל ל-15 שנה... 

גרימת מוות בתאונה - גזר דין לנהג נורמיטבי אשר גרם למוות בתאונה

מהם השיקולים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לגזור עונש על אישה נורמיטיבית בעלת עבר של נהיגה זהירה, אשר ברגע אחד של רשלנות גרם למוות בתאונה? 

מעצר עד תום ההליכים בעבירות תעבורה

אנשים רבים מבצעים מדי יום עבירות תעבורה, חלקן חמורות המביאות את הנהגים הסוררים בפני שופט. האם יש להורות על מעצר עד תום ההליכים כאשר מדובר בעבירות תעבורה? 

פסילת רישיון נהיגה לאחר תאונת דרכים קטלנית - תיקון 78 לפקודת התעבורה

האם רישיון נהיגה ייפסל עד תום ההליכים כאשר הנהג הנאשם היה מעורב בתאונה קטלנית בה קיפח אדם את חייו? 

תאונת דרכים קטלנית - הרשעה בהריגה בעקבות נהיגה בשכרות וחציית רמזור אדום

בתאונת דרכים קטלנית ברעננה נהרג נהג אשר התנגש בו רכב שחצה באדום. האם חצייה באדום, בצירוף עם נהיגה בשכרות, מהווה עילה להרשעה בעבירת הריגה? 

שלילת רישיון של נהג משאית לאחר תאונה קטלנית

תאונת הדרכים בערבה - בית המשפט הורה על שלילת רישיונו של נהג המשאית הבדואי... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.